(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: František Vlček, MAFRA

V Jihlavě si lidé o spalovně chtějí rozhodnout v referendu

  • 0
Krajské město Vysočiny směřuje k historicky prvnímu referendu. Rozhodne o výstavbě zařízení pro energetické využití odpadu. Aktivisté sesbírali pod petici, která jej požaduje, více než 4,5 tisíce podpisů.

Primátor Jaroslav Vymazal převzal od zástupců občanského sdružení Společně pro Vysočinu petici, která požaduje vypsání referenda o výstavbě spalovny odpadů. Svůj podpis pod ni připojilo 4 575 občanů krajského města Vysočiny.

„Nutné minimum jsme překročili téměř o 500 podpisů. Do doby, než město referendum vyhlásí, však budeme stále vyplněné archy přijímat,“ říká zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal. Podepsané archy nyní budou v Jihlavě patnáct dní prověřovat magistrátní úředníci.

Aktivisté se chtějí v referendu lidí zeptat nejen na spalovnu, přesněji zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Také navrhují položit lidem v Jihlavě otázku, zda jsou pro zvýhodnění těch, kteří produkují málo směsného komunálního odpadu a jestli má město podniknout veškeré kroky k tomu, aby se v Jihlavě vytřídilo minimálně 50 procent veškerého odpadu. V současné chvíli je to zhruba 30 procent, což krajské město řadí k těm lepším v České republice.

„Odpady řeší město dlouhodobě. V rámci platné legislativy dělá veškeré kroky a výsledky jsou dobré. Řešení referendem pokládáme za nadbytečné a trošičku uspěchané. Nicméně je to zcela legitimní prostředek,“ vyjádřil se primátor Vymazal.

„Je nám jasné, že bez skládkování a spalování se odpadové hospodářství kdekoliv na světě neobejde. Říkáme jen, že nechceme stavět spalovnu, když máme poblíž už jiné, která mají volnou kapacitu a o odpad mají zájem,“ poukazuje na ne plně využité ZEVO v Brně Matěj Man, předseda sdružení.

Aktivisté požadují po magistrátu, aby referendum vypsal v termínu komunálních voleb - tedy na 10. a 11. října. S největší pravděpodobností by si tak zajistili vyšší účast. Jde však o to, zda úředníci budou schopni a ochotni do tohoto data vše nachystat.

„Minimálně v 17 volebních okrscích z celkových 58 jsou nezpůsobilé prostory k tomu, aby tam zároveň probíhaly volby do městského zastupitelstva i hlasování typu referenda. Musí tam být dva zapisovatelé, dvě komise, čtyři hlasovací schránky, dvě plenty a tak dále," uvedl tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

,