Zoolog Jan Vašík s mláďaty Levharta Sněžného. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V jihlavské zoo vás pobaví káně Harrisovo a rozněžní malí levharti

  • 0
Žirafy, orangutani, noví plazi či krokodýli. To by měla být lákadla nových pavilonů v jihlavské zoologické zahradě, až budou v letech 2012 až 2014 vybudované. Zoo však má hodně co nabídnout i v této době. K vidění jsou krásné šelmy, dravci, ale třeba i vzácné "obyčejné prasátko" babirusa.

Více o zvířatech se teď o letních prázdninách mohou zájemci dovědět na komentovaných krmeních. Mezi krmenými patří mezi "celebrity" zoo třeba medvědi malajští Adam a Ája, dále babirusy, surikaty, lamy nebo lemuři. Atraktivní jsou také šelmince. Tam se ale v letošní sezoně veřejně nekrmí.

Co se bude stavět v jihlavské zoo

Největší a zřejmě nejnákladnější bude Pavilon plazů. U vchodu do pavilonu by návštěvníky měla "vítat" asi dvoumetrová hlava obřího druhohorního krokodýla Deinosucha. Má se stavět v letech 2013 až 2014. Naopak již letos v září by měla být zahájena výstavba expozic afrických primátů, australských zvířat a hyen. Budování Asijského pavilonu přijde na řadu od podzimu 2012.

Mezi hlavní lákadla patří levharti sněžní. Jihlava jim svědčí. V průběhu letních prázdnin by měla na svou první vycházku po výběhu vyrazit dvě mláďata levhartů sněžných. Ta jsou zatím ukryta v zázemí šelmince, který se nachází po levé straně od starého vstupu do jihlavské zoo.

"Mláďatům se vede dobře. Mají za sebou šest týdnů života. Váží mezi třemi čtyřmi kily," uvedl zoolog Jan Vašák. Kocour je prý už teď o něco těžší než kočka. Při narození se pohybuje váha mláďat sněžných levhartů od 400 do 600 gramů.  Dospělá šelma může vážit 40, 50 i víc kilogramů.

"Mláďata se zatím rozlézají kolem své boudy. Matku ještě pouštíme ven bez nich, aby si koťata někde neschovala venku a mláďata třeba nepromokla," vysvětlil Jan Vašák. "Až budou mláďata běhat, skákat, šplhat, tak už půjdou s matkou," dodal. Nové přírůstky levhartů sněžných už mají číslo 14 a 15. Tolik mláďat tohoto druhu se již v Jihlavě narodilo.

Zatímco nová mláďata ještě v příštích dnech asi budou schovaná, jiné šelmy návštěvníci ve výbězích uvidí. Mezi levharty sněžnými v jihlavské zoo žije i velká rarita – jeden z nejstarších kocourů tohoto druhu na světě. Je mu už 19 let.

Káně Fanda rádo sedá na hlavy návštěvníků

Pokud se chce člověk v jihlavské zoo hodně pobavit, pak by určitě neměl vynechat show dravců a sov pod vedením manželů Školoudových. Představení začíná pravidelně v 11 a v 15 hodin. Své umění návštěvníkům předvádí třeba káně Harrisovo, kterému domácky říkají Fanda.

Fanouš přesedá návštěvníkům, kteří se posadí na lavičky, z hlavy na hlavu. Vyžívá se také v tom, že může někomu odnést klobouček nebo kšiltovku. Také se naučil, samozřejmě za masitou odměnu, prolétávat i mezi nohama dvou figurantů.

Show dravců v jihlavské zoo.

Dobrovolníky si sokolník Školoud vybírá z publika, a to docela fikaně: prvně vyzve vybrané osoby, ať mu ukáží, jak se hlásili ve škole. Když to dotyční předvedou,  sokolník už je vede na "jeviště". Vtipných svěřenců mají sokolníci v jihlavské zoo více. Třeba supa bělohlavého, kterému říkají Sup, nebo luňáka červeného. Ten se jmenuje Ludwig a maso za odměnu si umí chytit klidně za letu.

Sluneční medvědi se v zoo honí za ovocem i vejci

 Když je před půl jednou odpoledne, mají medvědi malajští Adam s Ájou jasno: bude krmení. V pátek do jejich prostorného výběhu napadaly třeba větve se zralými třešněmi, ovoce, chléb nebo vejce. Pětiletý samec a sedmiletá samice hned začali lahůdky hledat a dávat do tlamy.

"Říká se jim i sluneční medvědi, což je připisováno žluté skvrně na čumáku, která připomíná Slunce," řekla Ivana Plachá, která měla v pátek na starost komentované prohlídky. Je to perspektivní pár, mohl by mít v budoucnu mláďata.

Prasečí srnec – tak prý domorodci v Indonésii říkají babirusám. Babirusa připomíná spíše prase, má i kly.

"Legenda praví, že se za ty kly věší na noc na větve stromů," pověděla Ivana Plachá. Kly zřejmě plní vizuálně obrannou funkci. Jinak jsou prý ale křehké. Babirusy jsou také vzácný druh.