Mládě lamy se má čile k světu. Už chvíli po porodu běhalo ve výběhu kolem své

Mládě lamy se má čile k světu. Už chvíli po porodu běhalo ve výběhu kolem své čtrnáctileté matky. Ta do jihlavské zoologické zahrady přišla z Plzně. | foto: ZOO Jihlava

Mládě lamy se po výběhu jihlavské zoo proběhlo už půl hodiny po porodu

  • 0
Jihlavská zoologická zahrada hlásí letos už druhý přírůstek. V polovině minulého týdne se tam narodilo mládě lamy guanako. Malá samička se už půl hodiny po narození postavila na nohy a následovala matku.

Malá lamí slečna se narodila 9. ledna po více než jedenáctiměsíční březosti. Váží přibližně 15 kilogramů. Čtrnáctiletá matka pochází z plzeňské zoo, otec se narodil v zoologické zahradě v Praze.

Lama guanako

Lama guanako žije ve stepích a travnatých pláních Jižní Ameriky a patří mezi nejrozšířenější příslušníky velbloudovitých na světě. Tento nenáročný druh dobře zvládá život i ve vysokých nadmořských výškách a dokáže vydržet dlouhou dobu bez vody. Živí se hlavně trávou, ale okusuje i listy a větvičky keřů nebo stromů.

"Na rozdíl od většiny ostatních druhů savců se mládě lamy guanako rodí už plně vyvinuté s otevřenýma očima a hustou srstí. Do půl hodiny se postaví na nohy," upřesnila mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová. Samice pak mládě kojí šest až osm měsíců.

I když jsou lamy guanako nejpočetnějším volně žijícím druhem lam, jejich stavy se v posledních letech citelně zmenšily. Příčinou je nejen lov pro kůži, cennou vlnu a maso, ale i potravní konkurence dovezených plemen domácího dobytka. V Chile a v Peru jsou dnes lamy pod ochranou zákona.

Jako první se letos narodil kaloň

Za první dny nového roku potkala Zoologickou zahradu v Jihlavě už druhá podobně radostná událost. Hned z kraje ledna přišlo na svět mládě kaloně rodriguézského.

Kaloni v jihlavské zoologické zahradě.

Narodilo se 1. ledna v noční expozici africké vesnice Matongo. "Malého kaloně zatím nosí samička na těle a bude ho kojit dva až tři měsíce," přiblížila Kateřina Kosová.

Tento letec podobný netopýrům obývá tropické lesy ostrova Rodriguez v Indickém oceánu. Je velký asi 35 centimetrů. Den tráví v koloniích, zavěšen na stromech hlavou dolů, aktivní je navečer. Samečci si kolem sebe sdružují harém až deseti samiček. Březost trvá 120 až 180 dní a samice rodí obyvkle jedno mládě, které nosí a pečuje o něj.