Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (v popředí) a šéf krajských...

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (v popředí) a šéf krajských silničářů Jan Míka (s knírkem za ním) kráčí do soudní síně. Jihlavský okresní soud začal projednávat kauzu nákupu sypačů, v níž jsou oba obžalováni z pletich při výběrovém řízení. Hrozí jim až osm let vězení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nákup sypačů začal řešit soud. Exnáměstkovi hejtmana hrozí až osm let

  • 6
Jihlavský okresní soud začal řešit kauzu údajně předražených sypačů pro Krajskou správu a údržbu silnic Kraje Vysočina. Obžalovaní jsou ředitel této organizace Jan Míka a tehdejší náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Libor Joukl. Hrozí jim trest až osm let vězení.

Podle obžaloby Joukl s Míkou zakázku připravovali pro konkrétního dodavatele a předražili ji o 33 milionů korun. Oba obžalovaní vinu popírají.

Zhruba čtyři hodiny popisoval Míka, jak v roce 2009 krajští silničáři nakupovali 28 nových sypačů Iveco. Příprava a vypsání veřejné zakázky ostatně byly jedním z prvních kroků, které po nástupu do funkce 2. března 2009 udělal.

„Dodnes si stojím za tím, že tato zakázka splnila svůj účel, a jsem velice spokojený, že správa silnic po dlouhé době dostala spolehlivou techniku,“ vysvětloval Míka.

Podle policie a státního zástupce Kamila Špeldy však byl při této zakázce porušen zákon. Byla připravená pro konkrétní značku aut a navíc měla být předražená o 33 milionů korun. Tato škoda byla stanovena jako rozdíl mezi cenou podle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky, jak ji vyčíslil soudní znalec Pavel Prokš.

„Jeho posudek ovšem pracuje pouze s průměrnými cenami jednotlivých komponentů. Pomíjí další náklady na montáž, kompletní dopravu, rozšíření záruky nebo administraci. To je jako kdybyste si stavěli dům a rozpočet si udělali jen z nákladů na materiál a zapomněli připočíst práci zedníků,“ ohradil se proti závěrům znalce druhý obžalovaný, někdejší náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

Dokument z firmy, která se stala subdodavatelem

Řadu okolností nákupu však Míka nedokázal u soudu objasnit. Do úzkých se dostal například ve chvíli, kdy měl vysvětlit, jak je možné, že počítačový soubor se specifikací radlic pro poptávkové řízení vznikl ve společnosti Unikont. Ta se nakonec na celé dodávce podílela jako subdodavatel.

„Nevím, jak je to možné. Zřejmě se pan Plašil (tehdejší Míkův náměstek, který dnes už nežije - pozn. redakce) obrátil na někoho, kdo tomu rozumí. Každopádně si nemyslím, že by to bylo v rozporu se zákonem. Definované požadavky mohlo splnit více uchazečů,“ uvedl Míka.

Ve středu bude soud pokračovat výslechem Libora Joukla. Toho mimo jiné zastupuje advokát Vít Široký, jenž je veřejnosti známý třeba díky tomu, že obhajoval pražského lobbistu Romana Janouška.