Pavel Policar je předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací Havlíčkův Brod

Pavel Policar je předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací Havlíčkův Brod šest let. Funkci vykonává jako svůj koníček, přesto za firmu ručí svým vlastním majetkem. Živí ho budování stavebních výtahů pro stavby nejvyšších budov světa. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Voda v Brodě nezdraží. I proto o vodárenské společnosti píší v Anglii

  • 2
Nejlepší rok ve své historii má za sebou společnost VaK Havlíčkův Brod. Díky tomu v začínajícím roce nepočítá se zdražováním vody. Cena zůstane pro odběratele na Havlíčkobrodsku i části Pelhřimovska a Chrudimska jednou z nejnižších v republice. I proto o společnosti píší odborníci v Anglii.

Včetně daně si za kubík vody na vodném a stočném VaK naúčtuje celkem 68 korun. To je stejná částka jako v roce právě ukončeném. A také je to o dvacet korun méně než v jiných částech vysočinského kraje.

VaK Havlíčkův Brod

Společnost VaK Havlíčkův Brod vznikla v roce 1993. Jejími akcionáři jsou města a obce na Havlíčkobrodsku a částech Pelhřimovska a Chrudimska.

VaK se stará o více než 900 kilometrů vodovodů a téměř 350 kilometrů kanalizací. Provozuje 11 čistíren odpadních vod.

Pyšní se jednou z nejnižších ztrátovostí vody na Vysočině (12%) a zároveň i cenou vodného i stočného (68 korun za m³).

Velice kladný přitom je provozní hospodářský výsledek. Ten vodárna, jejímiž vlastníky jsou z 90 procent města a obce regionu, odhaduje na 21 milionů korun.

Akcionáři se tak dočkají slušné výplaty na dividendách a zaměstnanci tříprocentního růstu mezd. „Jsme zkrátka tak dobří, že o nás píší i v Anglii,“ směje se předseda představenstva VaK Pavel Policar.

Nepřehání. O úspěších havlíčkobrodské akciové společnosti se zmiňuje londýnský odborný magazín Water World. „Jsme malý podnik. Ale při přepočtu na podmínky těch největších firem bychom patřili k nejlepším na světě,“ pochlubil se Policar.

Dvě třetiny zisku vodáren pochází z přidružených činností

Jak je možné, že s nejnižším vodným a stočným může být VaK tak úspěšný? „Je to díky všem našim aktivitám. Máme jich na tři desítky. Jen vodárenská činnost generuje třetinu zisku, dvě třetiny pochází z našich přidružených činností,“ konstatoval Pavel Policar.

VaK se stal jedním z velkých lokálních hráčů na poli fotovoltaické energie, její aktivity zasahují i do oblasti stavebnictví nebo produkce bioplynu. „Pošilháváme také po odpadu a rozjíždíme budování levného úsporného veřejného osvětlení. Tam vidíme obrovský potenciál,“ pravil předseda představenstva VaK.

Po dva roky nové technologie v osvětlení zkouší ve svém areálu i na čistírnách odpadních vod. Teď je začíná nabízet městům a obcím, svým akcionářům. „Dokážeme v tom být o polovinu levnější než technické služby,“ vzkazuje Policar.

Manažeři firmy záměrně nemají „pojistku na blbost“

Vodárenská činnost je ale už ze své podstaty pro VaK stěžejní. Do té společnost investuje ročně přes 70 milionů korun. „Vyměnili jsme přívodní potrubí v polovině trasy mezi Želivkou a Ledčí nad Sázavou, zvětšili jsme i jeho průměr na 400 milimetrů. Modernizovali jsme čistírnu odpadních vod v Chotěboři,“ vyjmenoval některé loňské akce ředitel společnosti Jan Kadlec.

V tomto roce na jeho kolegy čeká výměna zbylého potrubí k Ledči, modernizace úpravny vody Kristiánka u Světlé nad Sázavou, která pochází z 60. let a je na pokraji životnosti. A zároveň se připravuje napojení Lipnice nad Sázavou na přívod vody z Želivky. „Místní zdroje hlavně v létě nestíhají, je to pojištění dodávek vody,“ pravil Kadlec.

Podle Pavla Policara k úspěšnosti VaK přispívá ještě jedna neobvyklá věc. „Vedení a manažeři firmy záměrně nejsou pojištěni. Nesou osobní odpovědnost za chod firmy, ručí svým majetkem. I proto si na rozhodnutí dávají větší pozor,“ poznamenal.