Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Policista nalomil ženě čelist a podváděl. U soudu dostal podmínku

  • 7
Devětačtyřicetiletý policista Z. T. se podle třebíčského soudu dopustil pojistného podvodu ve formě spolupachatelství, zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví. Za to dostal podmínku. Zatím ovšem může vrchní inspektor oddělení v Moravských Budějovicích dál chodit do práce.

Rozsudek totiž ještě není pravomocný, policista se může odvolat ke krajskému soudu.

Soudce třebíčského okresního soudu Vilém Machálek policistovi uložil rok a půl vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Navíc má obžalovaný pojišťovně uhradit částku 33 766 korun.

Jak plyne ze soudního spisu, pojistného podvodu se měl jako spolupachatel dopustit po havárii 3. června 2011 při likvidaci pojistné události. V této věci se vede u třebíčského soudu ještě samostatné trestní řízení s dalšími dvěma muži.

Policista původně uváděl, že před policejní služebnou v Pražské ulici v Budějovicích toho dne jeho syn při couvání soukromou toyotou narazil do škodovky majitele J. Š. a způsobil mu škodu. J. Š. podepsal protokol a pojišťovna vyplatila bezmála 34 tisíc korun. Při vyšetřování a prokazování u soudu však vyplynulo, že se to celé stalo jinak - že ve skutečnosti nehodu způsobil policista Z. T., když couval služební oktávií. Dopravní nehodu navíc nenahlásil svému nadřízenému.

Vznikly i pochybnosti, které se týkaly rozsahu škody. „Znalec jednoznačně vyloučil verzi, jak ji prezentovala obhajoba. Rychlost couvajícího auta by se musela pohybovat okolo 130 kilometrů v hodině, což není naprosto logické a možné,“ uvedl příklad soudce.

Do vězení mohl jít až na pět let

Tím problémy zmiňovaného policisty Z. T. neskončily. Dne 18. dubna 2012 podle obvinění udeřil v prostorách moravskobudějovické služebny policie zadrženou osmapadesátiletou ženu z Jaroměřic do tváře tak silně, že jí způsobil částečnou zlomeninu kloubu čelisti. Žena v tu chvíli měla spoutané ruce. Léčila se čtyři týdny.

„Vina v obou případech byla jednoznačně prokázána,“ pronesl soudce Machálek. Napomohly tomu podle něj kamerové záznamy, důkazy i znalecké posudky.

Policista se k uvedeným činům u soudu nepřiznal. Brněnský státní zástupce Marek Vagai byl s rozsudkem spokojený a na místě se vzdal práva na odvolání. „Spodní hranice možné výměry trestu je odpovídající. Policistovi hrozilo až pět let vězení,“ uvedl Vagai. „Soud se táhne už od roku 2012, dlouze se prokazoval zejména pojistný podvod,“ doplnil.

Soudce volil nižší trest s ohledem na policistův dosud bezúhonný život. „Až do těchto excesů vykonával službu bez výkyvů, byl kladně hodnocen. Proto jsem sáhl k trestu mírně nad nejnižší hranicí, která se pohybovala v rozpětí jeden rok až pět let,“ řekl Machálek.

Sám policista ani jeho právní zástupce si rozsudek nepřišli vyslechnout. Policista má právo se odvolat do osmi dnů ode dne doručení rozsudku. Jeho vyjádření se nepodařilo získat ani přes krajskou policejní mluvčí Danu Čírtkovou. Z. T. i nadále působí na pozici vrchního inspektora v Moravských Budějovicích.

„Policista mimo službu postavený nebyl. Ctíme presumpci neviny, rozsudek není pravomocný. Další rozhodnutí služebního funkcionáře s personální pravomocí bude učiněno až po pravomocném rozhodnutí soudu,“ řekla Čírtková.

Třetí policista před soudem

Muž nastoupil k policii v roce 1989. Že v jeho chování v letech 2011 a 2012 pravděpodobně nebylo něco v pořádku, zjistila vnitřní policejní kontrola poté, co se ozvala napadená žena a pojišťovna, která likvidovala pojistnou událost na autě.

„Vzhledem k tomu, že odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina při prošetřování předmětné události zjistil skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, byla věc předána k prověření Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS),“ řekla mluvčí Dana Čírtková.

„Ve věci bylo naší inspekcí vedeno trestní řízení, celá věc již byla předána do pravomoci příslušného soudu a v této fázi generální inspekci nepřísluší k případu poskytovat komentáře,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sándorová.

Sám soudce Machálek podotkl, že v posledních letech je to třetí případ, kdy před třebíčským soudem stanul policista za své prohřešky. „Vždycky se tyto případy dostaly ke mně. Toto je druhý, u kterého se podle mého názoru prokázala vina a vynesl jsem trest,“ řekl Machálek.