Pečlivě nahrnuté seno do řádků bylo během pár vteřin pryč. | foto: Petr Novák, javorice.cz

Rarášek řádil na poli ve Lhotce, senem zasypal celou vesnici

  • 20
Obloha bez mráčku, z níž na zem padá seno. Podivnou „spršku“ zažili o víkendu na vlastní kůži lidé ve Lhotce u Telče. Za neobvyklou situaci mohl malý vzdušný vír, který přímo nad vesnicí rozmetal seno z nedalekého pole.

„Seděl jsem v traktoru a nahrnoval seno do řádků, když jsem najednou viděl, jak se kousek ode mě začal točit vzduch, rostl a nabíral seno,“ popsal málo vídaný úkaz farmář a majitel Turistatku Javořice Petr Novák. „Říkal jsem si: Tak a teď to odnese i mě s traktorem,“ usmíval se.

Lehkou obavu však v tu chvíli přebila jeho fotografická vášeň, takže popadl mobil a začal dění před sebou fotit přes sklo traktoru. „Sice na mobil fotím jen nerad, ale tentokrát jsem u sebe nic jiného neměl,“ vysvětloval. „Všechno se seběhlo strašně rychle, trvalo to možná dvacet vteřin,“ doplnil.

Meteorologové mají pro podobný úkaz speciální pojmenování. „Říká se mu rarášek,“ prozradila Marie Doleželová z Českého hydrometeorologického ústavu. „Jedná se o vzdušný vír menšího měřítka a je to jev velice lokální, který je časově i prostorově omezený,“ doplnila.

Podle ní se objevuje právě v počasí, které o víkendu panovalo na celém území České republiky. Vysočinu nevyjímaje.

„Takový vír se vyvine díky tomu, že dochází k velkému prohřívání vzduchu,“ popsala Doleželová. „Často se objevuje právě na polích. A to tehdy, pokud je tam obnaženější povrch. To jsou typické podmínky. Jestliže totiž oblast pokrývá souvislejší porost, tak se o něj většinou vír zabrzdí.“

Povalit člověka by asi nedokázal

ČHMÚ se o podobných rarášcích dozvídá většinou pouze od obyvatel z místa, kde byli k vidění. „My sami nemáme možnost tyto jevy nějak detekovat. Prostě je naše stanice nezachytí,“ vysvětlila Doleželová.

Oproti silnějším vzdušným vírům nejsou podle ní malí rarášci extrémně nebezpeční. „Objevují se tak tři do roka. Jednou nám lidé volali, že jim na stavbě vír rozmetal materiál. No a letos jsme jedno takové oznámení dostali také z pole, kde byly i skleníky. Prý se jim tam posunuly skleněné tabule. Ale že by byl vír tak silný, že by třeba dokázal povalit člověka, to asi ne,“ vysvětlovala Doleželová.

Ve Lhotce nakonec věděli o raráškovi všichni, stopy totiž po sobě zanechal po celé vesnici. „Ne, že by snad všude ležela nějaká tlustá vrstva, ale každopádně seno jim padalo na hlavu,“ usmíval se Novák.

„Předtím jsem asi dvakrát přišel až k následkům. Podíval jsem se na rozmetané seno a řekl si: Do prčic, budu muset jezdit znovu. Tohle ale bylo poprvé, kdy jsem něco takového viděl na vlastní oči. A ještě to navíc stihnul i nafotit,“ dodal farmář.