Pohled na soutok Oslavy a Chvojnice od Ketkovského hradu směrem na západ...

Pohled na soutok Oslavy a Chvojnice od Ketkovského hradu směrem na západ ukazuje hlavní problémy území, kterými jsou výsadby jehličnanů a zarůstání lesem | foto: Václav Křivan

Do sedmnácti let nová přehrada, doporučuje studie k vodnímu dílu Čučice

  • 7
Po skoro čtyřech měsících státní podnik Povodí Moravy konečně rozeslal technicko–ekonomickou studii starostům obcí, kterých by se dotkla stavba vodního díla Čučice na řece Oslavě. Přehrada by podle materiálu dávala smysl. Vláda ovšem musí určit, který veřejný zájem v místě převažuje.

Studie je soubor dokumentů, v němž odborné firmy zhodnotily celé území z hlediska geologie, ochrany přírody, budoucí potřeby vody k pití i zavlažování. Odborníci zkoumali i fakt, zda si dukovanská jaderná elektrárna za desítky let vystačí se zdrojem chladicí vody z blízké Dalešické přehrady na řece Jihlavě.

„Jsem ze studie pořádně rozčarovaný. Když to shrnu do několika vět, tak výsledkem je konstatování, že přehrada by byla levná, technicky dobře proveditelná, ekonomicky přínosná,“ uvedl starosta Oslavan Vít Aldorf.

Je jedním z nejhlasitějších odpůrců jakýchkoli plánů na další vodní dílo v oblasti, jejíž příroda je navíc v různých stupních chráněná. Ve spolupráci s týmem lidí se Aldorfovi letos podařilo uspořádat protestní petici a sehnat pod ni 24 tisíc podpisů. Petice je ve Sněmovně, zabývat se jí má i vláda (více zde).

Rezerva pro Brno a Mostiště

Kompletní studie, která ho příliš nepotěšila, přistála Aldorfovi v e-mailové schránce ve středu ráno. Dozvěděl se z ní, že její autoři považují přehradu za nutný rezervní doplněk zdrojů pitné vody pro Brno a Mostiště. Potřebná je prý taky pro dukovanskou jadernou elektrárnu.

„A že by bylo rozumné ji do 17 let zprovoznit. Přičemž v celkovém součtu všech nákladů by vyšla na necelých 13 miliard korun,“ pročítal si dokument Aldorf.

Autoři hovoří o Čučicích také jako o zdroji závlahové vody pro Ivančicko, Židlochovicko a Pohořelicko.

„Studie dále doporučuje, aby vláda povýšila veřejný zájem nad vše ostatní. A aby určila, co je vůbec tímto veřejným zájmem,“ doplnil Aldorf.

Veřejným zájmem může být pitná voda pro Třebíčsko či Brněnsko. Nebo naopak ochrana přírody. Té se autoři dokumentu rovněž obsáhle věnují.

„Dohledali jsme celkem 110 zvláště chráněných druhů rostlin, hub i živočichů, které budou záměrem přímo či nepřímo dotčeny,“ uvádějí odborníci ve studii.

Elektrárna má jiné informace

S jejím zveřejněním se nejdříve čekalo, až bude po krajských volbách. Pak, až materiál prostudují úředníci a politici nadřízeného ministerstva zemědělství.

Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař sdělil, že studie představuje od 70. let první ucelený dokument, který popisuje vodohospodářský význam lokality, a současně první dokument, který se věnuje také enviromentální problematice v této oblasti.

Už teď ale jednu část zpochybňuje elektrárenský gigant ČEZ. Zásadně nesouhlasí s tvrzením, že výhledově bude nutný odběr vody z Čučic pro uvažované nové dukovanské bloky.

„Na základě naší vlastní studie, kterou jsme nechali před dvěma lety zpracovat a týkala se kvality, množství vody a dlouhodobého monitoringu průtoků, se prokázalo, že vody v řece Jihlavě je dostatek pro stávající i případné nové bloky,“ zdůraznil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Audit zkoumá okolnosti vzniku studie

Dále se ukázalo, že některé soukromé firmy, jež se na vypracování technicko–ekonomické studie podílely, jsou z minulosti personálně propojené s ředitelem Povodí Moravy Janem Hodovským. Věc teď prošetřuje ministerstvo zemědělství jako nadřízený orgán Povodí Moravy.

„Výsledky auditu, který se týká okolností, za nichž studie vznikla, budou známy do konce listopadu. Do té doby se taky osobně sejde ministr Marian Jurečka s ředitelem Povodí Moravy Hodovským, aby si vše vyříkali,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Až poté se ministr ke studii a celé situaci vyjádří. Resort už dřív uvedl, že „by bylo nezodpovědné, nezačít se už teď připravovat na odborníky předpovídaný nedostatek vody“.

Vzhledem k rozsáhlé petici lze počítat s odporem veřejnosti, pokud vláda začne podnikat kroky směřující ke stavbě přehrady.

„Jako předseda Energoregionu 2020 a starosta Náměště nad Oslavou veškeré dění kolem Čučic sleduji. Mám i řadu konkrétních výstupů, co se týče potřeb elektrárny přímo z ČEZ. Technokrati budou mít s lidmi tady problém,“ zdůraznil náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Odpůrci už dřív argumentovali tím, že lze hledat jiná, méně drastická technická řešení, jak v krajině zadržet vodu.