Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Nově se v ní...

Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Nově se v ní otevřela expozice přibližující nejrůznější druhy mučení a trýznění vězňů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Když se myši prokousávaly tělem. V Jihlavě se otevřelo vojenské vězení

  • 5
V unikátním jihlavském vojenském vězení z roku 1869 ožila historie věznění a mučení. Návštěvníci v něm uvidí například takzvanou kacířskou vidličku. Bývalá šatlava, která sloužila až do devadesátých let minulého století, si i kvůli zanedbané údržbě zachovala původní vzhled.

Unikátní zachovalou vojenskou „basu“ v podobě z roku 1869 mohou zřejmě poprvé v historii bezpečně navštívit i civilisté. Bývalé vojenské vězení se shodou šťastných okolností zachovalo v takřka původním stavu ve dvoře bývalých kasáren v jihlavské Křížové ulici.

Pro zpestření je uvnitř malinkého vězení umístěna expozice přibližující na replikách mučicích nástrojů a pomalovaných figurínách trýzněných vězňů řadu historických druhů mučení.

V jedné z místností je například pomocí plastových figurín a množství barviv zinscenován výslech a mučení historicky doloženým jihlavským katem Wolfem Sokolem Blatenským, sledovaný městským písařem.

Ve vězení strávil tři týdny. Po letech se přišel podívat

Zatím není známo, že by se někde v Česku podobně dochovalo vězení z prvních desetiletí vlády Františka Josefa I.

„Budova se mohla zachovat proto, že o ni nejevil nikdo zájem. Ještě na konci osmdesátých let sloužila jako vojenská ‚basa‘, ale když tento areál v roce 1990 po více než dvou staletích opustila armáda, stála tato nenápadná stavba mimo všeho dění. Naposledy v ní byl uskladněn stavební materiál,“ řekl spoluprovozovatel vojenské věznice Josef Dvořák.

Zmínil, že po otevření věznice pro návštěvníky před několika dny přišel i člověk, který byl ve zdejších někdejších kasárnách na vojně a v této „base“ si odseděl třítýdenní trest.

Armáda ani pozdější vlastníci areálu do budovy prakticky neinvestovali, tím ji uchránili v její autenticitě.

Jednotlivé cely uzavírají šedě natřené žaluziově sestavené dřevěné dveře s cedulkami a malým kulatým otvorem ve výši očí, dveřní portály jsou obtažené černou linkou, chodba je do výše jednoho metru vymalovaná béžovou barvou, stejně jako některé cely, jiné jsou natřené u země nazeleno. Na chodbě jsou mezi celami šedá dvířka, za kterými bývala malá kamna, od nichž šlo topnými kanálky do cel teplo.

V každé cele je vysoko posazené zamřížované okno, na střeše jsou cihlové komíny s členitými hlavami.

S údržbou si hlavu nelámali. Proto je vězení jako před 150 lety

Vojáci areál využívali od roku 1781, kdy byl zdejší bývalý dominikánský klášter v rámci josefínských kasáren přidělen armádě, která zde zbudovala takzvaná Velká kasárna. Vystřídala se zde řada pluků a praporů, stejně tomu bylo i v období protektorátu a po druhé světové válce.

„Vojáci tady zřejmě opravovali stylem: kde je na zdi namalovaná čára, tam ji obtáhneme, kde jsou dvířka, tam je natřeme. Proto to dodnes vypadá tak, jako před 150 lety,“ řekl už před časem jeden z pracovníků jihlavské stavební firmy PSJ, která je vlastníkem bývalého vojenského vězení.

Využitelnost stavby je sporná, právě zprovoznění expozice o dobovém vězeňství je podle odborníků jednou z lepších variant. Nyní otevřená expozice je prvním pokusem.

„Návštěvníci tady mohou vidět, jak se mučilo vodou či deskou zatíženou kameny nebo pomocí myší, které se prokousávaly tělem trýzněného. Máme tady i repliku mučicího osla čili trámu s ostrou hranou, na kterou byl vězeň posazen se závažími na nohách. Je zde i napodobenina kacířské vidličky, která při pohybu probodávala mučenému krk a hrudník,“ vypočítala průvodkyně svérázným vězeňským muzeem Jiřina Dvořáková.

Jihlavskou vojenskou šatlavu je možné navštívit každý víkend a o prázdninách či ve volných dnech. Prohlídky jsou každou hodinu, vstupné prodávají ve strašidelném bludišti, do kterého je vstup ze dvora.