V přírodě hlívu najdete na listnatých stromech, nejčastěji na buku

V přírodě hlívu najdete na listnatých stromech, nejčastěji na buku | foto: shutterstock.com

V lesích na Vysočině se objevily houby, ty namrzlé vás ale mohou i otrávit

  • 0
Teplé počasí, které přišlo v půlce ledna, přálo i houbařům. Při procházce lesem můžete narazit i na jedlé druhy, mezi nimi například na penízovku nebo hlívu. I znalec by ale měl být opatrný - namrzlé houby v sobě mohou ukrývat nebezpečné plísně.

Po "jarních" dnech začne na Vysočině opět více vládnout zima. Teploty se mají zase začít soukat pod nulu a den ode dne má být podle předpovědi meteorologů chladněji. Příští týden ve středu budou teploty přes den klesat až k mínus pěti stupňům.

Houbaři-nadšenci tak mají asi poslední šanci vyrazit na vycházku do lesa a něco nasbírat. Na Třebíčsku se podle přírodovědců nyní dají najít jedlé houby. Obezřetnost je ale namístě.

Penízovka sametonohá

Hlíva ústřičná

"Po teplých dnech a nocích přišly noční mrazíky. Pokud houba namrzne, mohou se rozvinout plísně. Na první pohled to člověk nepozná, ale požití takové houby je rizikové," konstatovala botanička přírodovědného oddělení Muzea Vysočiny v Třebíči Hana Houzarová.

 Houby podle ní rostou zejména na kmenech stromů, nikoli na zemi. Objevit se dá penízovka sametonohá či různé druhy hlívy.

Kam se dojít zeptat?

Muzeum Vysočiny je v současnosti kvůli opravě zámku, kde sídlí, přestěhováno. Přírodovědné oddělení sídlí v Kosmákově ulici číslo 66. Fungují tu ve všední dny.

"Doporučuji, aby si rodinka klidně vyrazila na procházku do lesa. Když přitom posbírají nějaké houby a nebudou si jistí, co je to za druh, mohou je přinést k nám na konzultaci," vzkázala Houzarová.

Na typické jarní houby si lidé budou muset ještě nějaký týden počkat. Už na začátku března by si však mohli zajít do lesa třeba na výborné smrže.

,