Zmizelá pamětní deska z jihlavské základní školy. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Při opravě školy našli na půdě ztracenou desku umučených učitelů

  • 2
Bylo to trochu zvláštní kulaté výročí. Když loni v jihlavské Základní škole Křížová opravovali střechu a vyklízeli půdu, našli tam po sedmdesáti letech od odhalení i jednu prasklou a zapomenutou pamětní desku. Nečekaný nález škola v příštím týdnu opětovně vyvěsí na své místo, tedy do vstupní chodby.

Někteří lidé si přitom mysleli, že už dávno kamsi zmizela.

Krátce po válce v roce 1946 byla vyrobena na počest dvou tamních učitelů.

Prvním byl Josef Chmela, jehož Němci umučili v pouhých šestatřiceti letech v Osvětimi.

Jeho učitelským kolegou byl tehdy na stejné škole Jan Pastyřík. Ten zemřel v roce 1944 v německém vězení v Brandenburgu. Bylo mu jen dvaatřicet let.

Deska zmizela poté, co se škola v devadesátých letech opravovala. Autorem díla byl sochař Jaroslav Šlezinger. Výrobu financovalo po válce ministerstvo školství.

„Příští týden desku znovu slavnostně odhalíme. Už je opravená. Vydáme k tomu i brožurku,“ oznámila ředitelka školy Jana Nováková Hotařová. Na slavnosti budou i příbuzní obou učitelů. Vedení školy do příprav zapojilo také skupinu žáků. Ti navštívili archiv i příbuzné umučených.

Chmela působil ve Stonařově a Štokách a byl jednatelem Sokola

Na slavnostním „znovuodhalení“, které se ve škole uskuteční ve středu 10. května v 15 hodin, vystoupí pěvecký sbor Foerster. A promluví tam představitelé Sokola i jihlavské radnice.

Učitel Chmela se narodil v roce 1905 v Písku. Působil na měšťanských školách ve Stonařově a ve Štokách. Od roku 1932 nastoupil jako zastupující odborný učitel v chlapecké měšťanské škole v Jihlavě. Od roku 1940 vykonával funkci tajemníka okresnímu školnímu inspektorovi. Aktivně působil v Tělocvičné jednotě Sokol Jihlava, kde měl funkci jednatele.

Jenže dvanáctého dubna 1941 byla zastavena s okamžitou platností činnost jihlavského Sokola. Jednotě byl také zabaven majetek.

Na podzim téhož roku Chmelu zatkli. Přišli si pro něj ve čtyři hodiny ráno osmého října 1941. V lednu následujícího roku byl převezen do koncentračního tábora.

První zemřel odpoledne, druhý ve čtyři hodiny ráno

Krutému zacházení podlehl sedmnáctého března 1942. Ve čtrnáct hodin a deset minut vydechl naposledy v Osvětimi - místě, které bylo za druhé světové války největším koncentračním táborem na světě. Zemřelo tam asi 1,5 milionu lidí.

Po válce v roce 1948 byl Chmela in memoriam jmenován ředitelem měšťanské školy a zároveň i okresním školním inspektorem.

Ještě mladší než Chmela byl Jan Pastyřík. Narodil se v roce 1912 ve Zhoři. Do školy chodil v Polné.

Absolvoval státní učitelský ústav ve Znojmě. Působil na řadě škol - ve Velkých Janíkovicích u Nitry, v Sedleci u Náměště nad Oslavou, na obecných školách v Krahulově, Pyšelu i Starči. A v těžkém čase roku 1939 nastoupil na Křížovou ulici v Jihlavě.

Dva roky poté byl zatčen a skončil ve vazbě. Zemřel pětadvacátého července 1944 ve čtyři hodiny ráno v koncentračním táboře v Brandenburgu nad Havolou.