V telčském Centru excelence umí studovat vliv počasí na jednotlivé materiály....

V telčském Centru excelence umí studovat vliv počasí na jednotlivé materiály. Vědci své laboratoře, včetně větrného tunelu, představili veřejnosti. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Větrný tunel už vědci v Telči mají. Nyní vymýšlejí generátor sněhu

  • 0
Větrný tunel už vědci v Telči k dispozici mají. Nyní by ho rádi doplnili o další nevšední přístroj - generátor sněhu. Ve vědeckém Centru excelence zkoumají a dokáží nasimulovat, jaký vliv má počasí na různé materiály i konstrukce. Generátor sněhu by jim pomohl v praxi ověřit i možné zatížení střech.

„Rádi bychom to tady rozšířili o­ něco, co je blízké sněžení. Protože samozřejmě přírodní sněhovou vločku v laboratorních podmínkách úplně udělat nedokážete,“ uvedl ředitel Centra excelence Telč Jakub Novotný.

Centrum excelence Telč

  • Centrum zaměřené na výzkum kulturního dědictví začíná čtvrtý rok provozu.
  • Čtyři desítky vědců mají na svém kontě 8 českých patentů i jeden evropský a desítky dalších aplikovaných výsledků jako jsou certifikované metodiky či památkové postupy.
  • Publikační činnost čítá téměř 300 výsledků, z toho více než čtvrtinu v mezinárodních časopisech.
  • Výsledky výzkumu centra se objevily jako inspirace v komiksu časopisu ABC, který v roce 2016 vyšel i knižně.

Vývoj sněhového generátoru je víceletý projekt. „Máme na něj čtyři roky, radši bych nesliboval, že přístroj bude hotový dřív,“ doplnil.

V Telči by pak vědečtí pracovníci mohli nasimulovat sněžení o různých parametrech. „Jak moc se nám to podaří a jaká bude šíře těchto parametrů, to je otázka výsledků výzkumu a vývoje,“ nechtěl být zatím konkrétnější Novotný.

Potvrdil však, že by mělo být možné také vytvoření sněhové vánice, pokud by se větrný tunel a generátor sněhu doplňovaly.

Takové přístrojové vybavení se dá využít třeba k simulování zatížení konstrukcí i střech historických či moderních budov sněhem nebo krystalkami ledu.

Náklady telčského Centra excelence (CET) na projekt parametrického generátoru sněhu se pohybují kolem milionu korun ročně. V sumě tedy jde o necelé čtyři miliony korun za čtyři roky.

CET je projekt Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky. Je zaměřené hlavně na zkoumání stavebních materiálů a konstrukcí historických památek. Pracují zde téměř čtyři desítky zaměstnanců.

15. dubna 2016