Malpa hnědá.

Malpa hnědá. - Malpa hnědá s mládětem. | foto: Zoo Jihlava

V Jihlavě se narodila rohatá opička i mládě zachráněných vzácných želv

  • 0
O tom, že i v zimě může být prohlídka zoo plná překvapení, se můžete přesvědčit v zoologické zahradě v Jihlavě. V posledních týdnech se v areálu narodilo několik mláďat. Největším lákadlem je malá rohatá opička malpa hnědá. Vzácností je zase mládě zachráněných želv.

"Ta se v jihlavské zoo narodila 2. listopadu. Sedmiletý otec Mates a jedenáctiletá matka Cindy pochází od soukromého chovatele a u nás žijí společně od roku 2005. Mládě zatím neznámého pohlaví je jejich třetím potomkem a celá malpí rodinka je k vidění v pavilonu opic," informovala mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Malpa hnědá.Malpa hnědá si díky srsti, která jí na hlavě vytváří růžky, vysloužila jméno malpa rohatá. Žije v Jižní Americe, kde je považována za nejinteligentnější opici. Bývají srovnávány se šimpanzi, neboť dokážou používat i nástroje.

"Například kameny k louskání ořechů. Dovedou se velmi obratně pohybovat nejen ve větvích, ale také na zemi. Žijí ve smíšených osmi až čtrnáctičlenných skupinách a živí se takřka vším, co jim přijde pod ruku - semeny, kořeny, ovocem, květy, nektarem i některými obratlovci," popsala Kosová. Výchově mláďat se rodiče věnují bezmála půl roku.

Scink stromový.Dvě mláďata se narodila také dvěma párům scinka stromového. "Jeho domovinou jsou lesnaté a křovinaté oblasti Šalamounových ostrovů. Je jediným zástupcem čeledi scinkovitých, který je výhradně býložravý – živí se ovocem, zeleninou, různými květy a listy. Scink dorůstá velikosti až 65 centimetrů," představila mluvčí další přírůstky zoo.

Vzácným mládětem je i želva tlustohrdlá, která se v jihlavském teráriu vylíhla po čtyřech letech. "Původ tohoto druhu želv je velmi zajímavý. Před devíti lety zadrželi celníci v Hongkongu loď z Macaa, na jejíž palubě bylo téměř 10 000 želv určených pro obchod s želvím masem. Zahrada v Hongkongu, která se želv dočasně ujala, neměla pro držení takového množství zvířat odpovídající zázemí. Zvířata byla následně převezena díky Svazu pro záchranu želv do zahrad v Evropě a USA," připomněla Kosová.

Želva tlustohrdlá.

Zoo Jihlava tak získala celkem 14 želv tlustohrdlých, bohužel 11 z nich po několika dnech uhynulo. "Návštěvníci mohli až do roku 2006 u nás vidět dva samečky a jednu samičku této jihoasijské želvy. Na konci roku 2006 se v Jihlavě vylíhlo první mládě želvy tlustohrdlé, což se dříve podařilo v České republice pouze v Zoo Praha. Letos se po čtyřech letech chovatelský úspěch zopakoval," uvedla Kosová.

Želva tlustohrdlá má tmavou hlavu s velkými bílými nebo bledě žlutými skvrnami za očima a černý krunýř. Její domovinou je jižní Asie, kde její populaci ohrožují obchodníci se želvím masem.