Havlíčkobrodská nemocnice od 23. května ruší pohotovost ORL. Ilustrační snímek

Havlíčkobrodská nemocnice od 23. května ruší pohotovost ORL. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Havlíčkově Brodě končí pohotovost ORL, pacienti budou muset do Jihlavy

  • 0
Z havlíčkobrodské nemocnice odcházejí dva lékaři z otorinolaryngologického (ORL) oddělení. Protože za ně není náhrada, přestanou tam od 23. června držet pohotovostní službu.

„Od patnácti hodin do sedmi ráno dalšího dne budou muset pacienti do Jihlavy,“ potvrdila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Havlíčkův Brod byl kromě Jihlavy posledním městem, kde ještě nosní, ušní a krční pohotovost byla.

Jeden lékař však nyní odchází z Havlíčkova Brodu do Brna a jeho kolegyně se rozhodla pro práci v soukromé ambulanci.

„To značně oslabilo oddělení. Lékaři jsou už tak maximálně vytíženi a bohužel jich nemáme nadbytek. A sehnat v dnešní době lékaře se specializací v oboru ORL je téměř nadlidský výkon,“ doplnila Petra Černo.

Sehnat lékaře? Nadlidský výkon i pro krajskou nemocnici

Samotné oddělení ORL bude fungovat v Havlíčkově Brodě dál včetně operací či ambulance.

Pohotovost lidé podle mluvčí často zneužívali. „Zhruba z šedesáti procent jsme ošetřovali neakutní potíže. Nebo jsme poskytovali ošetření, která si pacienti mohli zajistit v soukromých ambulancích během dne,“ dodala Černo.

Obyvatele Havlíčkova Brodu plánovaná změna moc netěší. „Zrovna nedávno o víkendu jsme tam byli. Dítě si strčilo do nosu kuličku. Lékař na pohotovosti ORL si s tím rychle poradil,“ popsal otec malého pacienta.

V Jihlavě už vědí, že k nim teď budou více zajíždět lidé z Havlíčkobrodska.

„Naši lékaři už se připravují na to, že jim přibude práce. Uvidíme, kolik těch pacientů bude,“ uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Kraj nabídne mladým absolventům až 200 tisíc, když zůstanou

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný již dostal informace o plánovaných změnách. Doufá, že lékaři jihlavské nemocnice zvládnou zvýšený počet pacientů. Zároveň zatím nemá informace o tom, že by se k něčemu podobnému schylovalo na některém oddělení jiné nemocnice.

Novotný nechtěl ani odhadovat, jestli bude dále pokračovala centralizace do Jihlavy i v jiných oborech, kde se slouží pohotovosti.

„My si myslíme, že naše nemocnice to zatím nějak zvládají, tak, jak fungují a zabezpečují odbornosti v jednotlivých okresech. Uvidíme, jaký bude vývoj z personálního hlediska. Tomu se potom musíme přizpůsobit, nedá se nic dělat,“ doplnil Novotný.

Nedostatek odborného personálu je podle něj nejen v Česku, ale i za hranicemi republiky.

Hejtmanství se tomu snaží čelit. Pomoci má třeba jeden milion korun, který kraj ročně uvolní pro nový stipendijní program zacílený na mediky.

„Jsme připravení přispět jim během studia až 200 tisíci korunami za to, že budou po skončení studia pracovat v našich nemocnicích. Za akademický rok ta částka činí 50 tisíc korun a poskytnuta bude v roční splátce,“ uvedl náměstek hejtmana.

Stipendium je určené pro studenty, kteří úspěšně absolvovali alespoň druhý ročník šestiletého programu všeobecné lékařství. Kraj také spolupracuje se středními zdravotnickými školami.