Na Vysočině se letos kaprům dařilo. Díky příznivému počasí dorostli na průměrné čtyři kilogramy.

Na Vysočině se letos kaprům dařilo. Díky příznivému počasí dorostli na průměrné čtyři kilogramy. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Kapři z Vysočiny letos pořádně narostli. V průměru mají čtyři kila

  • 5
Štědrovečerní stůl bez smaženého kapra s bramborovým salátem si dokáže představit jenom málokdo. Kdo však bude kupovat kapry z Vysočiny, víc se nají. Podle zástupců zdejších rybářství totiž budou letošní kapři větší než v předchozích letech. Přálo jim příznivé počasí.

Že budou letos kapři větší, rybáři potvrzují. „Ryby letos skutečně narostly a jsou mnohem větší než jindy. Zatímco v loňském roce byla hmotnost těch větších ryb od 3 do 3,30 kilogramu, letos se jejich průměrná hmotnost pohybuje kolem čtyř kilogramů. Nicméně budeme nabízet kapry i kolem dvou kil,“ říká Karel Báňa, vedoucí střediska rybářství firmy Maria Podstatzka-Lichtensteinová ve Velkém Meziříčí.

Majitelé rybářství si pochvalují především počasí, které bylo pro chov ryb letos příznivé. Nicméně letošní produkci stejně hodnotí jako průměrnou.

Ceny, za které budou kapři na Vysočině před Vánocemi k sehnání, se budou pohybovat od 75 do 80 korun za kilogram.

Zaměstnanci firmy Rybářství Lipnice, které obhospodařuje 800 hektarů rybníků na Telčsku, Moravskobudějovicku, Dačicku a Znojemsku, letos vylovili 400 tun ryb. Z druhů převažoval kapr.

„Letošní sezona byla průměrná, letos budeme prodávat za 76 korun za kilogram. Kvalita a hodnota masa je perfektní,“ konstatoval ředitel společnosti Peter Vavro.

Na vánoční stoly zamíří i ryby z Veselského rybníka

Za stejnou cenu jako v loňském roce, tedy 75 korun za kilo, bude prodávat kapry rybářství firmy Maria Podstatzka-Lichtensteinová z Velkého Meziříčí, které hospodaří na vlastních rybnících o výměře 260 hektarů. Na stánkovém prodeji bude v nabídce pouze kapr.

Na sádkách v Mostištích si budou mít možnost lidé vybrat z více druhů ryb. „Nabízet budeme štiku, amura, lína, pstruha a budu mít v nabídce také jesetera a úhoře,“ připomíná Karel Báňa.

Žďárské rybářství Kinský dodá na předvánoční trh kapry z Matějovského a Veselského rybníka, jenž má v oblibě prezident republiky Miloš Zeman.

„Kapr je tradiční ryba, která patří na štědrovečerní stůl. Další druhy budeme nabízet jen okrajově,“ říká za rybářství Petr Kulhánek.

Na rybáře je inspekce přísná, špatné ryby nikdo nenabízí

Cena ryb od Kinského se bude pohybovat od 75 do 80 korun. „Půjde o ryby chované v čistém prostředí. Prakticky jsou na pramenech nebo na prvních vodách. Rybníky nejsou zatížené komunálním znečištěním, nacházejí se v zónách chráněné krajinné oblasti, kde je omezené rybářské hnojení i zemědělské zásahy na okolních pozemcích. Jsou opravdu fajnšmekři, kteří neváhají a přijedou si pro naši rybu až z Brna nebo z Prahy,“ tvrdí Petr Kulhánek.

A na co by si měli lidé dávat pozor při koupi kapra?

„Kontroly Státní veterinární správy jsou tak přísné, že si nikdo nedovolí prodávat špatné ryby. Na trh se dostávají ryby vysoké kvality. Nicméně kapr by neměl na první pohled jevit zjevné známky poškození. Vypadlá šupina nevadí, ale kupující by si měli všímat, zda ryba nemá povrchové zaplísnění, zda na ní nejsou patrné velké červené fleky nebo vředy,“ upozorňuje Peter Vavro z Rybářství Lipnice.

Pstruhy museli utratit, vánoční produkci to neohrozí

Nebezpečná nákaza u pstruhů duhových se objevila v listopadu na Vysočině, a to na sádkách v Pravíkově u Kamenice nad Lipou. Provoz obhospodařuje společnost BioFish.

Státní veterinární správa kvůli tomu vydala mimořádné opatření, aby zamezila dalšímu rozšíření nákazy.

„Jediným možným způsobem jejího zdolání je utracení vnímavých ryb. Majitel tak musel mimo jiné nechat utratit všechny vnímavé nemocné ryby a také ty, které přišly do kontaktu s nemocnými rybami,“ potvrdil Božek Vejmelka, ředitel krajské veterinární správy.

Podle jednatele společnosti BioFish Petra Tůmy se nemoc projevila pouze na jedné sádce, a to u pstruhů duhových. „Na tento vir jsou totiž vnímavé lososovité ryby. Samotné onemocnění se týká sedmi druhů ryb, z nichž my chováme jenom pstruha duhového. Dalších druhů, jako je kapr, candát nebo lín, se toto onemocnění netýká. Ti jsou rezistentní, takže to naši vánoční produkci neohrozí,“ vysvětluje Tůma. Dodal, že škodu firma mít bude, nicméně konkrétní čísla budou k dispozici až koncem ledna.

Společně s pracovníky veterinární správy nyní podnikají další kroky k ozdravení chovu. „Provádíme teď například důkladnou dezinfekci chovného zařízení,“ jmenoval Tůma.

Jak se vir do sádky dostal, majitel rybářství netuší. „Mohl to zanést pták nebo nějaký obojživelník. Těžko říct,“ pravil jednatel společnosti BioFish, jejíž roční produkce pstruhů se pohybuje okolo 40 tun.

Nemoc se u ryb projevuje malátností, ztmavnutím povrchu těla, vypouklýma očima a zvýšeným úhynem. „Často se také vyskytují krváceniny na povrchu těla, na žábrách, ve svalovině i na vnitřních orgánech. Tělní dutina je zvětšená a žábry jsou bledé. V některých případech dochází při napadení nervové tkáně k poruchám pohybu. Ryby se pohybují ve spirále,“ doplnil Božek Vejmelka. Pro lidi není vir nebezpečný.