Vyšetření v novém přístroji je z pohledu pacientů velmi jednoduchou záležitostí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Žádné cesty do Brna. Rakovinu lépe odhalí už i lékaři v Jihlavě

  • 0
Nové onkologické pracoviště za téměř sto milionů korun má od úterý jihlavská nemocnice. Díky němu budou moci lékaři dříve zachytit nádory a lépe kontrolovat léčbu u onkologických pacientů. Zkrátí se i čekací lhůty na vyšetření.

Čtvrt roku museli čekat pacienti z Vysočiny, pokud se chtěli dozvědět, jestli u nich onkologická léčba skutečně zabrala a metastázy z jejich těla zmizely.

Tak dlouhé byly totiž čekací lhůty na vyšetření v Praze, v Brně nebo v Hradci Králové. Právě tam byl speciální přístroj, který kombinuje takzvanou pozitronovou emisní tomografii (PET) a počítačovou tomografii (CT), a tedy umí nejlépe zobrazovat nádory a metastázy v těle. Jako jediná v kraji jej teď má i jihlavská nemocnice.

„Znamená to zásadní posun pro výsledek onkologické léčby a následné sledování pacienta,“ konstatoval ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Co vše nový přístroj bude umět? „Zjednodušeně lze říci, že budeme moci včasněji diagnostikovat nádory, lépe posoudit míru metastáz a sledovat účinnost léčby, což znamená, že pacientům se bude moci vybrat nejefektivnější cesta,“ dodal.

Například u pacientů s národy tlustého střeva a konečníku přístroj pomůže rozhodnout o způsobu léčby, u nádorů plic a průdušek dokáže rozlišit operovatelný a neoperovatelný nádor a také reakci na daný druh léčby. U pacientek s rakovinou prsu zase identifikuje lépe metastázy. Kromě onkologicky nemocných pacientů dokáže vyšetřit i lidi trpící zánětlivými onemocněními, například zánětem plotének.

Samotné vyšetření je velmi jednoduché. „Pacient přichází nalačno, dostane jednu nitrožilní injekci se zobrazovací látkou. Za hodinu je uložen na vyšetřovací lůžko a prochází přístrojem, který jej snímá. Během dvaceti minut je vše ukončeno,“ popsal Jiří Prášek, primář oddělení nukleární medicíny.

Doktoři z celé republiky

Denně by zde mělo být vyšetřeno až dvanáct pacientů. „Pracovat se bude ve dvou směnách,“ dodal Prášek. První pacienty by zařízení mohlo začít vyšetřovat už během několika týdnů, až se dokončí potřebná administrativa.

Kromě nemocných z Vysočiny by mělo nové centrum sloužit i pro lidi z okolních krajů. „Dojíždět by sem měli i pacienti z Jihočeského a Pardubického kraje,“ poznamenala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Nové pracoviště se podařilo zajistit i personálně. „Sehnali jsme odborníky z různých pracovišť v České republice, takže tato technologie pro ně nebude žádnou novinkou,“ uvedl Lukáš Velev.

Nové centrum sídlí v přízemí diagnostického pavilonu. Celkové náklady na jeho vznik jsou 95 milionů korun. Stavební úpravy přišly na 29 milionů, zbylých 66 milionů stálo vybavení pracoviště.