Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)

Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Větrný zámeček na Křemešníku se opravuje, bude z něho muzeum

  • 0
Ve Větrném zámečku na vrchu Křemešník na Pelhřimovsku se uklízí a opravuje. Majitel totiž kamennou budovu se dvěma věžemi a podzemními chodbami rekonstruuje a zvažuje z ní udělat muzeum českého sochaře, medailéra a kamnáře Josefa Šejnosta.

"Děláme to svépomocí. Pokud budou peníze, budeme pokračovat. Jestli je možné získat nějaké dotace, to nevím," řekl o víkendu na dni otevřených dveří jeden z průvodců a dodal, že základem budou nové střechy.

Vilka na Křemešníku se původně jmenovala U sedmi havranů, Větrný zámeček se jí začalo říkat až později. Postavil ji právě Josef Šejnost, kterému má být muzeum věnováno.

Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)

"Zámeček na Křemešníku si Šejnost postavil v letech 1930–1935. Jižní věž sloužila původně jako pokoj pro hosty. Jedna místnost tam má kompletní dřevěné obložení a lustr je původní na svíčky. Tapiserie na stěnách se naopak nezachovala," zmínila průvodkyně Petra Sejková, která v neděli s kolegou turisty po Větrném zámečku prováděla. Do horního pokoje v jižní věži se šlo po uzoučkém schodišti.

Severní věž patrně sloužila Šejnostovi jako relaxační místnost. V pokoji není žádné osvětlení, pravděpodobně tam býval krb a svícen. Nádherné jsou i kované vstupní dveře.

Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)

"Šejnost měl evidentně zálibu v dílech Alfonse. To kování dveří je úžasné," popsala průvodkyně.

V hlavní budově byla ložnice, kuchyně a obývák. V podzemí zase fungovala prádelna, vinotéka a zřejmě i pracovna pro odlévání forem na medaile.

"Šejnost navrhoval pro stát i peníze, například korunu nebo dvacetikorunu," doplnila Sejková.

Stavba domu byla v té době nad poměry

Rekonstrukce vily na Křemešníku začala loni v červenci. Původní dokumentaci zatím majitel domu k dispozici nemá. Celá stavba je z devadesáti procent z kamene. V době krize mezi první a druhou světovou válkou musela být stavba velmi nákladnou záležitostí.

Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)Větrný zámeček na Křemešníku prochází rekonstrukcí. (9.1.2011)

Josefa Šejnosta žil v letech 1878 až 1941 a narodil se v Těšenově u Horní Cerekve. Mimo jiné vytvořil i "medailovou galerii" velkých českých osobností. Celkem udělal přes 200 medailí.

Turisté si mohli o víkendu prohlédnout i okolí zámečku. Museli ale být hodně opatrní, protože cesty byly zledovatělé.

Na Křemešníku je také kostel, sjezdovka a hotel. Šejnostovo muzeum by mohlo být dalším lákadlem a vzpruhou pro cestovní ruch.