Akvapark Laguna v Třebíči.

Akvapark Laguna v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dvě koupaliště v Třebíči má stejná firma. Nyní se mohou stát konkurenty

  • 2
V Třebíči jsou dvě koupaliště. Nová krytá Laguna a starší venkovní Polanka. Až dosud obě provozovala stejná firma. Výběrová komise ale v září vybere nového provozovatele Polanky. Je možné, že se oba parky stanou konkurenty. Mnoho obyvatel by to uvítalo.

Stanou se třebíčské plavecké areály Polanka a Laguna po dlouhých letech konkurenty? To ukáže výběrové řízení, které radnice v srpnu vyhlásila. Jeho výsledek se Třebíčané dozvědí v září.

Kdo bude ve výběrové komisi

starosta Pavel Heřman (HZNR!)

místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč)

Julie Dolejší (KSČM)

Vladimír Malý (ČSSD)

Pavel Kraus (vedoucí městského odboru majetku a investic)

Dosud totiž akvapark Laguna a Polanku - bývalé říční lázně, dnes areál s velkým bazénem pod širým nebem - provozuje coby městský majetek jeden nájemce, sdružení firem TTS a Yashica. Lidé často poukazují na fakt, že když není konkurence, provozovatele nic nenutí otevírat Polanku na počátku léta co nejdřív a v sezoně i tehdy, když není úplně ukázkové počasí.

"Letos na konci prosince sdružení firem na Polance vyprší nájemní smlouva na dobu určitou. Proto rada města na své schůzi 12. srpna schválila záměr opět od 1. ledna 2015 areál pronajmout. Patnáct dní po vyhlášení, tedy od 12. srpna se můžou hlásit zájemci. Vybírat se bude obálkovou metodou," uvedl třebíčský místostarosta Pavel Pacal a dodal, že ve výběrové komisi budou dva zástupci koalice a dva opozice.

Jednatel společnosti TTS Radek Plaček uvedl, že sdružení firem TTS a Yashica do výběrového řízení opět půjdou. "Oba areály, jak Polanka tak Laguna, spolu souvisejí. A byť letošní počasí bylo mizerné a sezona na Polance se vůbec nevyvedla, směřujeme k tomu, dál ji provozovat," řekl Plaček.

Ozdobou Polanky jsou památkově chráněné kabiny z roku 1934

Polanka je desítky let tradičním místem pro relaxaci Třebíčanů. Vznikla v lesoparku vedle řeky, má velký plavecký bazén se skokanskou věží i menší bazén s tobogánem a brouzdaliště. Disponuje klasickým zázemím se sprchami, bufetem, hřištěm na volejbal a nohejbal, minigolfem i prolézačkami. Areál zdobí památkově chráněné kabinky z roku 1934 od architekta Bohuslava Fuchse.

V Třebíči se loni změnila situace. Město zainvestovalo víc než 60 milionů korun do rekonstrukce krytého bazénu Laguna na menší akvapark a otevřela se tak možnost provozovat jej i v létě.

"To se projevilo v tomto roce na návštěvnosti. Zatímco v minulosti bývala Laguna přes léto zavřená a dělala se technická údržba, letos si při nevlídném počasí lidé mohli přijít do akvaparku zaplavat. A zájem byl velký. I od přespolních. Naopak na Polanku, jakmile je venku kolem jednadvaceti stupňů, lidé nechodí. Tím spíš, když je tak proměnlivé počasí jako letos," zhodnotil provoz ředitel obou areálů Jiří Novák.

Loni byla podle jeho slov výborná sezona pro otevřená koupaliště, protože bylo hodně teplých slunečných dní. Letos je to naopak hodně podprůměrné.

Nutno ale podotknout, že na Polance nezachytili první červnové teplé období na počátku měsíce, to teprve chystali areál. Otevřeli až v polovině června, kdy například v nedalekých Moravských Budějovicích se lidé už týden koupali. V Třebíči provozovatele čas nehonil, protože mohl lidem nabídnout akvapark Laguna.

Bude na Polance ohřev vody? I to může rozhodnout o nájemci

V minulosti taky lidé volali po ohřevu vody ve velkém bazénu na Polance. Místostarosta Pacal ale říká, že i když je na Polance prohřátá voda, stačí, aby přišel horší den, a stejně návštěvníci nepřijdou. Nesouvisí to podle něj jen s Lagunou, ale taky s érou zahradních bazénů. Lidé raději zůstanou doma u nich.

Přesto - bude se výběrová komise ptát, zda zájemce o pronájem Polanky plánuje instalaci ohřevu vody? Pacal odpověděl, že jakékoli zlepšení je vítáno a komise takové otázky klást bude.

Třebíčský rozpočet podle místostarosty Pacala provozovateli Polanky ročně přispívá na provoz částkou přes půl milionu korun. "Na nájmu se nám vrací okolo 200 tisíc. Je to model zavedený od 90. let," řekl Pavel Pacal.

On sám už dříve vyslovil myšlenku, že by nebylo špatné udělat z Polanky volně přístupné koupaliště na vlastní nebezpečí. "Tak to funguje v zahraničí. Ten názor jsem už ale změnil. Naše společnost na to není připravená. Polanka se nemůže stát volně přístupným areálem, vandalové by ji ničili," myslí si dnes místostarosta.