Cestující Hana Pechová si v čekárně pelhřimovského nádraží právě vybírá...

Cestující Hana Pechová si v čekárně pelhřimovského nádraží právě vybírá publikaci, která jí zkrátí cestu vlakem. | foto: Michaela Koubová, MF DNES

Do vlaku nastupujte s knihou, vybízí nádraží v Pelhřimově

  • 3
Čekárna vlakového nádraží v Pelhřimově se změnila v improvizovanou knihovnu, v níž si téměř každý najde to svoje. Police tady nabízejí knihy všech žánrů. Přispět do ní mohou i samotní cestující.

Dáma v červené prošívané bundě stojí před malou knihovničkou. V ruce drží detektivní román Strašidelný hotel od Wilkieho Collinse. Listuje publikací a váhá, zda si knihu odnést, či najít jinou, která by jejímu vkusu vyhovovala víc.

To není scéna z městské knihovny, ale z pelhřimovského vlakového nádraží. Právě v tamní čekárně je nově instalována skříňka, z níž si cestující mohou vypůjčit knížku, aby jim cesta či čekání na spoj rychleji ubíhalo.

„Osobně to vidím prvně. Ani jsem nevěděla, že něco takového vůbec existuje. Je to ale krásná věc a těším se z ní. Hned jsem si tu našla knihu, kterou jsem ještě nečetla a zaujala mě,“ podělila se o své dojmy cestující Hana Pechová, která přislíbila, že ráda do knihovničky dodá i nějaké kousky ze své sbírky.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Základní vklad učinila už pelhřimovská městská knihovna, z jejíhož fondu většina publikací pochází.

„Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě nám nabídla, že pro nás zajistí financování projektu. Českým drahám se totiž musí platit nájemné za to, že umístíte regál s knihami pro jejich cestující,“ přibližuje finanční stránku věci Iva Rajdlová, vedoucí pelhřimovské knihovny.

Projektem se jeho iniciátor, jímž je Národní knihovna v Praze, snaží především o popularizaci čtení a o nalezení dalšího využití pro starší či nevyužité knihy. Vhodné podmínky našla právě na nádražích v řadě měst. Podobnou knihovnu už mají cestující v Novém Městě na Moravě, Třebíči nebo Havlíčkově Brodě.

„Této myšlence rozhodně fandím. Je to netradiční možnost, jak si zpříjemnit cestu ve vlaku. Otevření knihovničky na vlakovém nádraží mi připomnělo moje mládí, když jsem studoval v Brně a vlakem jsem se vracel do Pelhřimova. Na zpáteční cestě jsem si pokaždé četl knížky,“ vzpomíná místostarosta Pelhřimova Josef Koch.

I přesto, že systém funguje na volném pohybu knihy, tedy že ji cestující může vrátit i na jiné stanici, anebo si ji dokonce ponechat, všichni zapojení doufají, že knihy zcela nevymizí a že myšlenka sdílení bude i nadále bezproblémově fungovat.