Poplatek za svoz odpadu se zvýší ve většině městech na Vysočině. Nejvyšší zřejmě bude v Třebíči. Ilustrační snímek.

Poplatek za svoz odpadu se zvýší ve většině městech na Vysočině. Nejvyšší zřejmě bude v Třebíči. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nejdražší popelnice by mohly být v Třebíči, lidé zaplatí až 732 korun

  • 0
V Třebíči od ledna vzroste, stejně jako v mnohých dalších městech, poplatek za svoz komunálního odpadu. Městská rada ho navrhuje zvýšit na 732 korun na osobu. Pokud návrh v prosinci projde i zastupitelstvem, budou obyvatelé Třebíče platit za odpad nejvíc na celé Vysočině.

Zákon obcím umožňuje zvýšit částku za svoz odpadu až na částku tisíc korun za osobu a rok.

Platby za odpad v kraji v roce 2013

Třebíč návrh 732 Kč

Jihlava 700 Kč

Pelhřimov návrh 620 Kč

Havlíčkův Brod 600 Kč

Telč 600 Kč

Humpolec 600 Kč

Žďár nad Sázavou návrh 580 Kč

Velké Meziříčí 500 Kč

Polná 500 Kč

Třešť 492 Kč

Moravské Budějovice návrh 480 Kč

Petrůvky 0 Kč

V Jihlavě už se kvůli vnitřním ideovým rozporům - i na toto citlivé téma - stihla před měsícem rozpadnout tamní ODS. Její členové v jihlavském zastupitelstvu totiž zvedli ruku pro zvýšení ročního poplatku z 500 na 700 korun, přestože to tehdejší vedení nedoporučilo.

Zdá se ovšem, že ještě větší zdražení se chystá v Třebíči. Tam dosud lidé platí 492 korun na osobu a rok. Rada města však přijala změnu vyhlášky, podle které by se měl poplatek zvednout na 732 korun na osobu a rok.

"Musí to ještě schválit zastupitelstvo na schůzi 13. prosince. Částka 492 korun nepokrývá náklady, po zvýšení by je zhruba pokryla," uvedl mluvčí radnice Ivan Přibík s tím, že městská rada už usnesením tuto změnu vyhlášky schválila.

I v Třebíči, stejně jako v Jihlavě, se k tomuto bodu dá očekávat emotivní diskuse. Je otázkou, zda nakonec s výší poplatku zahýbá.

Je to základní komunální služba, za tu se platit nemá

"Já pro to ruku nezvednu. Je to základní komunální služba, stejně jako údržba zeleně, veřejné osvětlení, zimní úklid. Ať radnice sníží zbytnější dotace, jako třeba na provoz plaveckého areálu Laguna, nebo si odpustí zbytné investice, když má přetížený provozní rozpočet," konstatoval například bývalý starosta, dnes opoziční zastupitel Ivo Uher (ODS).

Rozpaky neskrývá ani Pavel Urbánek, který bydlí v paneláku na sídlišti Hájek. "Není mi to ukradené, o kolik zaplatím víc. Bydlí teď u mě v bytě i dcera, už tak platíme balík. Bohužel člověk na to může mít tak akorát názor a to je celé. Stejně si to prohlasují. V Jihlavě jako krajském městě to nakonec bude stát méně než v Třebíči, je to nepořádek," zanadával si.

A jak je to v dalších větších městech na Vysočině? V Havlíčkově Brodě už mají poplatek schválený. "Zvedne se z 500 na 600 korun, přičemž určitě bude město doplácet. Šest stovek ještě nejsou plné náklady na osobu a rok," sdělila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

V Pelhřimově už se nad poplatkem tento týden ve středu zamýšlel finanční výbor. "Nakonec doporučil, aby zastupitelé na schůzi 11. prosince zvedli poplatek ze současných 500 na 620 korun, což by bylo pokrytí skutečných nákladů," informoval pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Největší skládka v regionu poplatek zaplatí za občany

Ve Žďáru nad Sázavou budou zastupitelé 13. prosince jednat o tom, zda podpoří návrh městské rady, která doporučuje zvýšit poplatek z 500 na 580 korun. "Dosud jsme ročně dokrývali ztrátu 2,5 milionu korun, vyšší poplatek by ji měl zhruba pokrýt," vysvětlila tamní starostka Dagmar Zvěřinová.

Poplatek příští rok nezvednou například v Třešti, kde zůstane 492 korun, ani ve Velkém Meziříčí, tam zůstane 500 korun.

Vůbec nic nebude za likvidaci odpadu vybírat Obecní úřad v Petrůvkách na Třebíčsku. Lidé tam totiž mají za humny největší skládku tuhého komunálního odpadu v regionu a vesnice z toho výrazně profituje. Patří mezi nejbohatší obce v republice, když se přepočítá roční příjem na jednoho obyvatele. Poplatek za odpad za zdejší obyvatele půjde z obecní kasy.