Na 34 radnicích Kraje Vysočina zavlála v březnu tibetská vlajka. Děje se tak každoročně při akci, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. Pár dní na to připravuje Kraj Vysočina velkou obchodní cestu do Číny.

Na 34 radnicích Kraje Vysočina zavlála v březnu tibetská vlajka. Děje se tak každoročně při akci, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. Pár dní na to připravuje Kraj Vysočina velkou obchodní cestu do Číny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vyvěsili tibetské vlajky. A teď chystají velkou obchodní cestu do Číny

  • 1
Hejtman Jiří Běhounek povede v Číně velkou delegaci vysočinských podnikatelů, politiků a zástupců nemocnic. Datum odletu se plánuje na konec května. Velká čínská výprava ostře kontrastuje s nedávným vyvěšením vlajek na podporu Tibetu. Ty na Vysočině zavlály na 34 radnicích.

Úspěšný architekt Jaroslav Huňáček je tak trochu ve schizofrenní situaci. Na jedné straně podepsal jako šéf krajské hospodářské komory memorandum o spolupráci s čínskou provincií Hubei. Také se chystá už brzy s velkou krajskou delegací na obchodní cestu do nejlidnatější země světa.

Na druhé straně je Huňáček zastupitelem ODS na jihlavské radnici, kde se i letos v březnu tradičně třepotala tibetská vlajka. A to na paměť výročí povstání proti čínské okupaci Tibetu. Zahynulo při něm tehdy na 80 tisíc Tibeťanů.

Architekt uznává, že vlajka byla na radnici vyvěšena i s jeho podporou. Nechtěl kvůli tomu ale blokovat podpis memoranda s Číňany. Vystupoval za skupinu podnikatelů z Vysočiny, kteří mají zájem vstoupit na velký asijský trh.

Diplomatická dohoda: Citlivá témata nebudeme otevírat

„Nebyli jsme v situaci, kdybychom si mohli říct: Tak ne, vážení, my to nepodepíšeme, máme jiný světonázor. Takhle globální svět nefunguje,“ popsal Jaroslav Huňáček.

V delegaci vedené hejtmanem budou vedle něj i zástupci podniku Žďas či třebíčský obchodník s teplem Richard Horký.

Představitelé hejtmanství a čínské provincie se „mezi řádky“ diplomaticky dohodli, že citlivá politická témata nebudou otevírat. „Na této úrovni by to nemělo žádný význam,“ dodal šéf hospodářské komory.

Hejtmanství, které vede ČSSD za podpory komunistů, zve na velkou cestu do Číny i opoziční krajské zastupitele. Kromě hejtmana poletí i jeho náměstek Libor Joukl (ČSSD) a komunista Zdeněk Dobrý.

Opozice pozvání na dalekou cestu nejspíš nevyužije

Opoziční ODS ale zřejmě nabídku odmítne. „Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, ale s velkou pravděpodobností nikoho nepošleme. Náš přístup k těsnému spojování rozvoje kraje s Čínou je rezervovaný,“ uvedl místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Ani TOP 09 nikoho nevyšle. A zástupce opozičního uskupení Pro Vysočinu Lukáš Vlček se o možnosti letu do Číny dozvěděl až od MF DNES. Vlček je starostou Pacova, kde také vyvěsili tibetskou vlajku.

Naopak lidovci pošlou do Číny svého zástupce Josefa Macha. „Zkusit se má všechno. Já bych ale nepřeceňoval možnou spolupráci s čínským regionem,“ uvedl Václav Kodet z KDU-ČSL.

Regionální vláda sociálních demokratů ale spolupráci s Čínou přeje. „Chceme s panem hejtmanem dělat zázemí podnikatelské misi,“ plánuje náměstek Joukl.

Číňany zajímá zdravotnictví, školství a samozřejmě průmysl

Je pravděpodobné, že část programu bude cílena na zdravotnickou praxi v Kraji Vysočina. Číňany podle Joukla zajímá, jak to funguje v nemocnicích. Hosté z kraje také v Číně navštíví vybranou univerzitu. Už příští rok by totiž mohli první mladí lidé z Vysočiny studovat v nejlidnatější zemi světa.

O spolupráci s Čínou má zájem například výrobce letounů Jihlavan airplanes. Jeho vedení si pochvaluje spolupráci s krajem.

„Bohužel náš partner, se kterým jsme v loňském roce podepsali memorandum o spolupráci, se odmlčel. Přes naše četné urgence nereaguje. To pro nás ovšem neznamená žádnou překážku, neboť zájemců o spolupráci je mnoho. V současnosti připravujeme smlouvu o daleko širší kooperaci, ač v jiné struktuře a jiné provincii,“ uvedl za výrobce letounů Igor Stratil.

Při cestě do Číny by se mělo rozhodnout, jak to bude dál s podepsaným memorandem o spolupráci. Buď se „letecká“ spolupráce otevře, nebo jednoznačně ukončí. Jihlavan airplanes současně počítá během této cesty s podpisem nové smlouvy.

Memorandum považovala ODS vůči Číně za příliš servilní

Číňany zajímají i skláři ze Světlé nad Sázavou. Hosté z Asie měli přijet na Vysočinu minulý týden, ale nakonec to nestihli. Místo toho si prohlédli výrobky sklářů z Vysočiny v pražském obchodě.

„Obdivovali provedení a design vystaveného křišťálového skla. V blízké době nás navštíví další čínská delegace, tentokrát již přijede na prohlídku sklárny Bomma ve Světlé, která je jedním z nejmodernějších závodů vyrábějící kvalitní a český broušený křišťál,“ uvedl Jiří Valenta ze světelské továrny.

Jelikož je současné vedení hejtmanství k Číně velmi vstřícné a opozice naopak rezervovaná, je snadné si představit, že by po případné politické výměně vztahy Vysočiny s Asií značně ochladly.

„O Číně něco vím a byl bych velmi opatrný. Tam si svá teritoria velmi dobře brání. Nelze si tam jednoduše koupit půdu, založit podnik. Nemůžeme zcela otevřít náruč investicím u nás a zároveň nemít stejné podmínky na čínské straně,“ uvedl exhejtman Vystrčil. Uvědomuje si zároveň, že Čína má obrovskou ekonomickou sílu, kterou je třeba brát v úvahu.

„Otázkou je, zdali k tomu musíme uzavírat speciální memoranda o spolupráci,“ dodal. A je rád, že vedení hejtmanství nakonec aspoň upravilo na popud ODS původní text memoranda, který byl vůči Číně až příliš servilní.

„Nepřišlo mi, že jsou dost opatrní v tom, co všechno dát na papír,“ uvedl Vystrčil. Naopak vítá, aby si někteří studenti z Vysočiny zkusili pobyt v Číně. Naopak čínští studenti by navštěvovali na oplátku vysoké školy mimo Vysočinu, které nabízejí magisterské vzdělání. Jihlavská polytechnika má totiž jen bakalářské studium.