Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém. | foto: Jan Strouhal

V neděli klid! Žďár zakázal kutilům hlučné stroje

  • 0
Ticho a klid, které byly až dosud nepsaným pravidlem v rámci dobrých sousedských vztahů, si teď mohou stěžovatelé ve Žďáře nad Sázavou vynutit pomocí nové vyhlášky. Během června ve městě začne platit zákaz používání cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a také sekaček o nedělích a státních svátcích.

Návrh nařízení však zastupitelstvem neprošel vůbec hladce. Už při předjednávání v klubu zastupitelů chtěli někteří odstavec týkající se hlučných strojů vypustit.

Za pravdu jim dala i právnička ministerstva vnitra, s kterou úředníci a městská policie postup konzultovali. Radní však tento odstavec vrátili zpátky do návrhu.

„Některé obce takovou vyhlášku mají, podle mého názoru by v neděli měl být do určité míry klid. Chtěli jsme dát městské policii nástroj, aby mohla případně upozornit ty, kteří den pracovního klidu narušují a obtěžují okolí,“ hájil předložený materiál starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - Živé město).

Jak to funguje jinde

  • Třebíč

Od letošního ledna platí vyhláška, podle které je v neděli a ve státní svátek od 9 do 14 hodin omezeno používání hlučných přístrojů (sekaček, cirkulárek, motorových pil, křovinořezů apod.). Podle starší vyhlášky se psi nesmí pohybovat po veřejných prostranstvích bez dozoru, musí být na vodítku a s náhubkem.

  • Jihlava

Krajské město nemá speciální vyhlášku regulující provoz hlučné techniky. Psi se v krajském městě mohou bez vodítka pohybovat jenom ve vymezených územích stanovených vyhláškou.

  • Lhota-Vlasenice

Malá obec na Pelhřimovsku od července až do konce září už čtvrtým rokem „nakazuje“ místním i chatařům polední klid - denně od 12 do 14 hodin nesmí dělat hluk. Byla to reakce na stížnosti, nejde však o vyhlášku, vedení obce mluví o „gentlemanské dohodě“. A prý funguje.

  • Křižánky

Vedení obce ve Žďárských vrších je tolerantní, i když se občas kritické hlasy na rušiče klidu objeví. „Chalupáři často kvůli svému času nebo počasí nemají jinou možnost než sekat v neděli,“ míní starosta Jan Sedláček. V obci je kolem 380 stálých obyvatel plus 200 chalup k rekreaci.

Kvůli jednomu odstavci se na květnovém zastupitelstvu strhla dlouhá diskuse. „Doteď jsme sekání trávy neřešili a byli jsme tolerantní. Zákaz bude jen možností, aby se na to někdo odkazoval. Jenom způsobíme problémy městské policii a narušíme sousedské vztahy,“ míní Vladimír Novotný (ČSSD).

A padala i slova o buzeraci. „Není to nástroj k udržení klidu ve městě, ale spíše nástroj k tomu, aby jeden soused, který nemá rád druhého souseda, jej mohl buzerovat a volat na něj policii,“ reagoval koaliční zastupitel, právník Ondřej Vykoukal (Žďár - Živé město).

Sekačky hlučí různě

Jeho protinávrh, ve kterém požadoval vypustit zmíněný odstavec, podpořili opoziční zastupitelé z řad ČSSD, TOP 09 a KSČM. O pouhé dva hlasy však neprošel. Zastupitelé tedy nakonec prosadili vyhlášku v tomto znění: „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v zastavěném území města veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, například cirkulárek, motorových pil, křovinořezů.“

Proč nejsou přímo zmíněny také sekačky? „Na znění vyhlášky se dohodli zastupitelé na klubu zastupitelů. Sekačka může být různého charakteru - existují hlučné i nehlučné sekačky. Pojem sekačka by byl tedy zřejmě zavádějící. Vyhláška se ale vztahuje na veškerou činnost, která způsobuje hluk,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Naopak pejskaři na tom budou líp

I vedoucí městské policie Martin Kunc potvrdil, že nová vyhláška se vztahuje také na sekačky. Dosud strážníci stížnosti v tomto směru řešit nemuseli, což se nyní zřejmě změní.

„Asi nikdo není schopný odhadnout, jak to bude dál. Ale stížnosti čekáme a budeme lidi upozorňovat,“ dodal Kunc. Případy budou řešit individuálně domluvou, nebo blokovou pokutou.

Podle místostarosty Josefa Klementa (KDU-ČSL) bude záležet hlavně na sousedských vtazích. „Kde není žalobce, není ani soudce. Pokud budou sousedské vztahy fungovat, bude to v pořádku,“ míní místostarosta.

Zatímco nová vyhláška zpřísňuje používání hlučných zařízení, je naopak ve srovnání s tou předchozí měkčí k pejskařům.

„Fyzická osoba je povinna mít psa na veřejných prostranstvích vždy na vodítku. Doporučuje se, aby byl pes opatřen i náhubkem,“ píše se v nové vyhlášce. Dosud byly náhubky povinné, což však pejskaři často nedodržovali.

Tlačí na pořádek před bary

Veřejného pořádku se však dotkne i nový protikuřácký zákon, který vešel v platnost 31. května. Vedení města proto v předstihu iniciovalo schůzku s provozovateli restaurací.

„Kuřáci nyní pravděpodobně budou chodit kouřit ven. Apelovali jsme na to, aby si provozovatelé sami zajistili pořádek venku, je to jejich reklama, i když město zajišťuje úklid veřejných prostranství,“ míní Josef Klement.

Město se chce vyhnout zavádění takzvané „policejní hodiny“, kdy by už měl být na ulicích klid.

„Je v zájmu provozovatelů, aby to zvládli vlastními silami. Pokud to nebude fungovat, bude tlak občanů na to, aby venku nebyl nepořádek a hluk do ranních hodin,“ dodává starosta Navrátil.