Nově vylíhnuté korálovky v Zoo Jihlava, na snímku ošetřovatelka Lubomíra

Nově vylíhnuté korálovky v Zoo Jihlava, na snímku ošetřovatelka Lubomíra Ševčíková. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V jihlavské zoo mají 50 malých imitátorů smrtelně jedovatých hadů

  • 3
Zoologická zahrada v Jihlavě trhá rekordy nejen v návštěvnosti, ale i v počtu narozených mláďat. Nyní se tam ošetřovatelé starají o padesát malých hadů. Nejmladším je týden, nejstraší jsou v zoo už dva měsíce. Jako potrava jim zatím slouží jednodenní myší holátka.

"Narodila se mláďata od pěti druhů korálovek. Vylíhlo se jich skoro padesát. U některých druhů je odchov horší, u některých naopak lepší. Některé korálovky mají třeba patnáct mláďat, od některých se dočkáme jenom tří, ale o to víc jsou vzácnější, jelikož víc vajec nemají," prozradila chovatelka Lubomíra Ševčíková. Podle ní je u korálovek stoprocentní přežití a úhyny nepočítají téměř žádné.

Korálovky

Korálovky jsou rod užovkovitých hadů. Vyskytují se v centrálních a jižních oblastech USA a ve Střední a Jižní Americe. Jsou mistři v napodobování jedovatého amerického hada korálovce.

Korálovky jsou výrazně barevné, střídají několik barevnch pruhů kolem těla. Odlišujícím znakem je často fakt, že mají černý pruh vedle červeného, zatímco korálovci červený vedle bílého. Toto odlišení však není vždy naprosto spolehlivé.

Korálovky jsou známé pro svůj kanibalismus, jejich hlavní složkou potravy jsou totiž jiní hadi, včetně korálovců. Proti hemotoxickému jedu mají velkou imunitu.

Většinou jde o noční živočichy.

Zdroj: Wikipedie.cz

Čerstvě narozené korálovky si klidně smlsnou na jednodenních myších. "Většinou žerou po prvním svlíkání. Takže se narodí a v průběhu týdne až čtrnácti dnů se poprvé svlečou a začne jim kručet v bříšku. Potom mají chuť dát si něco k snědku," pověděla Ševčíková.

Nejmladší korálovky přibyly do jihlavské zoo minulý týden a naopak nejstarší jsou asi dvouměsíční. Podle Ševčíkové nastal boom hadů a ještěrů, protože je období, kdy se líhnou z vajec.

Hadí děda se dožil rekordních čtyřiadvaceti let

Během května a června hadí maminky nakladly vejce a po šedesátidenní inkubaci se dočkaly mláďat. V jihlavské zoo mají korálovek na padesát druhů. Nejmenší z nich dorůstají délky kolem třiceti až čtyřiceti centimetrů. Naopak největší se chlubí délkou metr dvacet až metr čtyřicet. Korálovka je pěkně vykutálené zvířátko, využívá toho, že je podobná svému jedovatému kolegovi ze zvířecí říše - korálovci, k zastrašování predátora ve volné přírodě.

Nově vylíhnuté korálovky v Zoo Jihlava, na snímku ošetřovatelka Lubomíra Ševčíková.

Korálovky si užívají "dětství" dva až tři roky. Poté se z nich stanou dospělí jedinci. Dožívají se v průměru patnácti let. Podle ošetřovatelky měly v jihlavské zoo i hadího dědečka, který se dožil neuvěřitelných důchodových čtyřiadvaceti let. Na konci života trpěl problémy, se kterými se potýkají i staří lidé. Oslepl a přestal mít chuť k jídlu. Pak ho museli ošetřovatelé utratit, aby se netrápil.

Malé hadí tkaničky mají teď kolem deseti centimetrů a vypadají jako přerostlé žížaly. Ošetřovatelé je opatrují v malých krabičkách. Návštěvníci je mohou vidět při "hadích středách" vždy od půl jedenácté, kdy je ošetřovatelé berou mezi návštěvníky, kde jim ukazují, jak vypadá čerstvě narozený had. Při běžné návštěvě zoo se s nimi zatím nesetkají.