Kuriozitou je rodina medvědů, kde se jeden stará o druhého se zraněnou packou.

Kuriozitou je rodina medvědů, kde se jeden stará o druhého se zraněnou packou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Potkali se u Polné. Tamní zámek obsadili na dva měsíce plyšoví medvědi

  • 0
Plyšové medvědy ze sbírky Svatavy Ryparové z Klokočí u Hranic vystavují až do 6. září na polenském zámku. Nejstarší medvídek z kolekce pochází z roku 1930. Některé medvědy vyrobila dokonce sama sběratelka.

Kuriozitou je například tulák, medvídek v „kadibudce“ či rodina medvědů. V ní se jeden medvěd stará o toho, který má zlomenou packu.

„Jako první se mi kdysi zalíbil jeden medvídek v sekáči. A tím to celé začalo,“ svěřila se před časem Ryparová, která poprvé svoji sbírku vystavovala před dvěma lety.

Už v té době měla doma kolem dvou tisíc medvědů nejrůznějších velikostí, přičemž největší dosahoval velikosti průměrného člověka a nejmenší má necelé tři centimetry. 

Významným tuzemským výrobcem plyšových medvědů byla od třicátých let minulého století firma Hamiro. V Česku se fenoménu plyšových medvědů věnuje od roku 2009 Klub medvědářek, jehož členky plyšáky také vyrábějí.

Rodnou zemí plyšového médi je ale Německo, kde v roce 1902 spatřil světlo světa první medvídek velký 55 centimetrů. Richard Steiff ho pak poprvé představil na veletrhu hraček v Lipsku o rok později a brzy se objednávky jenom hrnuly.

,