Korovec jedovatý v jihlavské zoo | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V jihlavské zoo chovají jedovaté korovce. Jejich sliny léčí diabetiky

  • 2
V jihlavské zoo žijí zajímaví živočichové, kteří se nazývají korovci jedovatí. Tito ještěři se pohybují těžkopádně a okolí prozkoumávají svým rozeklaným jazykem. Pozoruhodní jsou především proto, že se jejích sliny používají k výrobě léku na cukrovku.

V jihlavské zoologické zahradě našli ještěři útočiště už před čtrnácti lety.

Korovci jedovatí mají v jihlavské zoo svůj domov už čtrnáct let. Chovatelů těchto zajímavých ještěrů ve světě není mnoho.

"Pět ještěrů jsme získali od soukromého chovatele v roce 1997. Od té doby jsme odchovali osm mláďat, z nichž se již některá zařadila do dalšího chovu," prozradila chovatelka Lubomíra Ševčíková.

Zároveň dodala, že jihlavská zoo je jediná v Česku, která korovce chová. Moc institucí, které se zabývají odchovem těchto jedovatých ještěrů, není ani ve světě.

"V naší republice vím o jednom jediném soukromém chovateli, který se korovci zabývá. Lidé je nechovají hlavně proto, že jich je málo. Zmíněný chovatel je dostal kdysi před lety. Povedlo se mu je rozmnožit a od něho získala korovce Zoo Jihlava," vysvětlila Ševčíková.

34 kousnutí = 8 mrtvých

Kniha rekordů říká, že při spočítaných 34 kousnutí korovcem zemřelo osm lidí. Ti však museli být buďto nemocní nebo opilí, jelikož za normálních okolností při kousnutí pro zdravého dospělého člověka není jed smrtelný.

Půlmetroví ještěři nejraději baští drobné obratlovce, jako jsou ptačí mláďata, drobní hlodavci, ještěři,menší krysy a křečci.

Nepohrdnou ani ptačími vejci. která s oblibou vylizují. Bohužel často dochází k tomu, že pozřou i svá čerstvě snesená vejce. Při lovu se řídí čichem.

Přes zimu čerpají ze svých tukových zásob

V zimě se korovci sháněním potravy trápit nemusí. Příroda je obdařila ocasem, ve kterém se jim usazují tukové zásoby. Ty poté čerpají ve svých úkrytech, kde přečkávají zimu. Po dlouhém odpočinku nastane jaro, což je období jejich největší aktivity.

"Jejich toxin je poměrně silný, ale smrtelné případy otravy jsou ojedinělé. Jedové kanálky ústí při základnách zubů, proto většinou nebývá kousnutí tak nebezpečné jako uštknutí hadem, který jed vpravuje přímo do tkáně. Dávka, kterou má korovec v zásobě, by stačila k usmrcení až pěti lidí," zmínila chovatelka.

Nejzajímavějším faktem je, že se sliny korovce užívají k výrobě léku na cukrovku.