Cvičení Ramstein Rover 2012 v Náměšti nad Oslavou.

Cvičení Ramstein Rover 2012 v Náměšti nad Oslavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vojáci v okolí Náměště nepovolí kukuřici ani třešně. Kvůli letišti

  • 3
Ochranná pásma kolem vojenského letiště u Náměště nad Oslavou od letošního roku nově spadnou pod ministerstvo obrany. Dotknou se 76 obcí v širokém okolí letiště. Omezení mají zajistit bezpečný provoz vojenských i civilních letadel.

V praxi to bude znamenat omezení i pro pěstitele z okolí či stavebníky.

"Ochranná pásma do budoucna omezí některé nové stavby nebo jejich charakter a výšku. Omezení se budou týkat světelných zdrojů nebo radiokomunikačních systémů, které by mohly ohrozit provoz letiště. V pásmech také nebude možné pěstovat plodiny jako například kukuřici a třešně, které by lákaly pro letouny nebezpečné ptactvo," uvedl Jiří Caletka z tiskového odboru resortu obrany. Ve kterých lokalitách se to bude plodin týkat, ale neupřesnil.

"Opatření je zpracované na současný stav, který zůstane zachován. Nedotkne se vlastnických práv obyvatel," dodal Caletka.

Postup při žádání o stavební povolení zůstane stejný jako doposud. Pokud se stavba bude nacházet v ochranných pásmech, příslušný stavební úřad požádá o stanovisko ministerstvo obrany.

Obcím se omezení nelíbí

"Máme s tím problémy. Chceme stavět jímku a nad ní osm metrů vysoký objekt. Víme, že jsme v pásmu, kde můžou být nové baráky vysoké maximálně devět metrů. Ale i osm metrů vojákům vadí. Mají totiž ve Studenci anténu, je to kvůli ní," zmínil člen vedení společnosti Agrochema Studenec František Komárek. Zemědělský podnik sídlí ve vsi v sousedství letiště.

Komárek o omezení pěstování kukuřice nebo třešní neví. "Doufáme, že se nás to netýká, bylo by to diskriminační," upozornil.

Manažer Agrochemy se stejně jako někteří lidé v obcích u letiště domnívá, že armáda se chová jako stát ve státě. "Štve nás, že omezení nejsou vykompenzovaná penězi," upozornil.

Podobně hovoří i zdejší starosta Josef Zahradníček. "Díval jsem se na vyhlášku, která má letos začít platit. Uvedu příklad: pokud bychom chtěli postavit něco na způsob haly, nemůžeme, nebo s velkými výhradami, protože odlesky střechy by mohly vadit pilotům letadel a ohrozit je. Takže třeba na sportovní halu nebo něco podobného může naše ves s pěti sty obyvatel do budoucna zapomenout," reagoval Zahradníček na text chystaného dokumentu.

Zákon o civilním letectví, podle kterého se vyhlašují ochranná pásma letišť, kompenzace neřeší.

"Ministerstvo obrany jako orgán státní správy je ve zcela jiné situaci než například ČEZ, a proto kompenzace poskytovat nemůže. Letiště je důležitým prvkem pro zajištění bezpečnosti České republiky a nelze na ně pohlížet jako na civilní komerční letiště. Na druhé straně určitou formu benefitu představuje podpora zaměstnanosti v regionu formou stovek pracovních míst na letecké základně," řekl Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany. Podle starosty Zahradníčka tam ovšem třeba ze Studence pracuje jen pár jedinců.

Dolní Vilémovice leží vzdušnou čarou necelých deset kilometrů od letiště a návrh nové vyhlášky tu taky visí na úřední desce, vsi se týká rovněž.

"Ale hlavu si s tím nelámeme. Pokud vím, tak nás se to nijak zvlášť nedotkne. Nejsme v žádném významném koridoru letadel," řekla starostka Jitka Boučková.

Opatření o ochranných pásmech bude platit ode dne vyhlášení po celou dobu existence letiště. Pásma jsou zřizována na základě změny zákona o civilním letectví.