Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Varhany u sv. Martina dohrály, nástroj přežil životnost o dvacet let

  7:11aktualizováno  7:11
Po osmdesáti letech jsou varhany ve svatomartinském kostele v Třebíči v dezolátním stavu. I když se pravidelně udržují, jde o historický nástroj na konci své životnosti. Proto se ve farnosti rozhodli k radikálnímu řešení: nahradit je novými za téměř 9,5 milionu korun.

Po osmdesáti letech jsou varhany ve svatomartinském kostele v Třebíči v dezolátním stavu. Na snímku farář Jiří Dobeš. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nové varhany by se v třebíčském kostele měly rozeznít poprvé v roce 2014. První šestina z potřebné částky se podařila získat díky sbírce mezi farníky, další peníze se shánějí.

Varhany byly několikrát opravovány a rozšiřovány, až v roce 1931 došlo k podstatné změně. "Byly tehdy nahrazeny novým nástrojem firmy Rieger z Krnova, který byl v té době technickou novinkou. Varhany mají dva manuály, pedál, 28 rejstříků, kuželkové vzdušnice a pneumatickou trakturu. Tento nástroj stojí na svatomartinském kůru v Komorníkových skříních a v Andrýsově skříni dodnes," řekl farář Jiří Dobeš.

Podepsal se na nich však zub času. Levá varhanní skříň je nakloněná, rozklížená, vzdušnice i dřevěné píšťaly jsou napadené červotočem, poškozené jsou i některé kovové píšťaly, u kterých se ulomily ozvučny.

Po osmdesáti letech jsou varhany ve svatomartinském kostele v Třebíči v
Po osmdesáti letech jsou varhany ve svatomartinském kostele v Třebíči v
Po osmdesáti letech jsou varhany ve svatomartinském kostele v Třebíči v

Největší problémy jsou ovšem s praskajícími měchy. Rozhodně to neznamená, že by dodané varhany z roku 1931 byly nekvalitní, ba naopak. Výrobce tehdy udával předpokládanou životnost 40 až 60 roků, vydržely tedy podstatně déle.

"Varhany jsou zajímavým dokladem úrovně umělecko-řemeslné práce krnovské varhanářské dílny mezi dvěma světovými válkami. Jde o období, v němž tato dílna produkovala nástroje dobrých kvalit, zvláště v oblasti intonace, ale svoje už mají rozhodně za sebou," dodal Dobeš.

Vahrany v Třebíči

Varhany v kostele sv. Martina mají dlouhou a zajímavou historii. Ty původní z roku 1675 nahradily v roce 1796 dvoumanuálové varhany se 16 rejstříky z dílny varhanáře Jana Komorníka, pravděpodobně rodáka z Mohelna. Varhany tehdy vyšly na 780 zlatých, u sv. Martina je z nich používána až do dneška původní varhanní skříň.

Po zatečení vody při opravě věže byly v roce 1997 varhany opraveny včetně osazení trompety za 113 350 Kč. Poslední rozsáhlejší oprava, z roku 2005, se týkala rekonstrukce varhanního ventilátoru a jeho přesunutí z průchodu do věžní místnosti na kůr.

"Oprava stávajícího nástroje by byla finančně velmi náročná, proto jsme se ve farní radě rozhodli pro nástroj nový. Opravovat nástroj s pneumatickým ovládáním varhan by bylo velmi nákladné, zvolili jsme proto "klasiku", tedy mechanickou trakturu (vedení pomocí mechanických táhel - pozn. red.). Navíc takové řešení s minimální poruchovostí a dlouhou životností prověřila na mnoha nástrojích už staletí," vysvětlil farář.

Zůstanou v původních skříních

V loňském roce vybírali možné dodavatele, zvítězila varhanářská firma Kánský-Brachtl z Krnova. Varhany budou mít tři manuály, pedál a 33 rejstříků. Rejstříková traktura bude dvojitá, mechanická a elektrická. Varhany budou zabudované do původních skříní.

V závěru roku 2011 byly s firmou podepsané smlouvy, rekonstrukce bude postupná podle toho, jak se podaří získat potřebné peníze.

"V roce 2012 začnou přípravné práce, nakoupí se potřebný cínoolověný plech na výrobu píšťal a dubové dřevo, v roce 2013 by mělo dojít k demontáži stávajících varhan, které na dva roky nahradí provizorní elektronický nástroj, a o Vánocích v roce 2014 by mohla být dokončená první etapa, kdy by se zprovoznil nový hlavní stroj. Musíme také vybudovat novou dřevěnou podlahu kůru a zrestaurovat samotné varhanní skříně," sdělil Dobeš.

Loni se podařilo díky sbírkám mezi farníky vybrat 1 637 780 Kč. Další sbírky pokračují nejen v kostele sv. Martina, ale i prostřednictvím veřejné sbírky.

Protože se jedná o historický nástroj, bude se farnost snažit získat prostředky také od Kraje Vysočina a obrátí se i na další možné instituce, firmy a nadace.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jednou z hlavních postav Pražského jara 1968 a chystaných reforem socialismu...
Poslali děti pro zásoby a zmizeli ve studiu. Při okupaci pomáhal rozhlas

Před 49 lety začala okupace tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy. Do Žďáru nad Sázavou dorazily polské jednotky. Manželé Holoubkovi o dění...  celý článek

Vedení novoměstské radnice společně s Naděždou Blažíčkovou Horovou odhalilo ve...
Z malíře pokojů se stal profesorem umění. Blažíčka hnal talent i píle

Připomínku svého nejslavnějšího rodáka odhalili ve Slavkovicích. Uznávaný malíř Oldřich Blažíček se ve vesnici, která je místní částí Nového Města na Moravě,...  celý článek

Šimon Mareček patří k největším talentům českého orientačního běhu, což...
Zvítězily geny. Orientační běh ochutnával talent z Vysočiny už v kočárku

Studuje sportovní gymnázium v Novém Městě na Moravě, přičemž nejvíc ho baví tělocvik a zeměpis. A není divu. Letos patnáctiletý rodák z Nového Města na Moravě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.