Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

V Třebíči povolili herny o rok déle. Nechtějí sportovce jako rukojmí

  • 3
Mají již schválenou protihazardní vyhlášku, přesto třebíčští zastupitelé o dvanáct měsíců prodloužili provoz 228 hracích přístrojů ve městě. Údajně i proto, aby se nemusela zvyšovat daň z nemovitostí.

Nemůžeme tu nechat příštímu zastupitelstvu takový dárek. A sportovcům i sociálním službám by se muselo sáhnout na peníze. Hazard nemá vliv na kriminalitu, navíc by – jak se to třeba v Židlochovicích ukazuje – herny jely dál, i kdyby se zakázaly. Ministerstvo financí nedokáže hazard regulovat a kontrolovat. A Třebíčanům by mohla vzrůst daň z nemovitosti.

K těmto argumentům se uchýlila ta část třebíčských zastupitelů, která nakonec minulý čtvrtek protlačila vyhlášku, jež povoluje provoz 228 různých hracích přístrojů ve městě o dvanáct měsíců déle. Tedy ještě celý rok 2015 bude v Třebíči legální zajít si do herny polechtat peněženku.

Zrušením hazardu by Třebíč přišla o 20,5 milionu korun

Změnu už jednou schválené protihazardní vyhlášky předkládal místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Má starost, aby noví, v podzimních komunálních volbách zvolení zastupitelé nemuseli při schvalování rozpočtu pro příští rok hned řešit "díru" 20,5 milionu korun, která by vznikla zrušením hazardu od 1. ledna 2015.

Velké zastání našel u spolustraníka Daneše Burketa. "Bylo by to od nás jen plané gesto. S automaty a hernami žádná kriminalita spojená není. Automaty jsou riziko, nevyřešíme to, když je zakážeme. Zabráníme deseti gamblerům ve hraní, ale vezmeme si jako rukojmí sportovce, kterým sebereme peníze," řekl krom jiného.

Pacal, který má na starosti finance města, zdůrazňuje, že už není kde na provozních výdajích ušetřit. A doplnil, že regulace funguje v Třebíči už teď, kdy je zakázaná vizuální reklama, policisté dohlížejí, funguje kamerový systém a další přístroje přibývat nesmějí.

Proti odsouvání termínu, dokdy ještě podnikatelům ve městě nechat vydělávat díky hernám, se postavil například Jaromír Barák (STAN), nebo Milan Ustohal (KSČM). Problém s tím mají i zastupitelé za Břehy.

"Na hazard ošklivě doplatily rodiny, které by se jinak do problémů nedostaly. Znám takové případy. Pokud se naším zákazem zachrání jediná rodina, má to celé smysl," řekl Ustohal.

Aby získali 4 miliony, musí jich někdo prohrát 16

A jak že to mají v tříapůltisícových Židlochovicích, které v Třebíči jmenovali jako příklad obce, v níž se hazard zakázal, ale herny jedou dál? "Hazard jsme zakázali a byli jsme v tom v zastupitelstvu vzácně jednotní. O černých hernách nic nevím. Osvědčilo se nám to. Funguje totiž úplně jednoduchá matematika a my jsme si ji ověřili v praxi," uvedl tamní starosta Vlastimil Helma.

V Židlochovicích podle něj zjistili, že na čtyři miliony, které by připluly do jejich městského rozpočtu, musí někdo prohrát 16 milionů.

"Okrást o to rodinu, zpronevěřit to nebo uloupit. Návazných efektů je mnoho. Začíná to nenápadně. Děcko najednou chodí do školy v nevypraném oblečení, přestane psát úkoly. Protože doma odpojili elektriku. Pak přijde na úřad uplakaná matka, že exekutor zabavil dům a ona žádá o bydlení," vysvětlil Helma. Exekuce kvůli gamblerství se v jejich nevelkém městě začaly množit.

"Je to jenom rozežranost firem, které tlačí, aby se jim ještě a ještě hazard povolil. My jsme ale neustoupili a názor máme neměnný. Čtyři miliony by se nám hodily, ale ušetříme je prostě jinde. Aukcemi na veškeré energie pro městské budovy, zateplujeme a podobně. Hazard jsme navíc zrušili v období, kdy by se z něj výnos do rozpočtu zvýšil. Takže jsme si na ty peníze ani nezvykali," řekl Helma.

Jako první končily herny povolované městem. Postupně dobíhají herny, co mají smlouvy s ministerstvem financí.

"O černém hazardu nevím. A kdybych se o tom dozvěděl, podnikatel by měl velký problém. Máme dohodu s policisty, že nám to kontrolují. Mají manuál, dostali školení jak rozpoznat i ty různé vědomostní hry, kterými by se mohl někdo snažit zákaz obcházet," doplnil starosta Židlochovic.