Majitel řeznického muzea Jan Pavlíček | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Náměšti se otevře netradiční muzeum. Na své si přijdou řezníci

  • 1
Za pár dní se v Náměšti nad Oslavou otevře malé soukromé muzeum řeznictví. Bude stát těsně vedle nového výrobního provozu kousek za supermarketem a současně pár kroků od Masarykova náměstí.

"Plánujeme otevírat po domluvě od ledna. Právě leden, to je v řeznictví útlumový měsíc, kdy lidi drží povánoční dietu," uvedla Jana Pavlíčková z řeznického rodu, jehož členi muzeum založili. 

"Celá rodina je v oboru. Táta začínal u řeznického řemesla a nás do toho pak všechny zatáhl. Máma je taky v oboru, mladší sestra teď studuje na hotelovce, já mám vystudovanou fakultu veterinární hygieny a ekologie v Brně," dodala Pavlíčková, která je zároveň průvodkyní po muzeu.

K vystaveným unikátům patří dřevěné troky vydlabané z jednoho kusu kmene z roku 1925. V nich se pařilo prase před dalším zpracováním. Za vidění ale stojí i mohutná téměř půlmetráková kolíbka na oddělování mraženého masa. S tou měli co dělat i dva pořádní chlapi.

K vidění je váha, sekery, mlýnek i výuční listy

"Toto je dvojče, kutr s mlýnkem se společným pohonem. Řezník si tady maso pomlel a pak je na kutru namíchal," předvedl Jan Pavlíček největšího pomocníka z vybavení řezníka. V muzeu má ale i další staré exponáty, které byly poháněny ještě transmisními pásy. Elektromotor roztáčel centrální hřídel a k ní se pomocí pásů připojilo vždy to, co bylo potřeba.

"Všechno se to ale těžko shánělo. Ale baví nás to a chceme tím spolu se sestrou splnit i celoživotní sen našeho otce, který před několika měsíci zemřel," řekl Pavlíček junior. Exponáty se snaží nakupovat přes internet, jiné přinesou kamarádi, obchází i bazary.

Některé stroje jsou repasované, další majitelé muzea nechávají v původním stavu. "Tohle je třeba mlýnek z roku 1934, není to tak dávná historie, a ještě tehdy motali u narážky rukou," vysvětlila Pavlíčková. A co to ta narážka vlastně je? Laicky řečeno plnění párků do střívka.

"Tady to jsme dovezli nedávno, je to pila na řezání kostí, hlavně morkových do polívky, tady brus na nože. A tohle je kutr, asi bych to přirovnala k mixéru, vedle je lis na škvarky," představila Pavlíčková. Mezi exponáty je i speciální váha, na jejíž háky se pověsí celá půlka prasete, přes třicet řeznických sekyr, ocílky a třeba i výuční listy řezníků.

V muzeu jsou i menší exponáty, podnikové odznaky z různých masozávodů. "Ty jsem sbírala já a budu ráda, když třeba někdo z návštěvníků do sbírky něco přidá," doplnila průvodkyně.