Porota vybrala tři řešení, která se nejlépe vyrovnala se zadáním a nejvhodněji...

Porota vybrala tři řešení, která se nejlépe vyrovnala se zadáním a nejvhodněji navrhla příští podobu centra Velkého Meziříčí. Zohlednila i přání lidí na zachování stromů. | foto: Archiv MAFRA

Centrum Velkého Meziříčí se změní. Vyhrál návrh s respektem ke stromům

  • 1
Ve Velkém Meziříčí už mají vítěze architektonické soutěže na obnovu centra města. Porota se na nejlepším návrhu shodla jednohlasně. Ještě týden však budou konkrétní výsledky soutěže tajné.

Je to jedna z nejočekávanějších zpráv tohoto roku ve Velkém Meziříčí. Zvědavci si ale budou muset ještě počkat na konkrétní jména a obrázky. Až příští pondělí radnice zveřejní vítěze architektonické soutěže na celkovou obnovu centra města. Musí respektovat nastavená pravidla a odvolací lhůty.

Na vítězi se ale hodnotící komise shodla jednomyslně. „S vítězným návrhem jsem spokojený, úroveň soutěže byla dobrá a sám jsem byl nakonec překvapený, kdo je autorem nejlepšího návrhu,“ uvedl předseda poroty, architekt a herec David Vávra.

Narazil tak na důležitý detail. Porotci až do konečného rozhodnutí netušili, kdo pracoval na šestnácti doručených návrzích. Aby nedocházelo k ovlivňování hodnotitelů.

Architektonická soutěž Velké Meziříčí

  • Hledá novou podobou Náměstí a ulic Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty.
  • V soutěži jde nejen o to, jak budou vypadat povrchy náměstí a ulic, ale zejména se hledá řešení, které dobře skloubí dopravu, prostory pro společenské a kulturní akce i odpočinkovou zónu.
  • V podmínkách zadání je redukce stávajících parkovacích míst na Náměstí, a naopak přidání dalšího, zatím provizorního parkoviště těsně vedle centra v lokalitě za řekou Balinkou.
  • Rekonstrukce centra města může začít až poté, co bude dopracována kompletní projektová dokumentace, to může trvat i dva roky.
  • Předpokládaná cena rekonstrukce (bez sítí) by měla dosáhnout maximálně 50 milionů korun.

Po dvou dnech živých diskusí nakonec u komise minulý pátek uspěla varianta, která řeší náměstí jako místo pro obchod, kulturu, shromažďování i odpočinek.

„Jako jeden z mála se autor vítězného návrhu zamýšlí nad osudem stromů v delším časovém horizontu. Se stromy zachází jako s neoddělitelnou součástí paměti místa. Návrh je důkazem toho, že veřejný prostor nepotřebuje být svázán korzetem permanentních prvků včetně mobiliáře, aby si uchoval svůj občanský rozměr,“ stojí mimo jiné v hodnocení poroty, které naznačuje, s čím má veřejnost počítat.

„Lidé z Velkého Meziříčí si v anketě řekli sami, že stromy na náměstí jsou jim milé,“ doplnil David Vávra. Zároveň ještě porotci doporučili městu i autorům v dalších etapách jednání dořešit plánovaný počet parkovacích míst přímo na náměstí. Dopravě by tam měl odlehčit i jiný režim v přilehlých ulicích tak, aby například všichni, kteří potřebují vjet do Radnické, se zpátky nemuseli vracet právě přes náměstí.

Nemá ovšem David Vávra strach, že zajímavý vítězný návrh ve finále rozmetají připomínky dopravních policistů a památkářů?

„Strach nemám. Protože v komisi seděl i dopravní inženýr, měl významné slovo a my jsme velmi rádi naslouchali jeho věcným připomínkám. V řadě věcí nás poučil a zašli jsme i do současné legislativy,“ řekl.

Moderna si rozumí s historií

Podle něj většina přihlášených návrhů zohledňuje památkovou péči v centru jedenáctitisícového města, takže není důvod obávat se střetu s památkáři.

„Architektonická soutěž - a vlastně jakákoli soutěž ̈- je dobrá věc. Protože ukáže všechny slepé cesty. Z čeho mám obavu, je zadání někde v zákulisí, které míří na jednoho autora. To je nejšpatnější cesta,“ zhodnotil základní myšlenku předseda poroty David Vávra.

On sám se v pozici herce i architekta Meziříčí už jednou „dotkl“. To když zde před několika lety natáčel Šumné Horácko. Tehdy dal dost prostoru netradiční kulaté lékárně u náměstí.

„Kulatá lékárna byl jeden z nejsilnějších momentů natáčení. Je to krásný, městotvorný funkcionalistický prvek. Přitom by člověk řekl, že by funkcionalismus na historickém náměstí neměl mít co dělat. A jak vidno, moderní architektura dokáže žít v harmonii s tou starou,“ zmínil.

Své návrhy do meziříčské architektonické soutěže poslalo celkem šestnáct ateliérů. „Všechny návrhy, kromě jednoho, splnily kritéria pro účast v hodnocení soutěže odbornou porotou. Některé další obsahovaly malé nedostatky, ale ty porota vyhodnotila jako formální a do soutěže je připustila,“ řekl sekretář soutěže Petr Velička.

V pondělí 18. července budou výsledky a protokoly zveřejněny. Lidé všechny návrhy uvidí na velké výstavě, jejíž vernisáž je plánována na 12. září za účasti poroty a jejího předsedy, architekta Davida Vávry. Zároveň se uskuteční veřejné diskuse s autory vítězného návrhu.