Loni v červnu se slavně otevíral vědeckotechnický park v Jihlavě. Dnes ho sužují vnitřní spory jeho provozovatele a stojí před úpadkem.

Loni v červnu se slavně otevíral vědeckotechnický park v Jihlavě. Dnes ho sužují vnitřní spory jeho provozovatele a stojí před úpadkem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loni lákalo nejmodernější centrum vědce do Jihlavy, teď je před úpadkem

  • 4
S velkou slávou a úvahami o skvělé budoucnosti se loni v létě otevíral v Jihlavě vědeckotechnický park za 400 milionů korun. Stačilo pár měsíců a vše je jinak. Jeho provozovatel se kvůli vnitřním sporům a dluhům ocitl v insolvenci, hrozí mu vracení dotace. A firmám se do parku i kvůli tomu nechce.

Obecně prospěšné společnosti Energoklastr CTT, provozující v Jihlavě vědeckotechnický park za 400 milionů korun, hrozí úpadek. Návrh ke Krajskému soudu v Brně podal věřitel, který uvádí, že Energoklastr nesplácí úvěr 127,9 milionu korun.

Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá i to, že v Energoklastru jsou vnitřní spory, zejména o jeho vedení. Loni dokončený vědeckotechnický park zaměřený na technologie v energetice, který dotovala Unie, je zatím téměř prázdný.

Je vybaven laboratořemi, kancelářemi, datovým centrem i bioplynovou stanicí. Do dvou let v něm mělo působit 30 až 40 firem. Při otevření parku to sliboval Jan Rakušan, tehdy člen dozorčí rady Energoklastru, který projekt dotovaný unií zastřešuje.

„VTP Vysočina je jedním z nejmodernějších vědeckotechnických parků ve střední a východní Evropě,“ uvedl při slavnostním otevření areálu Boris Šimák, tehdejší předseda představenstva společnosti Energoklastr (více o otevření parku se dočtete zde).

Při úpadku by muselo centrum vracet 300 milionů. Peníze nemá

Dnes Rakušan řekl, že ze slíbené evropské dotace, která měla činit zhruba 290 milionů korun, je vyčerpáno asi 90 procent. Spory se podle něj týkají hlavně vedení mateřského Energoklastru, které by měl rozhodnout soud.

Fotogalerie z otevření centra

Insolvenční návrh kvůli neuhrazenému úvěru od banky Bloom Invest podala firma Otaria Per Blandus se sídlem na Kypru. Uvedla, že Energoklastr CTT Vysočina má i jiné věřitele. Kvůli udržení dotace vyplacené na park navrhuje řešení reorganizací.

V ohrožení je i státní dotace. Pokud centrum sklouzne do úpadku, bude muset již vyčerpané peníze vrátit. Téměř 300 milionů korun ale nemá a není jisté, zda by se za tak vysokou cenu vědecko-technický park podařilo prodat.

„Dojde-li k dohodě a zrušení insolvenčního návrhu, nedojde k ohrožení vyčerpaných peněz,“ nastínil Hospodářským novinám druhou možnost mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Za dlužníka se vyjadřují dvě strany. Jedna pohledávky odmítá

Za dlužníka se odlišně vyjadřují dvě strany. Právník Lubomír Vdovec, který se odvolává na plnou moc od ředitele obecně prospěšné společnosti Václava Tůmy. Vdovec dlužnou pohledávku 127,9 milionu nezpochybňuje.

Další vyjádření poslal Josef Komárek, podepsaný jako předseda správní rady. Tvrdí, že Tůma není ředitelem od loňského září a že jeho úkony neplatí. Pohledávku banky zpochybnil a insolvenční návrh označil za šikanózní.

Spor ohledně ovládnutí společnosti se podle Tůmy podepsal pod nezájmem investorů o obsazení parku. Jak poznamenal, investoři o problémech vědí a do Jihlavy nemají zájem jít. Při tom se mělo jednat i o velké nadnárodní firmy zaměřené na nanotechnologie, IT nebo energetiku.

Stejní lidé mají stejné problémy na Nymbursku. Tunel nebude

Podle Hospodářských novin jde už o druhý problémový projekt stejné skupiny lidí kolem brněnského sdružení Energoklastr. Podobný boj podle deníku Jan Rakušan s Josefem Komárkem vedou i v Milovicích na Nymbursku, kde plánovali centrum s jedinečným větrným tunelem na testování automobilů. Tato stavba se loni v létě zastavila. Ministerstvo průmyslu před týdnem oznámilo, že na ni 400 milionů dotace nevyplatí, uvedl deník.

Projektu vědeckotechnického parku na Vysočině se účastnila i krajská hospodářská komora. Bylo to kvůli splnění podmínek dotace, uvedl předseda představenstva Jaroslav Huňáček. „Komora tam nemá žádný finanční podíl ani jí z toho neplynou finanční závazky,“ řekl.

O problémech Energoklastru komora ví a snažila se pomoci při oslovování možných nájemců parku. Nynější obsazení ploch v parku Huňáček odhadl kolem desetiny.

,