Dvorek domu je doslova zarovnaný. Mísí se tam igelitové sáčky ze supermarketů,...

Dvorek domu je doslova zarovnaný. Mísí se tam igelitové sáčky ze supermarketů, naplněné kde čím, se zbytky rozbitých věcí. Mezi hromadami jsou nadělané uličky od branky ke dveřím. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemají WC ani popelnici, dům se topí v odpadcích. Sousedé rezignovali

  • 137
Mít za souseda někoho, kdo nepotřebuje ani základní hygienická zařízení, to je docela peklo. Své o tom vědí obyvatelé rodinných domků na okraji Sudic na Třebíčsku, jinak malebné vesnice u Náměště nad Oslavou. Tento týden si odsud Liga na ochranu zvířat odvážela utrápeného psa.

Jeden zdejší dům a jeho dvorek připomínají páchnoucí smetiště. Tento týden tu dokonce zasahovali policisté, veterinář, pracovník Ligy na ochranu zvířat a úředník z náměšťského odboru životního prostředí. U domu totiž v bídných podmínkách živořil pes.

"Reagovali jsme na základě oznámení. Trápení zvířete už je konec. Umístili jsme ho do útulku v Třebíči, kde se zotavuje," uvedl Petr Ondráček z Ligy.

Liga i veterináři k případu teprve budou vydávat definitivní stanovisko, od něhož se policie odpíchne při formulaci právní kvalifikace činu.

Pokud vše dojde k soudu a ten dospěje k závěru, že šlo o zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, hrozí trest až půl roku vězení. Kdyby se prokázalo úmyslné týrání psa, hrozil by kriminál až na dva roky.

"Byly tam špatné podmínky chovu, došlo k porušení zákona, proto jsme zvíře odebrali," sdělil ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka.

Rodina komunikovat odmítá

V domku, který kdysi býval docela hezký, dnes žije starší žena se synem. MF DNES se pokusila získat její vyjádření, žena ale neotevřela. Byť doma určitě byla, protože krátce předtím vylévala do předzahrádky z kbelíku domovní odpad.

"Ta rodina vůbec nekomunikuje. Pokud s nimi potřebujeme něco řešit, víme už předem, že se žádného konce nedobereme. Buď paní křičí do okolí, nebo vůbec neotevřou dveře. Oba - matka i syn - jsou na sociálních dávkách," uvedl sudický starosta Jaroslav Doležal.

Před pár roky se starosta snažil, aby si rodina pořídila popelnici, jak to ukládá zákon. Všechno bylo marné. Nedomluvil se. A tak nemohla být ani řeč o dovezení kontejneru, kam by se dal odpad naložit.

Obec sousedy oddělila bytelnou zdí

Dvorek domu je doslova zarovnaný. Mísí se tam igelitové sáčky ze supermarketů, naplněné kde čím, se zbytky rozbitých věcí. Mezi hromadami jsou nadělané uličky od branky ke dveřím. I při chladném počasí se zápach line do okolí. V parných dnech je to ještě mnohem horší.

Samostatnou kapitolou je nebezpečí požáru. V době návštěvy redaktorů MF DNES se z nakloněného komína kouřilo. Dým ale neměl nic společného s ekologií. Do kamen podle všeho přiložili plasty.

"To je úplně normální. Horší bude, až se komín zřítí. To vyhoří sousedi," uvedla jedna z obyvatelek ulice, která si kvůli obavě z dalších konfliktů přála zůstat v anonymitě.

V domku nepořádné rodiny už jednou hořelo. V kůlně na dvoře. Sousedi se seběhli a sněhem, který tehdy napadl, zabránili rozšíření plamenů.

Obec před lety nechala postavit bytelnou zeď, která barák doslova odizolovala od vedlejšího pozemku s kultivovaným rodinným domem. Do té doby tam měli hlodavci reje.