Volební místnost v malebné vísce mezi vysočinskými kopci a krásnými lesy, kde se narodil prezident Ludvík Svoboda. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

V rodišti prezidenta Svobody na Vysočině lidé nejvíce volili Zemana

  • 2
V Hroznatíně na Třebíčsku, rodišti prezidenta Ludvíka Svobody, nakonec všechny své soupeře v 1. kole prezidentské volby zastínil Miloš Zeman. Z 81 obyvatel, kteří můžou volit, mu dalo svůj hlas devatenáct.

Druhý Jan Fischer získal jen deset hlasů, Karel Schwarzenberg obdržel osm hlasů. Celkem se zúčastnilo 67 procent voličů.

"Volím Zemana, protože je to chlap, silná osobnost, má dobré názory," prozradil svůj postoj například čtyřiašedesátiletý Josef Neumann, který je spřízněný právě s Ludvíkem Svobodou.

Do útulné a vytopené volební místnosti v tamním obecním úřadě přišel volit v sobotu ráno. K tématu Ludvík Svoboda jen poznamenal, že "to jsou časy, které už jsou pryč, dnes je všechno jinak".

Malebná víska schoulená mezi vysočinskými kopci a krásnými lesy žije svým slavným rodákem přece jen poněkud víc až v posledních letech. Bylo mezidobí, kdy se na něj pozapomnělo.

"Po Svobodově smrti tu vzniklo ve stodole v jeho rodném domě muzeum. To bylo v 80. letech. Jezdívaly sem na exkurze školy, bývaly tu autobusy dětí. Myslím, že mám doma ještě někde takovou papírovou skládací knížečku, kde byly fotografie a informace. Pamatuju, že v muzeu bylo dokonce i dělo. Kdo ví, kde je tomu všemu konec, prý ty materiály a artefakty odvezli někam do depozitářů," podotkla členka hroznatínské volební komise Dagmar Trnková.

Ona sama si Svobodu pamatuje, když byl ve vsi prý naposledy. "To bylo v roce 1974, už byl nemocný. Nepotrpěl si na nějaké velké oslavování své osobnosti, myslím, že byl skromný. Vůbec dopředu nedal vědět. Najednou se ve vsi objevila Tatra 603 a v ní prezident. My jsme pomalu vycházeli z domů se podívat, co se vlastně děje," vybavila si po dlouhých letech Trnková.

"Od kapličky dal Svoboda ruce pryč"

Volit přišel rovněž 74 letý Josef Mejzlík. Svého favorita neprozradil, na poslední Svobodovu návštěvu rodné vsi si ale pamatuje velmi dobře.

"Hroznatín nemá kostel. Stavěli jsme tehdy na návsi kapličku, lidi na ni mezi sebou vybírali, dávali na tu dobu hodně peněz, třeba tisíc korun, důchodci i víc. Stavba nebyla úplně legalizovaná na úřadech, vyrůstala v místě staré zvoničky. Svobodu jsme ke kapličce přivedli, doufali jsme, že nám ji pomůže dovyřídit. Netvářil se ale nadšeně, dal od toho ruce pryč. Pak nejspíš KSČ zasáhla a muselo se to zbourat," vyprávěl Mejzlík.

"Myslím, že spolustraníkům se to moc nelíbilo, nahoře mu to zatrhli. Otázkou je, jaký vliv vlastně měl. Myslím, že už byl trochu loutka, že vládl mocichtivý Husák," uzavřel senior.