V Telči budou díky speciálnímu tunelu zkoumat vliv počasí na památky

  • 0
Unikátní klimatický tunel vyroste na okraji renesanční chlouby Česka i Vysočiny - Telče. V novém vědeckém centrum budou týmy tuzemských i zahraničních vědců zkoumat vliv počasí na historické materiály a památky.

Velkolepý projekt Centra excelence Telč spolkne stovky milionů korun. Získá výjimečná měřítka nejen ve srovnání se zbytkem republiky, ale i celé Evropy.

Větrný tunel v Telči dokáže vytvořit různé klimatické jevy. V tubusu bude možné uměle vyvolávat déšť nebo sníh. "To umožní studovat materiály při různých klimatických situacích," vysvětlil otec projektu, profesor Akademie věd České republiky Miloš Drdácký.

"Jediný skutečně kvalitní vědecký tunel tohoto typu je ve Francii. S ním úzce spolupracujeme, telčský tunel by měl sloužit jako regionální centrum pro spolupráci právě s francouzským tunelem," dodal.

Tunel bude částečně zapuštěn pod zem. V tubusu bude komora sloužící jako měřicí pracoviště pro klimatické jevy. Do ní bude možné umístit třeba kamennou sochu a zkoumat, jakým způsobem na ní probíhají "degradační" procesy.

Pozemek před zahájením stavby vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel.

Základy vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel.

Stavebníci už budují základy nového vědeckého parku (snímek vpravo). "Tunel by se měl instalovat pravděpodobně letos v srpnu," sdělil Jiří Vohralík, který má stavbu na starosti.

Připraven bude i mobilní tým

Samotný tunel ale nebude základním kamenem celého výzkumu. "Jde jen o jednu část, vědci budou v Telči například studovat mikrostruktury pomocí speciálních radiografických metod, kdy bude zkoumaný vzorek rotovat v rentgenových paprscích. Bude se snímat například narušený povrch zkoumaných materiálů," vysvětlil vědec.

Centrum v Telči bude mít i svou mobilní jednotku. "Když dojde k přírodní katastrofě a je třeba zachránit historické objekty, bude k tomu sloužit právě tato jednotka. Současné záchranné týmy totiž většinou nejsou vybaveny v tomto ohledu znalostmi a speciální technikou," vysvětlil profesor.

Dvě mobilní jednotky mohou experti využít pro průzkumy nepřemístitelných památek. "To pomůže například k tvorbě povodňového plánu," dodal Drdácký.

Park bude stát 258 milionů

Drdácký vidí možnosti spolupráce i s nedávno otevřenou pobočkou Masarykovy univerzity v Telči. "Studenti Masarykovy univerzity budou mít možnost u nás dělat doktorská studia," dodal (o pobočce čtěte zde).

Vizualizace moderního vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel.
Vizualizace moderního vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel.

Tým vědců by měl začít pracovat v novém centru nejpozději od roku 2013. Najde zde práci celkem čtyřicet lidí, mezi nimi i mezinárodní tým.

"Jde o lidi ze všech možných koutů světa, třeba i Jižní Ameriky. Zahraniční vědci se vybírali podle specializace právě pro klimatický tunel. Vědecký park v Telči by měl vyjít na 258 milionů korun.