Větrníky se v Záblatí na Vysočině zřejmě ve větru točit nebudou. Ilustrační foto

Větrníky se v Záblatí na Vysočině zřejmě ve větru točit nebudou. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vrtule měly napumpovat do kasy Záblatí 5,5 milionu ročně, kraj je proti

  • 2
Zhruba u 153. kilometru dálnice D1 na Vysočině zamýšlela žďárská společnost Envi energo postavit dva stožáry s větrníky. Stát měly za humny obce Záblatí a větrný park nedaleko Velké Bíteše odsouhlasilo hejtmanství. Jenže to se psal rok 2006, dnes je vše jinak.

Krajští radní nyní odmítli povolit, aby připojovací kabel k vrtulím vedl pod krajskou silnicí třetí třídy. Investor, který už měl pro větrník vydané i stavební povolení, tak neví, jak budoucí vrtule napájet a oživit. Obrátil se tedy na stavební úřad ve Velkém Meziříčí s návrhem na omezení vlastnického práva kraje k pozemku, přes který má kabel k větrníkům vést.

"Proti tomu jsme se samozřejmě bránili. Nyní je již vydané čerstvé rozhodnutí odvolacího orgánu, kterým se návrh investora zamítá," řekl vedoucí krajského majetkového odboru Petr Kolář.

Rozhodnutí velkomeziříčského městského úřadu potvrdil v lednu i jihomoravský krajský úřad, který věc mimo svou působnost posuzoval kvůli "podjatosti" vysočinského krajského úřadu.

V obci jsou zklamáni

Pro obec je konec projektu, kterému chybělo poslední razítko, zklamáním. Ve větrnících lidé v Záblatí viděli zdroj peněz pro místní kasu. Obec se 180 obyvateli měla totiž každoročně získat pět a půl milionu korun.

"Dovedete si představit, co by to pro takovou obec znamenalo. Takové peníze nedostaneme za jedno volební období z daní," řekl už dříve starosta Ondřej Sysel.

"Nás nejvíc mrzí, že lidé na kraji neřekli hned na začátku, že jsou proti. Už jsme ale vložili do projektu hrozně moc úsilí a času," popisoval Sysel.

Kraj: Zápory převažují

"Pozitivní přínos ve srovnání s negativními dopady je minimální, ať už zmíníme dopad na krajinný ráz, či třeba ohrožení bezpečnosti v okolí, kdy už z jiných větrných elektráren na Vysočině odlétávaly kusy ledu z vrtulí. A když se podíváme, kam vedly nesmyslné dotace na fotovoltaiku, nechceme aby tento trend pokračoval ve větrných elektrárnách," vysvětlil krajský radní Zdeněk Ryšavý.

Radním se také nelíbilo, že větrníky by byly "jen" 750 metrů od domů a doporučená vzdálenost je nejméně půl druhého kilometru.

Starosta ovšem s těmito obavami nesouhlasí. "K obci se nese hluk z dálnice, takže o hlučnosti větrníků nemůže být řeč, dálnice jej několikanásobně přehluší. Nedaleko navíc vedou stožáry vysokého napětí, takže ani o narušení krajinného rázu nemůžeme diskutovat. A při námraze jsme byli ujištěni investorem, že by se úplně zastavily rotory a vrtule by se tak neotáčely," tvrdí.

Zatím se na Vysočině točí sedm obřích větrníků - čtyři v Pavlově, jeden v obci Kámen a dva za vsí Věžnice.