Karel Roden jako T. G. Masaryk.

Karel Roden jako T. G. Masaryk. | foto: Archiv České televize

Dotočili Zločin v Polné. Rodenovi napalovali masarykovský vous železem

  • 0
Film Zločin v Polné, který se vrací k sto šestnáct let nevyjasněné vraždě Anežky Hrůzové, představí i složitou úlohu T. G. Masaryka v celém případu. Natáčení už skončilo. Zatím není potvrzeno, jestli bude předpremiéra.

Herec Karel Roden se na roli T. G. Masaryka v televizním filmu Zločin v Polné dlouho připravoval. Po dohodě s uměleckým maskérem Martinem Valešem si nechal růst vousy tak, aby úprava do Masarykovy podoby byla co nejvěrnější.

„Společně s cvikrem, účesem a dobovým oblečením byla pak jeho podoba dokonalá. Jeho vizáž se připravovala vždy asi hodinu. Jeho vousy se pokaždé znovu zastřihovaly, dobarvovaly a poté se napalovaly železem, což je dobový způsob úpravy vousů,“ popsal Jakub Fürst, mluvčí České televize.

Ve filmu kromě Rodena hraje řada známých herců. Třeba Josef Carda ztvárnil novináře Huška, který velmi podporoval protižidovskou náladu ve společnosti.

Film režiséra Viktora Polesného zmapuje celou dobu kauzy až do Hilsnerova propuštění v lednu 1918. Faktograficky půjde o rekonstrukci událostí s jistou mírou autorské licence

Roli korunního svědka případu Pešáka přijal Miroslav Etzler. Postavu Hilsnerova obhájce Auředníčka hraje Jaroslav Plesl, jeho otce Jan Kačer. Předsedu senátu při soudu v Kutné Hoře ztvárnil Petr Štěpánek. Ve filmu si zahraje i Stanislav Zindulka (lékař), Karel Heřmánek mladší (Hilsner) či Vladimír Polívka (koncipient).

Film nepůjde v kinech. „Zločin v Polné je snímek určený pro televizi,“ doplnil Jakub Fürst. Premiéra bude podle něj příští rok. Fürst zatím nevyloučil, že by předpremiéra mohla být přímo v Polné.

Revize by musela jít před rakouský soud

A jak to bylo s takzvanou hilsneriádou? Dodnes trvá zatím marná snaha, aby byl právně rehabilitován Leopold Hilsner, protože se stal obětí justičního omylu. Za vraždu byl židovský mladík odsouzen, přestože Hrůzovou nezabil. Po vraždě se vzedmula vlna antisemitismu a pověr o rituálním činu, které se postavil T. G. Masaryk.

V polenském případu se angažoval velmi silně. „Na boje pro své vystoupení v procesu proti Hilsnerovi vzpomínám nerad, s vnitřním odporem, protože byly hrubé, přímo barbarské. Tenkrát nejen studentstvo, nýbrž i universita se podrobila nekulturnímu tlaku antisemitské ulice... Prodělal jsem boje různé, ale boj proti antisemitismu stál mě nejvíce námahy a času,“ napsal později Masaryk.

Pro rehabilitaci Hilsnera se před časem vyslovil významný italský právník Mario Umberto Morini. Letos na jaře se s tímto advokátem opět v Miláně setkal berlínský lékař Petr Vašíček, který chce též rehabilitace dosáhnout.

Hilsnerova aféra byla podle Moriniho výplodem své doby. „Vznikla z atmosféry plné rasistických a náboženských předsudků, jaká tehdy vládla v českých zemích - a nejen tam,“ uvedl Morini. A je přesvědčen, že se ještě dnes dá dosáhnout zproštění viny Hilsnera nejen z pohledu historického, ale též z právního hlediska.

Definitivní rozsudek kdysi padl ve Vídni. Revize procesu by tudíž musela být před rakouským soudem.