Výstava českých a rakouských betlémů v Třebíči

Výstava českých a rakouských betlémů v Třebíči | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Třebíči jsou k vidění české i rakouské betlémy

  • 0
V Malovaném domě na Karlově náměstí v Třebíči je od středy otevřena výstava České a rakouské betlémy. Známá expozice se tam přesunula z třebíčského zámku, který je v rekonstrukci a pro veřejnost zavřený. K vidění tam je až do 1. ledna jednatřicet betlémů z Moravy, Čech i Dolního Rakouska.

"Je to jakýsi průřez různými zajímavostmi, technikami, které se při výrobě betlémů používají. Kdo si pamatuje expozice na zámku, řekne si možná, že toto je výstava ´naruby´. Zájemci mohou vidět nejen klasické betlémy, ale třeba i nejmenší betlém v ořechu," řekl kurátor výstavy Antonín Žamberský.

Výstava s názvem České a rakouské betlémy je pořádána v rámci projektu územního projektu Evropské unie PORTA CULTURAE. Návštěvníci si mohou prohlédnout kromě jiných třebíčské papírové betlémy či skříňkové betlémy z Jindřichohradecka a Brněnska.

"Na betlémech z Rakouska je zajímavé, že na rozdíl od našich, které kladou důraz na postavičky, tito naši jižní sousedé v betlémech zachycují krajinu, a to podle místa, kde betlém vznikal. Třeba stavby i krajina ve Waldviertelu nebo Weinviertelu, kde na betlémech nechybí charakteristické lisy na víno," uvedl Žamberský.

Na některé betlémy se může sahat

Na rozdíl od běžných výstav neplatí pro některé exponáty obvyklé "nedotýkat se", ale naopak. U mechanického betlému, který je svými dvěma metry a 70 centimetry největším exponátem, bude potřeba vzít za kliku a pořádně s ní zatočit, aby se figurky mohly pohybovat. Tento betlém se do Malovaného domu na výstavu přestěhoval z Třebechovic, kde letos opravují muzeum, a podle dostupných údajů nebyl v Třebíči zatím nikdy vystavený.

"Mezi vystavenými exponáty jsou i betlémy ze soukromých sbírek, které zapůjčili Josef Lehký a Josef Švanda, dále jsou tady zápůjčky betlémů z muzeí v Brně a Jindřichově Hradci," doplnil kurátor výstavy a ukázal další raritu, betlém vyrobený z rybích šupin.

Vystaveno je také 17 tabel s ukázkami tvorby třebíčských malířů papírových betlémových figurek, která vytvořil po roce 1945 bývalý musejní spolek. Ty veřejnost v posledních padesáti letech neměla možnost uvidět. Až teď, a to až do 1. ledna 2012 v Malovaném domě v Třebíči.

Třebíčské betlémy vystavují ve Znojmě i v Itálii

Zatímco v Třebíči jsou k vidění zajímavé betlémy odjinud, ty z depozitáře zdejšího muzea obdivují návštěvníci na jiných místech. Ve čtvrtek 24. listopadu byla například ve Znojemském Domě umění slavnostně zahájena výstava třebíčských betlémů.

"Jedná se o výběr betlémů z našich sbírek zařazených do putovní výstavy," přiblížil akci Antonín Žamberský s tím, že mezi nejobdivovanější exponáty ve Znojmě bude jistě patřit velký stavěcí Zelenkův betlém.

Betlémy z Třebíčska se letos dostaly i mnohem dál. Muzeum Vysočiny Třebíč už podeváté představuje betlém na vysoce prestižní výstavě s názvem "100 PRESEPI" konané v Římě. Je to už o 36. ročník výstavy betlémů pocházejících nejen z území Itálie, ale i z dalších zemí světa.

Vysočinu tentokrát zastupuje novodobý betlém Josefa Macholána (1938-2007) ze Sudic na Třebíčsku. Byl vyrobený v roce 2006 a obsahuje 36 figurek. K jeho výrobě autor použil dřevo, papír a překližku. Stavba nepohyblivého betlému naznačuje tvar dvojitého kříže a vyjadřuje symboliku vztahů - roviny lidské a božské.