Zatím poslední úpravou v centru Žďáru byl před dvěma roky dolní cíp náměstí...

Zatím poslední úpravou v centru Žďáru byl před dvěma roky dolní cíp náměstí Republiky. Je na něm i drátěná socha připomínající odkaz Vavřína Krčila, vynálezce tašky síťovky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Muž se síťovkou se ve Žďáru posadil na zídku. Oprava náměstí skončila?

  • 0
Západní část náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou je kompletně opravená. Další etapu této rekonstrukce završilo odhalení drátěné sochy Muže se síťovkou, který „usedl“ na jednu z nových zídek.

Plastika od Jiřího Plieštika připomíná odkaz žďárského podnikatele Vavřína Krčila, který vynalezl legendární tašku síťovku.

„Dědečkovo motto bylo: Vše pomine, jen stopy vykonané práce zůstanou. Necelých 50 let po jeho smrti se to potvrzuje,“ říká vnuk vynálezce Roman Krčil, kterému se líbí, že se město rozhodlo připomenout tradici síťování, kterou místní výrobci dotáhli k dokonalosti.

Právě Vavřín Krčil začal domáckou výrobu vlasových sítěk, později tašek, záclon a jiného ručního síťového zboží organizovat a pak dokonce i vyvážet zboží do světa. Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek, Žďár si tento fenomén dokonce zvolil jako nový propagační předmět. Autor Jiří Plieštik se pro formu drátěné sochy rozhodl ze dvou důvodů.

„Drátěné figury jsem občas dělal v 90. letech a navíc tady k tomu obsahově přímo vybízel vynález síťové tašky,“ vysvětluje akademický sochař. Inspiroval se známou sochou Augusta Rodina Myslitel. „Parafrázoval jsem jej v civilnější postavu, která, přestože myslí na malou a nenápadnou věc, přináší velký užitek pro každodenní činnost tisícům lidí,“ dodává Plieštik, jenž už pro Žďár vytvořil také žulovou kašnu před radnicí.

Podle starosty Zdeňka Navrátila (Žďár - Živé město) by socha mohla fungovat i jako místo setkávání. „Lidé si dávají sraz u hodin, mohli by se potkávat také u Síťáka, Síťovkáře, nebo jak mu budou Žďáráci říkat,“ glosuje.

Stavbaři zbývající cíp mezi náměstím Republiky a Havlíčkovým náměstím předali na konci prázdnin. Na místě chyběla právě už jen drátěná socha. Cena celé stavby je 7,8 milionu korun bez daně.

Řeší okolí kostela i atrium

Ve středu města však zbývá ještě mnoho míst, která potřebují nějaké zásahy. Na radnici se mluví o území kolem kostela svatého Prokopa a Tvrze, Nádražní ulici včetně pěší zóny, Doležalově náměstí před divadlem či atriu za obchodními domy. „Je to o rozpočtových možnostech města, Evropská unie v tomto období nedotuje úpravy veřejných prostranství,“ poukazuje starosta Navrátil.

Podle opoziční zastupitelky a bývalé starostky Dagmar Zvěřinové (ČSSD) bude nutné shánět dotace na jiné možné projekty, aby město mohlo investovat do úprav veřejných prostor ze svého.

„V minulém volebním období nám vyčítali, že jsme rychle udělali náměstí. Museli jsme jej vyřešit proto, abychom využili dotaci. Proto jsme ‚uřízli‘ cíp, který se dodělával až nyní. Bylo to ve stavu teď, nebo nikdy,“ připomíná Zvěřinová.

V kontrastu s kompletně opravenou západní částí náměstí Republiky však zůstává jeho protější strana s nevzhlednými betonovými květináči. Tuto část poznamenala velká asanace náměstí v 70. letech, kdy byly zbourány původní měšťanské domy. Nové obchodní domy navíc o kus ustoupily průtahu městem.

„Osobně bych byl moc rád, aby se v průběhu dvou až tří let našly prostředky na úpravy na straně u obchodních domů, případně na drobné zásahy v atriu,“ říká starosta Navrátil. Radnici však teprve čekají jednání s majiteli nemovitostí. „Bude to komplikovanější, soukromé pozemky jsou i v okolí obchodních domů, netýká se to jen domů samotných. S městským architektem máme představu, na jaře bychom rádi udělali společné jednání s majiteli a domluvili se, jaké jsou jejich investiční plány a jaké jsou ty naše,“ říká k dalšímu postupu starosta.

Podle Dagmar Zvěřinové jsou úpravy na východní straně náměstí nutné. „Jestli si něco zaslouží architektonickou soutěž, je to atrium a strana podél obchodních domů. Tam se můžou architekti vyřádit.“

Klíčovou ulici čekají rozsáhlejší zásahy

Aktuálně se však ve Žďáře nad Sázavou nejvíc skloňuje Nádražní ulice, která vede od vlakového a autobusového nádraží až na náměstí. Součástí 800 metrů dlouhé ulice je i pěší zóna.

„Na začátku října vyhlásíme architektonickou soutěž o návrh na Nádražní ulici. Chceme definovat to, jakým způsobem budeme postupovat na nejvýznamnější městské třídě. Soutěž bude řešit etapizaci rekonstrukce i to, jakým způsobem naplnit veřejný prostor a jak pracovat se zelení,“ uvedl Navrátil. Z návrhů vzejde také podoba motorové a cyklistické dopravy v ulici.

Architekti budou podávat návrhy do prosince, veřejnost se s nimi seznámí začátkem roku.

Po dohodě se Svazkem vodovodů a kanalizací Žďársko, který plánuje rekonstrukci svých sítí, se stavbaři nejdřív pustí do úseku mezi křižovatkou U Ivana a poštou.

Termín? Nejspíš jaro 2018.

„Tento úsek jsme chtěli projektovat už loni, ale město dalo přednost Smetanově ulici. Nyní nemůžeme dál projektovat, protože čekáme, jak se budou realizovat architekti. A my nevíme, kudy přesně můžeme vést sítě,“ upozorňuje Dagmar Zvěřinová z pozice předsedkyně svazku. Podle ní už se město v Nádražní ulici dostalo s rekonstrukcemi do skluzu dva až tři roky.

V další etapě dojde na úpravy pěší zóny, následně na prostor před nádražím, výhledově přijde na řadu část od Ivana po nádraží.