Unikátní divadelní představení zamíří do Jihlavy

Unikátní divadelní představení zamíří do Jihlavy | foto: Vlak Lustig

Vlak Lustig v Jihlavě připomene nacistické transporty

  • 0
Ve středu večer nabídne městské vlakové nádraží v Jihlavě nevšední podívanou. Přímo na kolejích bude k vidění divadelní Vlak Lustig. Ten přiveze představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, která připomene nacistické transporty.

Už potřinácté vyjel Vlak Lustig z Prahy, aby v rámci festivalu 9 bran 2012 zastavil na nejméně čtrnácti železničních stanicích v krajských městech a odehrál zde 14 představení. Jediné na Vysočině bude možné vidět ve středu 18.července od 21 hodin na jihlavské železniční stanici Jihlava-město, na koleji 4a.

Arnošt Lustig

Projekt je pojmenován po Arnoštu Lustigovi, židovském autorovi celé řady děl s tématem holokaustu. Sám za války přišel o celou svoji rodinu.

"Vlak Lustig je symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropou druhé světové války, převážejících miliony židů v rámci takzvaného konečného řešení židovské otázky. Výjimečnost tohoto představení spočívá v tom, že se bude odehrávat na kolejích," uvádí k unikátnímu projektu Pavel Chalupa, ředitel festivalu 9 bran.

Vlak Lustig nabízí podívanou zdarma

Vstupenky na představení se neprodávají, vydávají se bezplatně. Vzhledem ke kapacitě hlediště se 150 místy je však nutné si vstupenku rezervovat na e-mailu pchalupa@post.cz nebo na telefonu 775 352 160.

Železniční souprava je sestavena ze šesti vagonů a lokomotivy. Vagony budou speciálně upraveny pro potřeby představení. Tři nákladní jsou uzavřené, takzvané dobytčáky podobné těm, ve kterých se převáželi v transportech do koncentračních táborů lidé.

 V těchto třech vagonech budou převáženy dekorace, technika, hlediště a zároveň budou využity jako galerijní prostor pro instalaci expozice tematicky zaměřené na období holokaustu. Součástí bude i výstava.

Nejdůležitějším článkem vlaku je divadelní vůz, speciálně upravený jako jeviště tragického příběhu Kateřiny Horovitzové a dalších obětí a jejich katů.

V dalších osobních vagonech, takzvaných rybákách, bude cestovat divadelní tým včetně herců, techniky a produkce.

"Vlak Lustig se stává v našem pojetí, tedy prostřednictvím divadelního představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, živoucím připomenutím této tragédie, která nesmí býti nikdy zapomenuta," dodal Pavel Chalupa.

Hrdinkou příběhu Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je mladá židovská dívka Kateřina, které se krátce po příjezdu do osvětimského koncentračního tábora podaří dostat do společnosti několika pohádkově bohatých židovských milionářů s americkým občanstvím, kteří byli nacisty zajati v roce 1943 v Itálii.

Skupině těchto obchodníků a Kateřině, kterou se rozhodne jeden z nich ochraňovat, je po zaplacení značné sumy přislíben odjezd na svobodu - do Ameriky, kde má dojít k jejich výměně za zajaté německé důstojníky.