Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Osady chtějí opustit Ledeč. Nebráníme vám, ale zaplaťte, reaguje město

  • 2
Opomíjené místní části se chtějí odtrhnout od Ledče nad Sázavou a připojit k sousední vsi. Město tvrdí, že jim v odchodu nechce bránit, ale požaduje po nich statisíce. Argumentuje při tom zákonem. Osady by však měly platit mnohem víc peněz, než do nich za třicet let Ledeč investovala.

Už třicet let se cítí jako páté kolo u vozu, jako nechtěné dítě. A obyvatelům osad Sychrov a Vrbka došla trpělivost. Chtějí se odtrhnout od Ledče nad Sázavou a stát se součástí sousedního Kozlova. Tvrdí, že město je třicet let opomíjí.

„Součástí Ledče nad Sázavou jsme se stali v roce 1985. Od té doby vidíme ze strany města absolutní nezájem o nás,“ stěžuje si Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

„Za celých třicet let u nás Ledeč investovala celkem 300 tisíc korun. Zatímco okolní obce a osady vzkvétají, u nás není plyn, jsou tu rozbité cesty, na opravu čekají rybníky, a co radnice mohla prodat, to tady v minulosti prodala. Třeba hřiště jsme si tu museli vybudovat sami za své peníze,“ tvrdí.

Zájem o odchod od Ledče projevují obě osady už delší dobu. Až teprve nyní se jejich žádost začíná probírat. „Předchozí vedení města to neřešilo, my už to nemůžeme odkládat,“ říká ledečský místostarosta Jan Drápela.

Rozhodují o nás stále stejní lidé, pochybují o změně v osadách

Vrbka ani Sychrov nechtějí samostatnost. Vrbka má asi osm desítek obyvatel, počet trvale žijících v Sychrově by se dal možná spočítat i na jedné ruce. Obě osady proto chtějí přejít pod správu Kozlova. Ani ten není kdovíjakým centrem, nežije v něm ani 140 lidí.

„Chceme se posunout někam dál. Na samostatnost jsme příliš malí. S Kozlovem máme historické vazby, jsme hned vedle sebe. A určitě bychom snáze dosáhli třeba na nějaké dotace a učinili tu nutné opravy,“ domnívá se Brabec.

Místostarosta Drápela namítá, že lidé nedali novému vedení města pořádnou šanci na změnu. Podle Brabce ale první kontakty stačily, aby se lidé ujistili, že nebudou litovat.

„V ledečském zastupitelstvu sedí stejní lidé po několik volebních období, jen se vystřídali ve vedení, v úřadě pracují stále ti samí úředníci. Jestliže se nic nezměnilo dosud, nezmění se ani v budoucnu,“ říká.

Kozlovští se přijetí dvou dosud ledečských místních částí nebrání. Naopak. Že Vrbku i Sychrov pod svá křídla vezmou, už v zastupitelstvu schválili. Jenže přechod nebude vůbec jednoduchý.

„Musíme se přece chovat jako řádní hospodáři“

„Nechceme obyvatelům obou místních částí v odchodu bránit. Ale nejprve je nutné vyřešit vyrovnání majetku,“ překvapil obyvatele Vrbky a Sychrova, ale i představitele Kozlova Jan Drápela. „Musíme se přece chovat jako řádní hospodáři,“ vysvětluje.

Za odchod místních částí Ledeč požaduje přibližně 700 tisíc korun na takzvaně nezbytném majetku, jako jsou cesty, infrastruktura a budovy. Argumentuje při tom zákonem, který podle Drápely takové vyrovnání nařizuje. „Jenže záleží na jeho právním výkladu. Zákon vyrovnání řeší jen u místních částí, které mají aspoň tisíc obyvatel a chtějí se osamostatnit. To my nechceme,“ říká Brabec.

Podobně mluví i starosta Kozlova Josef Borovský. Pokud by k němu Vrbka i Sychrov přešly, zaplatit by musela právě jeho obec. „Je to od Ledče nehoráznost,“ zlobí se Borovský.

„Vrbka i Sychrov Ledči před třiceti lety na majetku nějaké peníze přinesly. Ledeč tam nevložila skoro ani korunu, prodala tam, co mohla, a teď chce zaplatit za to, co těm osadám zbylo a odjakživa patřilo nebo co si samy za své peníze vybudovaly? To mi nepřijde fér,“ podotkl kozlovský starosta.

Podle něj záleží v tomto případě na dohodě zastupitelstev, a nikoliv na povinnosti majetkového vyrovnání. Právě za tímto účelem se oba orgány sejdou 22. června. Tedy, lépe řečeno, měly by se sejít. „Je možné, že tam ani nepůjdeme,“ vzkazuje Josef Borovský.

Informační dopis považují obyvatelé místních částí za vydírání

Obyvatele Sychrova, Vrbky i představitele Kozlova totiž nadzvedl dopis, který ledečská radnice minulý týden do osad rozeslala. V něm upozorňuje prakticky jen na negativa, která by odtržení od Ledče obyvatelům přineslo. „Hraničí to s vydíráním,“ tvrdí shodně Borovský i Brabec.

V dopise je například uvedeno, že obyvatelům Sychrova a Vrbky přestanou být upřednostňovány děti při příjmu do ledečských školek a škol, že se jim změní cena za vodu, že jim Ledeč přestane vyvážet popelnice a vypne veřejné osvětlení nebo že klesne cena jejich nemovitostí.

„Chtěli jsme pouze občany věcně a pravdivě informovat, co by je po odtržení od Ledče čekalo. Nejsou to jen pozitiva, ale také negativní věci. Změna katastru je krok zásadní,“ obhajuje dopis ledečský místostarosta.

Jak dodává, starosti by přechod místních částí ke Kozlovu nenadělal jen úředníkům, ale naprosto všem. „Všichni lidé by si museli nechat změnit občanské průkazy, živnostenské listy, zápisy do katastru, pojistné smlouvy, všechno, kde je uvedena adresa,“ upozorňuje Jan Drápela.

Podle Jaromíra Brabce o tom ale lidé dobře vědí. „Jsme ochotni to podstoupit. Jinak se totiž dál z místa nepohneme. Odchod je i za cenu výměny dokladů jediným řešením,“ ujišťuje.