Selhání varovného systému ve Velkém Meziříčí způsobil blesk. (Ilustrační snímek)

Selhání varovného systému ve Velkém Meziříčí způsobil blesk. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Ve Velkém Meziříčí řeší, jak předejít dalšímu planému poplachu

  • 1
Dvacetiminutové zděšení zavládlo v úterý ve Velkém Meziříčí. Kvůli blesku zkolaboval systém varování obyvatel a městský rozhlas začal vyzývat k evakuaci. Ve městě nyní dělají všechno pro to, aby se podobné selhání už neopakovalo. Případ zajímá i Třebíč a Dukovany. Obě města chtějí své hlásiče prověřit také.

Uvěříme příště výzvám k evakuaci, až doopravdy přijde pohroma? A víme vůbec, co rychle udělat, pokud se něco stane v Dukovanech nebo na přehradě nad městem? To jsou dvě zásadní otázky, o kterých lidé z Velkého Meziříčí vedou živé debaty i desítky hodin po úterní večerní bouřce. Blesk při ní nastartoval takovou souhru technických závad, jakou profesionální hasiči na celé Vysočině nepamatují.

Dvacet minut hrůzy

 * Úterní blesk vyřadil modemy, počítače i telefony na Náměstí. Shořely klíčové prvky počítačové sítě, přestaly fungovat pevné telefonní linky, systém automatického varování zkolaboval a začal vysílat do městského rozhlasu evakuační výzvu a spustil varovné sirény.

* Jediné funkční komunikátory zástupců radnice - mobily - zkolabovaly poté, co lidé začali hromadně zjišťovat, co se děje.

* Dvacet minut trvalo, než se vedení města podařilo situaci dostat pod kontrolu a lidi místním rozhlasem informovat, jaká je skutečnost.

Výsledkem bylo, že místní rozhlas opakovaně vyzýval obyvatele, ať si sbalí nejnutnější věci a opustí své domovy, do toho houkaly sirény. Než se vedení radnice podařilo umlčet ampliony a učinit první opatření, v jedenáctitisícovém městě zavládlo napětí a mírný chaos, informační vakuum trvalo dvacet minut.

"Vybíhali jsme z baráků a v hlavách nám jely myšlenky, co se vlastně mohlo přihodit. Rozhlas říkal, ať sledujeme rádio a televizi, tam ale nic nebylo. Někdo zamířil na kopec, protože si myslel, že se na město valí voda z protržené přehrady, další spekuloval o Dukovanech. Kdo má známé na radnici, žhavil mobil, aby zjistil víc," popsala emotivní zážitek paní Míla, která dělá vychovatelku v jedné z městských škol.

Selhání aspoň odhalilo slabiny, myslí si starosta

Meziříčská radnice si z velmi nepříjemné situace vzala ponaučení. Chystá cvičení krizového řízení, nechává důkladně prověřit ochranu sítě proti přepětí, vymýšlí nový pružný model, jak informovat lidi ve městě v případě skutečného neštěstí.

"Důležité bude také nastavení mobilních telefonů všech členů krizového štábu tak, aby se ve vypjaté situaci dovolali na klíčová čísla a neměli mobily zahlcené voláním zvenčí. Osobně považuji tuto zkušenost za přínosnou, odhalila podstatnou slabinu," říká starosta Radovan Necid.

O detaily případu se zajímají také v Třebíči a v obci Dukovany. Podle Míly najednou člověk začne přemýšlet, co s dětmi a co jsou to ty nejnutnější věci. "Během okamžiku vám v plné míře dojde, v jakém kontextu vlastně žijete. Ještě dnes se mi svírá hruď, když na to pomyslím. Holka naší sousedky druhý den přišla ze školy a líčila, že dvě hodiny probírali s paní učitelkou, jak se zachovat, pokud přijde opravdová pohroma. Všechno zlé je k něčemu dobré. Přiznám se, že i já se teď zajímám o to, co dělat v případě radiačního ohrožení a podobně. Ten planý poplach byl příliš silný zážitek," dodala obyvatelka Meziříčí.

O příčiny selhání se zajímají i v dalších městech

Podle třebíčského starosty Pavla Heřmana je celá věc nešťastná právě v tom, že princip poplachu tkví v jeho důvěryhodnosti, lidé mu musejí věřit.

"Příští týden máme shodou okolností schůzku krizového štábu, pozjišťuji si, co se přesně v Meziříčí stalo. Z toho, co vím, můžu zatím říct, že nemáme automatický poplachový systém, jako mají oni. U nás je víc do plánovaného varování zapojen lidský faktor jako hasiči a policie," říká Heřman.

Myslí si, že školy ve městě se snaží žákům předat základní principy civilní obrany dostatečně. "Ale víte, jak to je, lidi to zpravidla začne doopravdy zajímat až ve chvíli, kdy se něco stane, kdy něco prožijí," domnívá se starosta Třebíče. Toto město je těsně za hranicí dvacetikilometrové zóny havarijního plánování dukovanské elektrárny, důležitou roli tu hraje na některých místech na předměstí nebezpečí rozvodnění řeky Jihlavy.

V Dukovanech mají sirénu napojenou na počítač, zařízení prochází pravidelnými kontrolami. "Blesk je naprosto nevyzpytatelný přírodní jev. Do Meziříčí zavolám a poptám se po technických příčinách jejich planého poplachu," podotkl dukovanský starosta Miloslav Křišťál.

Starosta Meziříčí Radovan Necid se lidem ve svém městě za selhání techniky omlouvá s tím, že řádění silné bouřky nebo jiných přírodních živlů nikdo ovlivnit nedokáže.