Zbytky pokácené borovice před opraveným domem na třebíčském sídlišti.

Zbytky pokácené borovice před opraveným domem na třebíčském sídlišti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

V Třebíči pokáceli kvůli opravám borovici. Obyvatelé sídliště se zlobí

  • 13
"Nikdo s námi neprojednal, že by borovice měla být pokácena. Takové jednání se nám nelíbí." Podobné hlasy se nyní ozývají z třebíčského sídliště Hájek. Odstranění stromu v obyvatelích rozproudilo emoce, někteří zvažují i trestní oznámení.

Pár dní před koncem loňského roku přišel na třebíčskou radnici dopis, kterým se na starostu Pavla Heřmana obrátila Jiřina Široká, obyvatelka domu na sídlišti Hájek. Popsala v něm příběh borovice, která mohla být, ale už není.

"Na sídlišti Hájek, na ulici Marie Majerové kdysi dávno, téměř před čtvrt stoletím zasadil jeden pán strom - borovici. Vedle borovice rostly i keře. Byla nádherná ve větru a v nepohodě všedních dnů, a každý den jsem se těšila pohledem na krásu zeleného jehličí," píše se v dopisu.

Jenže na podzim roku 2011 přišla revitalizace domu. "A s ní nová fasáda, okna a žádost, v níž společenství vlastníků žádalo kromě jiného o likvidaci borovice, která zasahuje nájemníkům do oken a brání jim ve výhledu," psala Široká starostovi a kritizovala to, že s vlastníky bytů žádost nikdo neprojednal.

"Iniciativa nevzešla od sousedů"

Podle ní vyšla iniciativa z někoho, kdo v domě vůbec byt nevlastní a podle kterého byla borovice "ošklivá a hnusná".

"Pane starosto, věřím, že z celé záležitosti vyvodíte důsledky. Aby i lidé na vašem úřadě ctili nejen právo, ale i řád a komunikaci, ke které v tomto případě vůbec nedošlo. Stačilo jen málo, ověřit skutečnosti. Borovici již nikdo nevrátí. Zůstalo po ní prázdné místo, nejen v mé duši, ale i před domem. Věřím však, že sjednáte nápravu v podobě vysázení nových stromů," vkládala naději do dopisu Široká.

Dopis byl napsaný pozdě, sedmadvacetimetrová borovice 19. prosince v pravé poledne padla k zemi. Věcí se město začalo okamžitě zabývat, i Jiřinu Širokou překvapilo, že hned v prvním lednovém týdnu se na místo přišel podívat místostarosta Milan Zeibert.

"Co se týče pokácení stromu, z hlediska odboru životního prostředí oni to posoudili tak, že strom je příliš blízko, že není v pořádku a rozhodli o kácení. Teď je druhá věc, že by to asi vypadalo jinak, kdyby nepřišla žádost, podepsaná předsedou a místopředsedou sdružení vlastníků a ukázalo se, že o tom ti lidé v domě nevěděli," podotkl místostarosta Zeibert.

"Zřejmě ten oprávněný člověk podal žádost, ale lidem o tom vůbec neřekl. V tom je celý problém. Kdyby si udělali domovní schůzi, s velkou pravděpodobností by to dopadlo tak, že by ostatní obyvatelé domu řekli, že nechtějí, aby se strom skácel," vylíčil Zeibert.

Možná dojde i na trestní oznámení

Přesto jej mrzí, že strom byl pokácený. "Jako člověk to beru jako škodu stromu. Bude pokračovat revitalizace sídlišť a dá se předpokládat, že celé úpravy budou navrženy jinak. Je to problém na všech sídlištích v Třebíči, když se sem lidé před třiceti lety nastěhovali, zasázeli si mnozí různé stromy a keře, teď těch třicet let se jim to líbí, jak si to sami udělali, ale přijde odborník, který jim vysvětlí, že co bylo před lety krásné, už teď může vadit," doplnil Zeibert.

Případů, kdy kvůli tomu, že lidé nevidí třeba na své zaparkované auto nebo jim vadí padající listí, je podle Široké v Třebíči víc a podle ní často za vlastníky bytů rozhodne jeden dva či několik nájemníků, kterým vadí stromy. Svůj boj za borovici zřejmě nevzdala a podle toho, co píše v dopise starostovi, zvažuje i podání trestního oznámení.