Americký bombardér B-52 na letišti v Ostravě.

Americký bombardér B-52 na letišti v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na Ample Strike dorazí létající pevnost B-52 a poprvé i čeští záložáci

  • 1
Vojáci aktivních záloh se v létě poprvé zúčastní velkého vojenského cvičení Severoatlantické aliance (NATO) a partnerských zemí Ample Strike 2016 v Náměšti nad Oslavou. Cvičení se zúčastní i americké letectvo, chybět nebude moderní ani legendární technika.

„Cvičení se uskuteční od 30. srpna do 20. září a je o ně mezi státy rekordní zájem. Opět půjde o nácvik spolupráce předsunutých leteckých návodčích, posádek letounů a pozemních sil,“ informuje česká armáda.

Centrem cvičení bude opět náměšťská vojenská letecká základna. Záložáci jsou na cvičení úplnou novinkou.

„Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu,“ řekl Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny.

Příslušníci aktivních záloh už sbírají informace, co přesně bude jejich úkolem. „Vedeme předběžná jednání se vzdušnými silami,“ uvedl bez bližších podrobností Milan Kempský, ředitel z pověření Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Jaké stroje přiletí

Boeing B-52 Stratofortress - Americký strategický bombardér dlouhého doletu. Prototyp vzlétl v roce 1952, o tři roky později byly B-52 zařazeny do služby. Úkolem 200tunového kolosu o délce 49 a rozpětí 56 metrů bylo pronikat na nepřátelské území ve velkých výškách, což však téměř znemožnil rozvoj střel země–vzduch. Nasazení se proto změnilo na průniky v malých výškách.

AH-64 Apache - Americký bitevní vrtulník používaný od sklonku studené války po současnost. Ve službě nahradil starší typ AH-1 Cobra. Nést může až 770 kilogramů výzbroje zavěšené na křídlech a v zásobníku nad kulometem.

Boeing KC-135 Stratotanker - Vojenský letoun určený pro doplňování paliva jiných strojů ve vzduchu. Sloužit může i k přepravě cestujících a nákladu. Jako součást amerického vojenského letectva slouží od roku 1957 a navzdory zvyšujícím se nákladům na údržbu vydrží až do roku 2040.

Právě vojáci aktivních záloh z jižních Čech by měli být mezi těmi, kteří do Náměště dorazí. Chybět ovšem budou jejich kolegové z Jihlavy a okolí. Důvod je prostý: budou se připravovat na velké protiteroristické cvičení Safe Guard 2016, které se krátce po Ample Strike uskuteční v dukovanské elektrárně.

V aktivních zálohách slouží lidé, kteří nejsou profesionálními vojáky, mají svá civilní zaměstnání.

„U nás na jihu Čech jich máme přes 70. Ty povoláme a podle zkušenosti vím, že tak 80 procent se jich do cvičení v Náměšti zapojí. Jsou mezi nimi například ředitelé či učitelé, ale taky ženy. Jedna je třeba servírka, další pracovnice muzea,“ přiblížil složení dobrovolnických jednotek Kempský.

Tito lidé prošli výcvikem. A podepsali smlouvu o dobrovolném výkonu branné povinnosti. Momentálně si někteří z nich musí na cvičení brát dovolenou, pokud je jejich zaměstnavatel nechce uvolnit z práce.

„Od 1. července tohoto roku však budou mít podle novely zákona jejich zaměstnavatelé nárok na kompenzace od státu,“ přibližuje Kempský.

Vedle sebe budou létat americké i ruské stroje

Z techniky, o jejímž zapojení se vyjednává, má být unikátem účast legendárních strategických bombardérů B-52 a B-1 z výzbroje armády Spojených států amerických.

Jeden stroj B-52 se už na předchůdci cvičení - na Ramstein Rover - objevil v roce 2012 a vzbudil obrovskou pozornost. Zapojil se však pouze okrajově a pak zamířil na leteckou přehlídku do Ostravy-Mošnova.

Přiletí však ještě řada jiných strojů. „Po několika letech se opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22, zúčastní se například i Rumunsko s letouny MiG-21. Nově taky budou podporu pozemních jednotek poskytovat německé letouny Tornado. Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ přiblížil řídicí cvičení Zdeněk Bauer.

Bombardér B-52 v Ostravě

Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například ještě české letouny L-159 Alca a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171. Účast přislíbili Litevci s letouny L-39 nebo německé PC-9, LearJet a rumunské IAR-300. Američané dále uvažují o možném zapojení dalších legend, které už na Ample Strike byly - o vrtulnících AH-64 Apache. Pravděpodobně se objeví tanker KC-135R.

„Při letošním plánování zjišťujeme enormní zájem o účast předsunutých leteckých návodčích. Už teď jsme ve fázi, že s dalším navyšováním cvičících na zemi nepočítáme, protože by se tím snížila kvalita na úkor kvantity,“ podotkl řídicí důstojník Bauer. Zvýšený zájem připisuje kreditu, který si cvičení Ample Strike za dobu své existence podle jeho názoru vysloužilo.