Letohrádek je teď plný fotek, rekvizit a dalších věcí spojených se slavnou...

Letohrádek je teď plný fotek, rekvizit a dalších věcí spojených se slavnou pohádkou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Muzeum v Počátkách ukazuje neznámé detaily ze slavné Popelky

  • 0
Loni v létě se tam oženil herec Pavel Trávníček, představitel prince ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku. Od letošního léta začalo fungovat na stejném místě stálé Muzeum Popelka pro fanoušky tohoto mimořádně oblíbeného filmu.

Nachází se v Letohrádku svatý Vojtěch v Počátkách na Pelhřimovsku, což je hotýlek zasazený do doby první republiky. Nejstřeženějším exponátem výstavy je původní a velmi vzácný scénář Popelky, který dostal před natáčením právě Trávníček.

Díky němu se dá třeba zmapovat, jak přesně tehdy vypadal natáčecí den v úterý 13. března 1973. Vznikala scéna, kdy král s královnou jedou v kočáře na zámek a mluví s ­princem, který vedle nich sedí na koni. Všude kolem je sníh.

„Však ti spadne hřebínek, až tě oženíme. Zkrotli i jinačí bouřliváci,“ říká král princovi. Podle Trávníčkova scénáře se vše natáčelo na staré silnici před Železnou Rudou.

Filmařská směna byla od půl osmé ráno do čtvrt na pět odpoledne. Ve scéně hrál i současný poslanec Vítězslav Jandák, kterého tenkrát už v pět ráno odváželo auto z­ Prahy, aby byl před kamerou včas. I tento dobový údaj je na výstavě.

Kočár nakládali na nákladní auto o půl sedmé na blízkém zámku Švihov, který představoval domov Popelky. Po noci strávené ve Švihově jeli natáčet k Železné Rudě i dva němečtí herci Karin Leschová a­ Rolf Hoppe, představitelé královny a krále.

Princ obědval karbanátky

Celý štáb měl tehdy v chladném dni k obědu hovězí polévku a karbanátky. Kostyméři měli připraveny jezdecké kostýmy pro prince i jeho přátele. Ve zmíněné scéně hrál i rodák z Vysočiny Jiří Krytinář. Seděl jako šašek v kočáře naproti královskému páru. Ve stejný den stihl štáb i dotáčky honu na lišku.

V počáteckém letohrádku vítá návštěvníky známá melodie z filmu ještě předtím, než vstoupí do muzea. U rybníka je tam kočár s fotkami macechy a její dcery, jak ztroskotaly v ledové vodě.

Uvnitř jsou k vidění kostýmy, rekvizity. V malém kině běží německý dokumentární film o vzniku slavné pohádky. Německý komentář je přeložen do češtiny, na natáčení vzpomínají herci hlavních rolí. Zajímavé informace se na výstavě týkají také vzácných hudebních nástrojů z Německa, které se objevily před kamerou v plesových scénách.

Některé z exponátů mají pořadatelé zapůjčené ze zámku v německém Moritzburgu, kam šla v pohádce Popelka na ples. Filmové výstavy týkající se této pohádky tam mají již tradici a jsou hojně navštěvované. V Německu i v dalších zemích je pohádka stále velmi oblíbená.

Na výstavě jsou též informace o ­méně známějších hercích, kteří v pohádce hráli. Princova přítele Vítka ztvárnil Jaroslav Drbohlav, jenž zemřel v pouhých osmatřiceti letech kvůli těžké cukrovce. Bylo to dvanáct let po natáčení Popelky.

A třeba představitelka královny Karin Leschová působila v té době v drážďanském divadle. Režisérovi Václavu Vorlíčkovi ji doporučil její kolega Hoppe, který byl vybrán do role krále.

Kam zmizela královna?

Rodačka ze švýcarského Curychu Karin Leschová se během natáčení slavné pohádky vdala za divadelního intendanta Hanse Dietera Mädeho. Ten se stal v roce 1976 šéfem společnosti DEFA, která ve východním Německu vyráběla filmy.

Jeho žena tam už ale nic nenatáčela. Rok po Popelce ještě stihla televizní snímek Případ s duchy a pak se stáhla do ústraní. V té době jí bylo 39 let. V současnosti žije v blízkosti Berlína, její muž zemřel v roce 2009.

Mimochodem v pohádce jí propůjčila hlas Květa Fialová. Krále daboval Otto Šimánek, prince Petr Svojtka a macechu Jaroslava Adamová. Přitom Němka Carola Braunbocková, představitelky macechy, česky uměla.

Narodila se totiž ve Všerubech u Plzně. Její rodina byla po válce odsunuta, to jí bylo 21­roků. Zemřela pět let po natočení Popelky v pouhých čtyřiapadesáti letech.