V jihlavské zoo se v sobotu slavnostně otevřela Australská expozice s názvem Pollack´s Farm | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V jihlavské zoo se otevřela australská farma. Brzy přijedou i žirafy

  • 0
V jihlavské zoo se v sobotu slavnostně otevřela Australská expozice s názvem Pollack´s Farm. To je první z nově budovaných expozic, které zahradu přetvoří v Zoo pěti kontinentů. Zanedlouho se návštěvníkům zpřístupní i největší tahák zoo - expozice žiraf.

Chladnější dubnové počasí Australský kontinent v sobotu rozhodně nepřipomínalo. Přesto se desítky lidí v jihlavské zoo shlukovaly před stavením připomínajícím australskou farmu. Zvuk tradičního hudebního nástroje australských domorodců, zvaného didgeridoo, lákal na slavnostní otevření nové expozice, věnované australským zvířatům.

Zvenčí návštěvníky zaujme kromě samotného stavení i pro australské farmy tak typická větrná vrtule, výběh pro ovce, i jezírko s černými labutěmi. Ty ostatně korespondují i s názvem farmy, která dostala název po českém dobrodruhovi, který se za těmito ptáky na australský kontinent vydal.

Austrálii procestoval také Vlastimil Tichý, rodák z Pelhřimova. A v sobotu si nenechal otevření pavilonu v jihlavské zoo ujít. "Farem jsem v Austrálii navštívil celou řadu, a přijdu si tu tak, i když je v jiném prostředí, není tu kolem takové horko," řekl muž, jenž o Austrálii napsal tři cestovatelské knihy.

V noctunariu to žije v šeru

I další desítky lidí po otevření zvědavě nahlédly do interiéru farmy. Jednotlivé místnosti a expozice připomínají kuchyň, koupelnu, ložnici, či třeba šatnu s věšáky. Na nich vysedávají různé druhy papoušků. Do interiéru farmy se usídlil také australský hmyz a savci.

Proč právě Pollack´s Farm?

Josef Polák, rodák z Nových Benátek (dnešních Benátek nad Jizerou) toužil uvidět černé labutě. Tak odcestoval roku 1877 s Josefem Vikem do Austrálie. Mapoval tamní krajinu, sbíral rostliny a pracoval na farmách. Byl prvním českým osadníkem v Západní Austrálii. Mladá rodina osadníků z Čech, která přijela do Austrálie o několik desetiletí později, zbudovala ovčí farmu. Na počest známého krajana ji nazvala právě Pollack´s Farm.

Uvnitř australského obydlí návštěvníky překvapí setmělá místnost, noctunarium. V ní je možné za tlumeného světla přes sklo pozorovat australské druhy, které jsou zvyklé být aktivní v noci, jako jsou třeba klokánek králíkovitý, myš bobří, kuskus pozemní a vakoveverka létavá.

"Přes den je v nočních expozicích noc, aby je návštěvníci viděli při noční aktivitě, v sedm hodin večer se automaticky osvětlení přepne na denní svícení," vysvětlila ošetřovatelka pavilonu Lubomíra Ševčíková. Expozice v noctunáriu přibližují i stylově vyvedené popisky se zajímavostmi. Z něj je možné okénky nahlédnout také do ubikace klokanů rudých. Ti uvnitř vyčkávají na lepší počasí, aby se mohli pustit do objevování venkovního výběhu.

Zoo jako druhá v Evropě

Z noctunaria návštěvníci vyjdou na terasu, ze které je působivý, byť do prostředí protinožců trochu nepatřičný výhled na dominantu města, svatojakubský kostel. Bezprostřední okolí farmy dokrášlují nejrůznější zemědělské stroje, které sloužily farmářům na přelomu 19. a 20. století, či umělá termitiště.

Součástí "Austrálie" jsou dohromady tři stavby. V okolí pavilonu stojí voliéry a výběhy lemuje síť stezek. Horní části expozice osídlily ledňáci, pštros emu hnědý a jeden z nejvzácnějších druhů - kunovec tečkovaný. V přírodě se vyskytuje pouze na Tasmánii.

"Jsme druhou evropskou zoo, která tento druh bude chovat," řekla ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková. V Evropě je kromě Jihlavy k vidění pouze v německé Zoo Leipzig. Celkem na australské farmě v Jihlavě žije 17 druhů zvířat. Mělo by jich však postupně ještě přibývat.

Brzy do Jihlavy přijedou žirafy

Australská farma vyšla na necelých 18 milionů korun a je prvním z nových expozic projektu Zoo pěti kontinentů. Tento největší stavební projekt v dějinách jihlavské zoo byl zahájen v listopadu 2011. "V zoo jsme nebyli asi čtyři roky a nové pavilony co vyrostly na louce, zoo proměnily, moc se nám tu líbí," řekla Miloslava Růčová, která se do zoo přijela podívat z Havlíčkova Brodu. Zanedlouho, 5. června se v zoo otevře pavilon žiraf. Ty by se měly stát podle očekávání novým hlavním tahákem zoo. Trojice žirafích samců bude do zoo dovezena už začátkem května z Belgie, Německa a Ostravy.

Celý projekt zoo pěti kontinentů bude hotov na konci roku 2014 otevřením tropického pavilonu a vyjde celkem na 135 miliónů korun, více než 94 miliónů financuje Evropská unie.