Sídlo policejní školy v jihlavské Tolstého ulici. Co tam v budoucnu bude?

Sídlo policejní školy v jihlavské Tolstého ulici. Co tam v budoucnu bude? | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Policejní škola v Jihlavě skončí, je příliš drahá

  • 5
V Jihlavě by podle plánů ministerstva vnitra měla už od ledna příštího roku zaniknout policejní škola. A to kvůli škrtům, které ministerstvu ulehčí o 144 milionů korun. Studenti budou převedeni do Prahy.

Přibližně tři sta studentů se ještě před prázdninami na vyšší policejní škole v Jihlavě vybavovalo vědomostmi pro svou další policejní kariéru. Ministerstvo vnitra však kvůli snaze uspořit v resortu přišlo s myšlenkou zredukovat počet škol.

Místo dosavadních šesti by v republice měly zbýt jen tři, v Praze, Pardubicích a Holešově. Naopak zaniknou školy v Praze-Ruzyni, Brně a Jihlavě.

Policejní škola

Vyšší policejní škola ministerstva vnitra v Jihlavě je jednou ze šesti policejních škol v České republice. Velikostí i kapacitou 300 míst patří k menším. Jako jediná v republice však zabezpečuje další vzdělávání příslušníků služby dopravní policie a speciální výcvik řidičů služebních vozidel v resortech ministerstva vnitra.

Se zaměřením školy úzce souvisí i modulární kurzy techniky jízdy pro řidiče specialisty a speciální školení pro hasičský záchranný sbor.

S tímto konceptem přišla pracovní skupina, jež se od března do května zabývala úkolem optimalizovat policejní školství. K rušení by mělo dojít od 1. ledna 2013.

Vyšší policejní škola v Jihlavě loni nepřijímala do prvního ročníku. Studenti druhého a třetího ročníku, kteří již na škole v Jihlavě studují, tedy ještě v září usednou do lavic v Jihlavě. Od ledna příštího roku si pak budou muset zvykat na nové působiště v Praze.

"Jihlava se stane detašovaným pracovištěm Prahy, to znamená, že studenti, kteří studují v Jihlavě, budou od ledna dojíždět do Prahy," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková. Podle ní má zhruba šedesát procent studentů do Prahy blíže než do Jihlavy.

V jihlavské policejní škole, která by za dva roky měla oslavit padesát let existence, studují dálkově při zaměstnání policisté z celé republiky. Jako jediná škola v republice připravovala policisty pro službu u dopravní policie.

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková odmítla záležitost s rušením školy komentovat, podle interních policejních zdrojů MF DNES v Jihlavě se tato redukce nijak nedotkne činnosti policie na Vysočině.

Byla by to velká ztráta pro město

Zrušení prestižní policejní školy se nelíbí jihlavské radnici. "Jakákoliv takováto výjimečná škola pro město znamená zvýšení významu a konec takové školy znamená snížení prestiže města," řekl mluvčí radnice Radek Tulis.

"Nemáme tu informaci, že by se škola měla rušit, oficiálně. Hovořilo se o tom, že by mělo dojít k nějaké reorganizaci, ale že by škola měla zůstat," dodal mluvčí Tulis.

"Pokud by škola v Jihlavě skončila, beru to jako ztrátu pro město," reagoval primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, který s ředitelem školy o problému hovořil už začátkem roku. Ředitel jihlavské policejní školy Zdeněk Sadecký, který školu vede téměř pět let, se k navrhovaným opatřením odmítl vyjádřit.

Podle mluvčí Čermákové ale byli ředitelé škol se záměrem jejich rušení již seznámeni.

Na jihlavské škole dříve měli policisté možnost dodělat si maturitu, později se pak škola akreditovala na vyšší pomaturitní vzdělání.

Policejní škola v Jihlavě obývá budovu bývalého špitálu v Tolstého ulici v centru města a také takzvaný Hrádeček v lesoparku Heulos, kde jsou studenti ubytovaní.

Zatím není vůbec jasné, co s historickými budovami v majetku ministerstva vnitra dál bude. Některé budovy chce ministerstvo dál využívat jako školicí centra. "V této věci se bude teprve rozhodovat," dodala mluvčí ministerstva Čermáková. To podle ní platí i pro zmiňovaný Hrádeček se zajímavou historií a platí to i pro personál rušené školy.

Sídlo policejní školy v Jihlavě

Sídlo policejní školy v Jihlavě