V Bystřici nad Pernštejnem se mohly vyrábět například i takovéto kazety s jaderným palivem, které používá elektrárna v Dukovanech. I když firma už mnoho zájmu v Bystřici stavět továrnu nemá, zastupitelé vyhlásili místní referendum.

V Bystřici nad Pernštejnem se mohly vyrábět například i takovéto kazety s jaderným palivem, které používá elektrárna v Dukovanech. I když firma už mnoho zájmu v Bystřici stavět továrnu nemá, zastupitelé vyhlásili místní referendum. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bystřici čeká referendum o jaderném palivu. Firma tu už ale závod nechce

  • 3
V Bystřici nad Pernštejnem se na podzim uskuteční místní referendum. Obyvatelé společně s komunálními volbami 10. a 11. října rozhodnou i o tom, zda bude ve městě postaven závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Na referendu se jednomyslně shodli bystřičtí zastupitelé. Firma ale už s továrnou v obci příliš nepočítá.

V referendu budou obyvatelé odpovídat na otázku "Chcete v Bystřici nad Pernštejnem závod na výrobu jaderného paliva, likvidaci radioaktivních odpadů a slévárnu uranových slitin?" Zaškrtnou budou moci odpověď ano nebo ne.

Továrnu na výrobu paliva pro jaderné elektrárny a slévárnu uranových slitin chtěla v Bystřici stavět společnost UJP Invest. Ta se se svým záměrem na radnici obrátila před koncem loňského roku.

Zastupitelé nejprve souhlasili. Zalíbil se jim velký zaměstnavatel, který by zabral dvanáct hektarů v průmyslové zóně a v hospodářsky slabším regionu vytvořil dvě stovky pracovních míst.

Ale postupně, i pod vlivem veřejného mínění, otočili. "Prodej pozemků firmě jsme neschválili, považoval jsem to za uzavřenou věc. Ale protože kolem toho stále planou vášně, v radě města jsme se jednomyslně shodli na nutnosti místního referenda," uvedl před časem starosta Bystřice Karel Pačiska.

On, stejně jako dvacet jeho kolegů v zastupitelstvu, zvedl pro referendum ruku i nyní. "Pro klid ve městě bude nejlepší, aby si o takové věci rozhodli sami jeho obyvatelé," konstatoval po středečním rozhodnutí starosta.

UJP Invest s Bystřicí už příliš nepočítá, cítí odpor místních

Uspořádání všeobecného hlasování nyní zastupitelé schválili už podruhé. Poprvé se pro něj jednohlasně vyjádřili už na konci června. "Jenže se referendum musí odehrát 90 dnů od jeho vyhlášení. Chtěli jsme ho načasovat k říjnovým volbám, proto jsme se museli sejít mimořádně teď v červenci a referendum vyhlásit znovu," vysvětlil Karel Pačiska.

Referendum, které bude Bystřici stát přibližně 130 tisíc korun, však dost možná bude zcela zbytečné. Podle vyjádření předsedy představenstva společnosti UJP Invest Karla Kloce pro ČTK už firma o vybudování továrny na Vysočině nestojí.

"Necháváme tomu volný průběh, ale cítíme místní odpor a my přes něj nepůjdeme, to není v našem zájmu," řekl Kloc agentuře. Podle něj společnost disponuje moderními technologiemi, které nejsou rizikové, chce však působit v místě, kde se dohodne s místní komunitou. Místo pro nový závod bude hledat jinde. Není vyloučeno, že i mimo Českou republiku.

Naopak, spokojeni jsou s rozhodnutím zastupitelů obyvatelé a podnikatelé sdružení ve Spolku Bystřičáci. Právě ti iniciovali podpisovou akci a ostře vystupovali proti umístění provozu do Bystřice.

Bystřice řeší, kde vezme oddělené místnosti a další urny

"Jsme přesvědčeni, že by o závodu měli rozhodnout občané sami, protože jeho provoz je rizikový a místních by zaměstnal jen velmi málo," říká předseda sdružení Vít Novotný. Sdružení po rozhodnutí zastupitelů zároveň ukončilo protestní podpisovou akci. Během několika týdnů shromáždilo stovky autogramů.

Rozhodnutím o vyhlášení referenda však ale svoji činnost neukončí. "Předpokládáme, že firma bude chtít myšlení lidí ve městě nějakým způsobem ovlivnit a přesvědčit je, že její fabrika bude to pravé. Připravujeme proto před volbami informační kampaň, ve které chceme poukázat na možná negativa výstavby závodu," prohlásil Novotný i přes tvrzení šéfa UJP Invest Kloce.

Zastupitelé rovněž na svém mimořádném zasedání vyčlenili 130 tisíc korun na konání referenda. Do podzimu však bude muset město vyřešit spoustu dalších problémů s hlasováním spojených. Například kde se referendum odehraje a kde město sežene dostatek hlasovacích uren.

"Referendum se sice bude konat společně s komunálními volbami, ale musí se odehrát v oddělené místnosti. S tím budeme mít hlavně v místních částech potíže. A také někde budeme muset sehnat patnáct hlasovacích uren. Sami jich tolik nemáme a vzhledem k souběžným volbám si je asi nebudeme moci půjčit od sousedních obcí," přemýšlí starosta Pačiska.