V rozhádaném Meziříčku nadále panuje bezvládí.

V rozhádaném Meziříčku nadále panuje bezvládí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Obec, která nemá starostu, musí vydržet třeba i čtyři dny potmě

  • 0
Růžená na Jihlavsku a Slavníč na Havlíčkobrodsku mohou o víkendových volbách konečně vykročit ze stávajícího bezvládí. V Meziříčku na Třebíčsku naopak ještě čtvrt roku po volbách starostu nemají. Ani poslední pokus o jeho ustanovení totiž nebyl úspěšný.

Když ve čtvrtek přijel Jaromír Váňa pracovat na Obecní úřad v Růžené na Jihlavsku, věděl, že se mu jeho působení v obci pod hradem Roštejn pomalu blíží ke konci. V sobotu totiž v Růžené konečně proběhnou řádné volby a on pak předá klíče od úřadu novému starostovi. Úkol pro správce obce určeného ministerstvem vnitra skončí.

Ovšem nebude to hned. Růženské čtvrtky bude Váňa držet i nějaký čas po volbách. „Čekám, že tady skončím kolem 20. února. Volby jsou sice už tento týden, ale pak je třeba lhůta deseti dnů na napadení výsledků voleb u soudu a určitý čas zabere i svolání zastupitelstva. Můj mandát skončí teprve tehdy, až se úspěšně uskuteční ustavující zasedání zastupitelstva nebo je zvolený starosta,“ přibližuje Váňa.

Nikdo nechtěl být lídrem

Růžená, v níž žije 350 obyvatel, spadla pod správu ministerstva vnitra loni po podzimních volbách, když se nepodařilo vesnici dát dohromady dostatečný počet kandidátů. A dosluhujícímu starostovi Františku Trojanovi, který ji řídil přes třicet let, to přidělalo vrásky na čele.

„Je ostuda, když vesnice, která je velká jako ta naše, skončí takhle,“ litoval tehdy Trojan, který měl například rozjednanou dotaci na zateplení kulturního domu, kterou bylo potřeba uzavřít do poloviny ledna, aby se vše stihlo. „To všechno nakonec proběhlo bez problémů,“ tvrdí Váňa.

Jeho slova potvrzuje i Zdeněk Mezera, který figuruje jako jednička kandidátky sdružení Občané pro Růženou. „Víceméně jsme pouze jednou pocítili, že nemáme starostu, ale jen správce, který sem dojíždí. Po vsi nešlo osvětlení a museli jsme zůstat asi čtyři dny potmě, než se to vyřešilo. A co se týče kulturního domu, na tom by se mělo v dubnu začít pracovat,“ přibližuje.

Pro kandidaturu se prý rozhodl už před volbami v řádném, říjnovém termínu. Jelikož se však prý nikdo příliš nehrnul na post jedničky, kandidátku nakonec nepodali. „Teď se dá říct, že jsem lídr já, ale lidí, kteří by mohli dělat starostu, je tam víc,“ říká na adresu listiny, která čítá devět jmen. Proti Občanům pro Růženou kandiduje už pouze jeden jediný nezávislý kandidát Lukáš Laube.

Ani úspěšné volby nezaručují klidný život v obci

Kromě Růžené vyrazí v sobotu k urnám ještě obyvatelé Slavníče na Havlíčkobrodsku. Ani zde se na podzim nepodařilo sehnat dostatečný počet lidí, kteří by se chtěli podílet na správě obce. Momentálně ve vesnici, kde žije okolo 60 obyvatel, dali dohromady tři kandidátky s celkem čtrnácti jmény.

Ovšem ani řádně uskutečněné volby ještě automaticky neznamenají, že život ve vesnicích se vrátí do běžných kolejí. Své o tom vědí lidé z Krasonic na Telčsku a zejména z Meziříčka u Třebíče. V Krasonicích zastupitelé zvolili starostu až na třetí pokus před několika málo dny. V rozhádaném Meziříčku nadále panuje bezvládí.

Obec s necelou stovkou obyvatel je rozdělená na dva zhruba stejně velké tábory. Na ty, kteří jsou příbuzní a příznivci dosavadního starosty Miroslava Pátka, a na ostatní.

Poslední pokus o ustanovení starosty proběhl minulou sobotu. A byl opět neúspěšný. Podle informací Jihlavských listů totiž na jednání zastupitelstva nedorazili tři z pěti jeho členů. Na zasedání přišel jen Miroslav Pátek a zastupitelka z jeho kandidátky. Další se údajně omluvila pro nemoc a dvě poslaly e-mail, že se jedná o komedii a nedorazí.