Kříž na místě hrobu u obce Dobronín na Jihlavsku.

Kříž na místě hrobu u obce Dobronín na Jihlavsku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Jihlavě zemřel muž, který možná viděl poválečný masakr u Dobronína

  • 21
Ve středu večer zemřel v jihlavské nemocnici osmaosmdesátiletý Robert Kautzinger. Byl považován za posledního možného svědka události, při které mělo být 19. května 1945 na louce Budínka u Dobronína zmasakrováno patnáct Němců určených k odsunu.

Robert Kautzinger bydlel poblíž centra Jihlavy. Podle německé zprávy Fritze Hawelky, někdejšího předsedy spolku Iglauer Sprachinsel, byl v květnu 1945 na louce Budínka u Dobronína. Měl být podle historiků zřejmě jediným žijícím účastníkem 65 let starého poválečného masakru Němců u Dobronína.

Dokumentační zpráva Fritze Hawelky označila Kautzingera jako jednoho z možných pachatelů událostí na louce Budínka. Policisté starce ale nikdy neobvinili, evidovali jej jako svědka.

Pamětník masakru u Dobronína

Podle Hawelkovy zprávy měl být Robert Kautzinger - stejně jako jeho otec i bratr - jedním z členů Revoluční gardy, která internovala skupinu asi patnácti obyvatel německé národnosti do hasičské zbrojnice v obci Německý Šicendorf (dnes část obce Dobronín). Pak Němce měli ubít na louce Budínka.

Vyšetřování smrt svědka nenaruší

Při oficiálním vyšetřování události byly v srpnu 2010 nalezeny v lokalitě lidské ostatky. Trestný čin vraždy by byl po 20 letech promlčen, například genocida ale nikoli.

"Nepamatuji se. Nevím, že ta louka tam je. Vím, že je tam cesta na Nové Dvory..." řekl loni v létě reportérovi MF DNES Robert Kautzinger. Stejnou odpověď zřejmě dostali i kriminalisté.

Na život v obci si ale pan Robert vzpomínal. "S Němci jsme vycházeli dobře. Samozřejmě, že někdy jsme se jako děti seprali. Ale pak jsme zase byli kamarádi. Bavili jsme se česky," řekl.

"Otec byl drsný, ale zabíjení si nepamatuju," uvedl loni v létě. V Dobroníně se Robert Kautzinger narodil v roce 1922. Vyučil se sklářem a pracoval v místních sklárnách. Po válce nastoupil k policii.

Vyšetřování poválené události by jeho smrt narušit neměla. "Byl již dříve vyslechnut. Vzhledem k charakteru jeho výpovědi i s ohledem na jeho věk nebylo možné považovat údaje, které sdělil, za relevantní," řekla policejní mluvčí Dan Čírtková.

Zavražděné Němce by měl připomínat pomník

V obci se nyní debatuje o pomníku a hrobu pro někdejší německé obyvatele Dobronína a okolních obcí, jejichž ostatky se našly na Budínce.

"Zastupitelé mi uložili, abych napsal do Německa. Navrhujeme, aby hrob měl náhrobní desku, jako je tomu u ostatních hrobů na našem hřbitově," řekl starosta Jiří Vlach.

Kříž, který navrhují potomci obětí umístit přímo k hrobu, by mohl být podle Vlacha umístěn vhodněji rovnou na louce Budínka. "Doporučil jsem německé straně, aby vstoupili do jednání s majitelem pozemku," řekl starosta Dobronína.