V Pelhřimově se rozhodli pokácet 23 stromů.

V Pelhřimově se rozhodli pokácet 23 stromů. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Znalkyně nedoporučila kácet stromy. Radní si pak zařídili jiný posudek

  • 3
Ve čtvrtek by se mělo rozhodnout o osudu celkem 23 stromů u kostela svatého Kříže v Pelhřimově. Podle původních plánů radnice se v pátek mělo začít s jejich kácením. Obyvatelům města se ale představa, že k zemi půjdou i 120 let staré stromy, ani trochu nelíbí.

„Dneska (v úterý – pozn. red.) zde byli lidi z České inspekce životního prostředí, aby posoudili situaci. Ve čtvrtek by mělo přijít jejich rozhodnutí a my se pak zařídíme podle toho,“ pronesl místostarosta Ladislav Med (ODS).

Původní plány počítaly s tím, že k zemi půjdou všechny stromy. To znamená krátká alej osmi lip a dvou jírovců kolem schodiště a dalších devět lip a čtyři javory kolem obvodu kostela. Toto rozhodnutí se však nelíbilo části občanů města. Patří mezi ně i Iva Rychecká.

„Vadí mi, že se budou kácet zdravé vzrostlé stromy. Myslím, že nemáme právo z rozmaru kácet stromy, které tam jsou už 120 let. U kostela je jedna z nejprašnějších a nejrušnějších křižovatek v Pelhřimově. A bez stromů bude horká a prašná,“ myslí si Rychecká.

O tom, že většina stromů je zdravá, je přesvědčená. Spojila se totiž s Irenou Dundychovou, soudní znalkyní v oboru dendrologie. „A ta mi potvrdila, že velká část z nich není nemocná.“

„Detailně jsem stromy nezkoumala. Ale loni v květnu jsem je viděla a rozhodně nevykazovaly znaky, že by je bylo potřeba všechny pokácet,“ říká Dundychová.

Právě Dundychovou původně pelhřimovská radnice oslovila, aby jí vypracovala posouzení zdravotního stavu stromů a návrh sadební úpravy prostoru kolem kostela. „Řekla jsem, že návrh zpracuji, ale s tím, že stromy v dobrém zdravotním stavu navrhnu k zachování,“ přibližuje znalkyně.

„V květnu loňského roku se pracovníci města Pelhřimov přihlásili znovu. Byla jsem však požádána pouze o návrh sadových úprav s tím, že kácení stromů je již vyřízené,“ dodala.

Ze stromů by se prý stala časovaná bomba

Zmíněný posudek vypracovával arborista Petr Zvědělík z Jihlavy. V něm se jednoznačně vyslovuje pro vykácení aleje kolem schodiště, které se má v rámci rekonstrukce kostela také renovovat.

„Nejde ani tak o to, v jakém stavu jsou teď, ale v jakém by byly po následujících stavebních pracích. Ze strany ke schodišti se poruší kořeny a vznikne vám tam časovaná bomba. Takto poškozené kořeny může napadnout dřevokazná houba. Navíc stromy nebudou z jedné strany v zemi ničím držet, tudíž při poryvu větru se mohou vyvrátit,“ vysvětluje svůj pohled Zvědělík.

Co se týče lip a javorů přímo kolem sakrální stavby, končí jeho posudek z července loňského roku také větou: „Doporučuji kácení.“

O několik řádků výše se však lze dočíst, že u velké části stromů jde o čistě kompoziční záležitost. „V každém případě a při volbě jakékoli varianty doporučuji vykácet jeden náletový javor na levé straně a na pravé straně odumírající lípu a náletovou skupinu javorů,“ stojí v posudku.

Kolem kostela by pak zbylo devět vzrostlých stromů. Ty měly kvůli celkovému vzhledu padnout a všechny být nahrazeny novými.

„Domnívám se, že výsledek bude lepší než kombinace starých stromů s novými. Následné případné kácení starých stromů v budoucnu by pak bylo i náročnější a dražší,“ souhlasí s řešením pelhřimovský rodák Rudolf Cífka.

„Ale to už si musí rozhodnout město, to není moje práce,“ tvrdí arborista Zvědělík.

Proti navrhované variantě se staví někteří opoziční městští zastupitelé. „Nemáme absolutně problém s tím, že se strom, který je nemocný nebo nějakým způsobem narušuje statiku stavby, kterou chceme budovat, skácí. Nechceme však, aby šly dolů i zdravé stromy,“ tvrdí Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov).

O tom, že by se stromy mohly kácet, se jako první zmínil už před více než třemi lety tehdejší starosta Leopold Bambula. Právě v tu dobu totiž město získalo kostel svatého Kříže do svého vlastnictví.